ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 68-71

05/01/2011 (19:11) Ο Σπανούλης έφτανε για να κερδίσει μόνος του τον Κολοσσό με 71-68, όμως, όλος ο υπόλοιπος Ολυμπιακός αποδείχθηκε νωχελικός και παθητικός στα τρικ του Σφαιρ
05/01/2011 (19:11)

Ο Σπανούλης έφτανε για να κερδίσει μόνος του τον Κολοσσό με 71-68, όμως, όλος ο υπόλοιπος Ολυμπιακός αποδείχθηκε νωχελικός και παθητικός στα τρικ του Σφαιρόπουλου, που λίγο έλειψε να κάνει την έκπληξη της χρονιάς. Ο Κολοσσός έτρεξε τους "ερυθρόλευκους" σε όλο το παιχνίδι και φανέρωσε ενόψει ντέρμπι της αρκετές του ατέλειες. Ηγέτης και καθοδηγητής ο Σπανούλης, αντίπαλο δέος ο Καλάθης που πραγματοποίησε τεράστια εμφάνιση. Στα ελαφρυντικά των "ερυθρολεύκων" η απουσία του Γιάννη Μπουρούση.

Ο Κολοσσός ήταν αυτός που ξεκίνησε το ματς καλύτερα. Οι γηπεδούχοι είχαν εντοπίσει ότι δεν μπορούν να χτυπήσουν τον Ολυμπιακό στο σετ παιχνίδι και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος, είχε δώσει εντολή για συνεχές transition, το οποίο και απέδωσε. Ο Πατ Καλάθης και ο Άγγελος Τσάμης ήταν αυτοί που άνοιξαν τον ρυθμό του αγώνα και έδωσαν ποιοτικές - γρήγορες λύσεις που έψαχναν οι γηπεδούχοι!

Από την άλλη ο Ολυμπιακός που ξεκίνησε με τον Τεόντοσιτς και όχι με τον Σπανούλη, έψαχνε να βρει ρυθμό, όμως, έδειξε μπερδεμένος στο πάνω - κάτω που είχε επιλέξει ο Κολοσσός και δεν ήταν λίγες οι φορές που έπεσε στην παγίδα του. Παρόλα αυτά η ποιότητα των "ερυθρολεύκων" δεν επέτρεπε στους γηπεδούχους να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας και προηγήθηκαν μέχρι… κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ…

Στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός με τον Σπανούλη και τον Έρτσεγκ πλέον στην πεντάδα του, παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Ο V - Span ήταν αυτός που έφερε ποιοτικές λύσεις από τον "ερυθρόλευκο" πάγκο. Σκόραρε σε κάθε μακρινό σουτ που βρήκε και ανάγκασε την ως εκείνη τη στιγμή κλειστή άμυνα του Κολοσσού να κυνηγήσει περισσότερο στη περίμετρο.

Ανάλογη βοήθεια προσέφερε και ο Ζόραν Έρτσεγκ, ο οποίος μαζί με τον Σπανούλη ήταν οι δύο πιο εύστοχοι παίκτες της ομάδας του Πειραιά. Ο Σέρβος φόργουορντ προκάλεσε σημαντικές φθορές στην άμυνα των Ρόδιων, η οποία όταν αποφάσισε να τον μαρκάρει έξω από τα 6,75 αυτός βρήκε τρόπο να σκοράρει και από κοντά.

Οι "ερυθρόλευκοι" με τριπλέτα στην περιφέρεια τον Παπαλουκά, τον Σπανούλη και τον Χαλπερίν έτρεξαν σερί 14-0, όμως ο Κολοσσός δεν είχε παραδώσει ακόμα τα όπλα. Απεναντίας! Οι γηπεδούχοι κατάφεραν ξανά να μπουν στο παιχνίδι βελτιώνοντας αρχικά την αμυντική τους λειτουργία και ανεβάζοντας εκ νέου ταχύτητα στην επίθεσή τους.

Το ημίχρονο τελείωσε με τον Ολυμπιακό να προηγείται εννιά πόντους (32-41) αλλά και τον Κολοσσό να δείχνει διάθεση να παλέψει. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Με τον Κολοσσό να δείχνει καλά διαβασμένος στην άμυνά του και να ψάχνει συνέχεια πόντους στο ανοικτό γήπεδο.

