ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ 71-58

08/01/2011 (18:46) Στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας, ο Πανελλήνιος φιλοξένησε τον Κολοσσό, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 71-58, έχοντας κορ

08/01/2011 (18:46)

Στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας, ο Πανελλήνιος φιλοξένησε τον Κολοσσό, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 71-58, έχοντας κορυφαίο τον Σμιθ με 22 πόντους. Οι "Ολυμπιονίκες" ήθελαν όσο τίποτε άλλο τη νίκη για να φύγουν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.
Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους ήθελαν να επιστρέψουν στην Ρόδο με το ροζ φύλο αγώνα και να διατηρηθούν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Το πρώτο μισό της αναμέτρησης ήταν συναρπαστικό, με τον Πανελλήνιο να καταφέρνει να πάει προηγούμενος στα αποδυτήρια με 37-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι δραματικά, αφού το ξέσπασμα του Κολοσσού στην τέταρτη περίοδο δεν ήταν αρκετό για να τους εξασφαλίσει τη νίκη καθώς δεν το επέτρεψε ο Πανελλήνιος.

Το πρώτο δεκάλεπτο στο Χαλκιοπούλειο ήταν ισορροπημένο σε όλους τους τομείς. Πανελλήνιος και Κολοσσός έδειχναν αγχωμένοι. Ο Σμίθ για τον Πανελλήνιο και ο Τζόρνταν για τον Κολοσσό ήταν οι πρωταγωνιστές της πρώτης περιόδου, με 7 και 11 πόντους αντίστοιχα. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 16-19 υπέρ των φιλοξενούμενων. Η ομάδα του Σκουρτόπουλου είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά ένα τάιμ άουτ του Γιάννη Σφαιρόπουλου στα μισά του δεκαλέπτου "αφύπνισε" τους παίκτες του Κολοσσού και πέρασαν μπροστά στο σκορ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε εξίσου συναρπαστικά όσον αφορά την διακύμανση του σκορ. Το προβάδισμα μέχρι το 5ο λεπτό άλλαζε διαρκώς χέρια. Με δυο τρίποντα του Σκλάβου ο Πανελλήνιος κατάφερε να πάρει μια διαφορά 8 πόντων. Οι παίκτες του Κολοσσού προσπάθησαν και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά. Ο Πανελλήνιος όμως είχε τον τελευταίο λόγο και με ένα τρίποντο του Μπέιλι στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεύτερου δεκαλέπτου, έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα 7 πόντων, διαμορφώνοντας το τελικό 37-30.

Στην τρίτη περίοδο ο γηπεδούχος Πανελλήνιος θέλησε να κλειδώσει τη νίκη και με ένα ξέσπασμα κατάφερε να στείλει την διαφορά στους 10 πόντους. Οι παίκτες του Κολοσσού γύρισαν από τα αποδυτήρια κάπως μουδιασμένοι. Ο Πανελλήνιος έδειξε στο τέταρτο δεκάλεπτο πως θέλει περισσότερο τη νίκη. Η τέταρτη περίοδος τελείωσε με τους "Ολυμπιονίκες" να προηγούνται με 52-42.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι παίκτες του Κολοσσού έκαναν ένα σερί 7-1 μπαίνοντας πάλι στην διεκδίκηση της νίκης, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Ο Πανελλήνιος δεν επέτρεψε στους αντιπάλους να επιστρέψουν στον αγώνα, και με ένα σερί 9-0 αποκατάστησε την τάξη κλειδώνοντας τη νίκη. Το τελικό 71-58 είναι απόλυτα δίκαιο, αφού ο Κολοσσός φάνηκε επηρεασμένος από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικης από τον Ολυμπιακό.