ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΕΚ 68-72

05/01/2011 (19:28) H AEΚ των χιλίων προβλημάτων επικράτησε 72-68 του Ηρακλή με τον Δήμο Ντικούδη να επιτυγχάνει… Μπλακ Τζακ (21 πόντοι) λίγες ημέρες μετά την Πρωτοχρονιά. Οι "κιτ...
05/01/2011 (19:28)

H AEΚ των χιλίων προβλημάτων επικράτησε 72-68 του Ηρακλή με τον Δήμο Ντικούδη να επιτυγχάνει… Μπλακ Τζακ (21 πόντοι) λίγες ημέρες μετά την Πρωτοχρονιά. Οι "κιτρινόμαυροι" αντιμετώπισαν με ελλιπή προετοιμασία τον αντίπαλο τους στο "Ιβανώφειο", πλην όμως έδειξαν μεγαλύτερο πάθος και έφτασαν στην επιτυχία. Η ΑΕΚ φώναξε "παρούσα", αλλά έχει ακόμη δρόμο μπροστά της και όχι τόσο σε αγωνιστικό επίπεδο. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο πρώτο ημίχρονο με 12-2 και 38-35. Οι παίκτες του Μηνά Γκέκου έδειξαν αποφασισμένοι να φτάσουν στη νίκη, προηγήθηκαν 57-48, αλλά στην τέταρτη περίοδο το ματς έγινε ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 58-57, αλλά δεν είχαν συνέχεια. Η ΑΕΚ αντιμετώπισε την αναμέτρησαν σαν τελικό. Οι Δορκοφίκης - Καστλ έδωσαν την απαιτούμενη ώθηση και το ροζ φύλλο κατέληξε στα χέρια των παικτών του Γκέκου, που δικαιούται να καμαρώνει, καθώς όλη η ομάδα πέρασε ίσως την πιο ταραγμένη περίοδο των τελευταίων ετών.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-38, 51-57, 68-72.
ΗΡΑΚΛΗΣ
(Ρούσο): Μπόουλντιν 9, Δεμερτζής 7 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Παπανικολόπουλος 13, Αγγελακόπουλος 3, Τζάζβιν 9, Πέτροβιτς 10, Δέσπος 4, Εϊτουταβίτσιους 3, Λαμπρόπουλος 10 (10 ριμπ.).
ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 15, Νικολαΐδης 11, Παπανικολάου 2, Μακ 4, Ντικούδης 21 (9 ριμπ.), Δορκοφίκης 12 (8 ριμπ.), Καλλινικίδης (8 ριμπ.), Σπαρκς 6, Γκράντι 1.