Τα κατάφερε περίφημα με τον Καλάθη να διασχίζει σε αρκετές περιπτώσεις το παρκέ και τον Τσάμη να τελειώνει τις φάσεις συνήθως με λέι απ. Στο 34' ο Κολοσσός κατάφερε να ισοφαρίσει σε 44-44, ενώ με βολές του Καλάθη οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά 48-46, 3.45 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου κλείνοντας την με σκορ 55-59.

Σε όλη τη τελευταία περίοδο οι "ερυθρόλευκοι" διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα, αποκλειστικά χάρη στην προσωπικότητα του Σπανούλη, ο οποίος αποτελούσε μόνιμη απειλή για το καλάθι του Κολοσσού.

Οι γηπεδούχοι πάντα από κοντά στο σκορ δικαιούνται να φωνάζουν στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου για μια φάση που έδωσε 4 βολές στους φιλοξενούμενους. Ο Έρτσεγκ κρεμάστηκε ξεκάθαρα στη στεφάνι εμποδίζοντας τον Χαρίση να σκοράρει με φόλοου. Οι διαιτητές δεν καταλόγισαν την παράβαση και στη συνέχεια οι έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων απέφεραν μία τεχνική ποινή και ένα φάουλ. Οι άνθρωποι του Κολοσσού κατέθεσαν ένσταση.

Παρόλα αυτά οι Ρόδιοι συνέχισαν να είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και στο 35' βρέθηκαν πίσω στο σκορ με ένα καλάθι (59-61). Σε αυτό το σημείο το παιχνίδι πάγωσε. Τόσο ο Ολυμπιακός, όσο και ο Κολοσσός έχασαν την επαφή τους με το καλάθι και πλέον προέκυπταν πόντοι με το σταγονόμετρο.

Με βολές του Καλάθη που ήταν μακράν ο κορυφαίος του γηπέδου μαζί με τον Σπανούλη, οι γηπεδούχοι 1.20 πριν το τέλος μείωσαν σε 65-63, ενώ 50 δεύτερα πριν το τέλος πάλι με τον ίδιο παίκτη ισοφάρισαν σε 65-65.

Είχε προηγηθεί ένα άστοχο βεβιασμένο σουτ τριών πόντων από τον Τεόντοσιτς, ενώ ο ίδιος μετά την ισοφάριση αστόχησε εκ νέου σε δίποντο. Ο Ολυμπιακός φλέρταρε ανοικτά πια με την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα και ίσως να την είχε γνωρίσει αν ο Σπανούλης δεν είχε διαφορετική άποψη.

Ο διεθνής γκαρντ με δύο βολές έδωσε και πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 65-67, ενώ όταν ισοφάρισε και πάλι ο Καλάθης ήταν εκείνος που πήρε τη φάση του αγώνα 5,6 δεύτερα πριν το φινάλε και ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων πάνω στην καλή άμυνα του Άγγελου Τσάμη.

Κάπως έτσι γράφτηκε και το επιμύθιο της αναμέτρησης, αφού στη συνέχεια η πρώτη άστοχη βολή του Κώστα Χαρίση 3,5 δεύτερα πριν το τέλος ψαλίδισε κάθε ελπίδα του Κολοσσού να στείλει το ματς στην παράταση. Τελικό 68-71!

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 32-41, 55-59, 68-71.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 23 (2), Καυκής 5 (1), Τζόρνταν 3 (1), Πάνος, Μανωλόπουλος, Ασημακόπουλος 4, Χαρίσης 8, Τσάμης 13, Παππάς 2, Γκόλεματς 9 (2), Γεωργαλής 1, Ιβάνοβιτς.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς, Νεστέροβιτς 3, Γκόρντον 3 (1), Σπανούλης 30 (4), Κέσελ, Μαυροκεφαλίδης, Χαλπερίν 2, Γλυνιαδάκης 11, Παπανικολάου 4, Έρτσεγκ 11 (3), Τεόντοσιτς 7 (1).