ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 109-55

Του Νίκου Κώνστα 06/01/2011 (18:50) Η τελευταία χρονικά αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής για το 2011 και 10η του πρωταθλήματος, διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ. Με το

Του Νίκου Κώνστα
06/01/2011 (18:50)

Η τελευταία χρονικά αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής για το 2011 και 10η του πρωταθλήματος, διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ. Με τον Πανθηναϊκό να φιλοξενεί τον Πανιώνιο επικρατώντας με 109-55. Οι φίλαθλοι του "τριφυλλιού" που βρέθηκαν στο γήπεδο είδαν την ομάδα της καρδιάς τους να πετυχαίνει εύκολα την πρώτη "κατοστάρα" του 2011.
Επίσης είδαν να επιστρέφει στην ενεργό δράση ο Μάικ Μπατίστ μετά από απουσία σχεδόν δυο μηνών λόγω τραυματισμού.

Είδαν όμως και τον πολυτιμότερο παίκτη του μήνα Δεκέμβρη, στην Ευρωλίγκα, και αρχηγό της ομάδας, Δημήτρη Διαμαντίδη, να σπάει ένα εντυπωσιακό ρεκόρ. Πέρασε πρώτος σε ασίστ, στο ελληνικό πρωτάθλημα, πετυχαίνοντας 6 και φτάνοντας τις 1.267, αφήνοντας πίσω του τον μέχρι πρότινος πρώτο Αγγελο Κορωνιό με 1.264 ασίστ.

Το πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ ολοκληρώθηκε με τον γηπεδούχο Παναθηναϊκό να μην αφήνει πολλά περιθώρια στον Πανιώνιο, κερδίζοντας την πρώτη από της τέσσερις "μάχες του πολέμου(αγώνα)" με 32-14. Το εντυπωσιακό της πρώτης περιόδου είναι ότι οι "πράσινοι" πέτυχαν 31 πόντους χωρίς να έχουν επιχειρήσει προσπάθεια 3πόντων. Σάτο και Τσαρτσαρής με 11 και 8 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρωταγωνιστές των γηπεδούχων.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να επικρατεί σε όλους τους τομείς, έναντι του Πανιωνίου. Κατάφερε με σχετική ευκολία, αφού η νεανική ομάδα του Πανιωνίου φάνηκε να μην μπορεί να κοντράρει τον Παναθηναϊκό, όχι μόνο να διατηρήσει την διαφορά πόντων αλλά και να την αυξήσει. Τα 24 ριμπάουντ του "τριφυλλιού" έναντι 8 του Πανιωνίου έπαιξαν σημαντικό ρόλο στην διαμόρφωση του σκορ ημιχρόνου 58-24.

Με πατημένο το γκάζι μπήκε ο Παναθηναϊκός στην τρίτη περίοδο. Με πιεστική άμυνα δεν άφησε τον Πανιώνιο να αναπτυχθεί στον επιθετικό τομέα. Οι φιλοξενούμενοι απλά παρακολουθούσαν τον αντίπαλό τους, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι και περιμένοντας απλά το τελικό σκορ.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδειχνε ανήμπορος στο πάγκο του Πανιωνίου, καθώς ο Παναθηναϊκός πραγματοποιούσε ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο. Το σκορ της τρίτης περιόδου βρήκε τους "πράσινους" να προηγούνται με 86-44.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο νικητής είχε αναδειχθεί από την αρχή της αναμέτρησης, όταν οι δυο ομάδες πάτησαν παρκέ. Το τελικό 109-55 ήταν δίκαιο. Σκοράροντας και οι 12 παίκτες του Παναθηναϊκού, έδειξαν από την αρχή του αγώνα ποιος θα πάρει το ροζ φύλο αγώνα μην αφήνοντας περιθώρια στον Πανιώνιο. Κορυφαίος για τους "πράσινους" ήταν ο Σάτο και ο Καλάθης με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Πανιώνιο ο μόνος διασωθέντας ήταν ο Μακλίοντ πετυχαίνοντας 23 πόντους.

Διαιτητές: Παπαπέτρου - Παφίλης - Θεονάς.
Τα δεκάλεπτα: 32-14, 58-24, 86-44, 109-55.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 10, Περπέρογλου 4, Μπατίστ 12, Φώτσης 10, Σάτο 16, Ταρτσαρής 8, Διαμαντίδης 6 (1), Βουγιούκας 12, Καλάθης 13, Μπόγρης 5, Καϊμακόγλου 11, Ζούμπος 2.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Μακλίοντ 23 (4), Αθανασούλας 2, Βούγιανιτς 4, Γιαννόπουλος 2, Τσιάρας 6, Μπατής 2, Γιάνκοβιτς 2, Καββαδάς 4, Ιωάννου 2, Κόβιλ 4, Παραγυιός 2, Μπάρλος 2.