ΑΕΚ - ΑΡΗΣ 65-74

Του Γιώργου Νικολάου 08/01/2011 (18:25) Ο Άρης δεν ήταν Ηρακλής, συνεπώς δεν είναι πάντα του Αη-Γιαννιού. Οι Θεσσαλονικείς δίχως να εντυπωσιάσουν, έπαιξαν (κυρίως άμυνα) όσ
Του Γιώργου Νικολάου
08/01/2011 (18:25)

Ο Άρης δεν ήταν Ηρακλής, συνεπώς δεν είναι πάντα του Αη-Γιαννιού. Οι Θεσσαλονικείς δίχως να εντυπωσιάσουν, έπαιξαν (κυρίως άμυνα) όσο έπρεπε για να φτάσουν στην άνετη νίκη  (74-65) επί της ΑΕΚ των χιλίων (και δύο ταμπλό) προβλημάτων στο Ελληνικό. Σε κάθε περίπτωση, για άλλη μία φορά ο (εορτάζων χθες) μεγαλομέτοχος Γιάννης Φιλίππου θα αντιλήφθηκε, ότι δεν αντέχει άλλο η ομάδα, που οδήγησε στο πρωτάθλημα του 2002, τη ζοφερή εικόνα του 2010

Mε ενθουσιασμό μπήκε η ΑΕΚ στην αναμέτρηση. Προηγήθηκε 14-8 και έδειξε αποφασισμένη από νωρίς να βάλει στην άκρη τα ατελείωτα εσωτερικά της προβλήματα.

Ο Μάκης Νικολαΐδης -που έπαιζε και για τον τραυματία Γκράντι- ήταν ο βασικός καθοδηγητής στο 17-12 της πρώτης περιόδου. Οι Δήμος Ντικούδης και Νίκος Παπανικολάου συνέθεσαν εξαιρετικό δίδυμο στη ρακέτα.

Ο Άκης Καλλινικίδης -σε ρόλο εξολοθρευτή- υποχρέωσε τον Τάκερ να πετύχει το πρώτο του καλάθι στο 13'. Με το σκορ στο 23-14 υπέρ της γηπεδούχου η πλάστιγγα έδειχνε να γέρνει, αλλά ο Άρης δεν υποτάχθηκε. Αντιστάθηκε. Ο Μπάνστον άρχισε να προκαλεί ρήγματα στην οπισθοφυλακή της "Ένωσης". Ο Τάκερ απελευθερώθηκε από τα δεσμά του Καλλινικίδη, που στο μεταξύ είχε αντικατασταθεί.

Ο Άρης έφερε τα πάνω-κάτω. Με επί μέρους σερί 14-2, πέρασε μπροστά 28-25 και επιδίωξε να αλλάξει τα κόζια στο παρκέ. Η ΑΕΚ είχε άλλη άποψη. "Κτύπησε" από την περιφέρεια. Ο Νικολαΐδης δικαίωσε την επιλογή και με δικό του τρίποντο η ΑΕΚ ξαναπήρε κεφάλι (33-30) λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καθυστέρηση είκοσι λεπτών λόγω του προβλήματος με το καλάθι, που έσπασε. Ο Δήμος Ντικούδης (εκ των κορυφαίων ξανά της ΑΕΚ) υπέπεσε στο 21' στο τρίτο φάουλ, γεγονός που "έζωσε με φίδια" τον Γκέκο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 44-39 στο 25', αλλά ο Σλούκας με τρίποντο και ο Ταπούτος με "σλάλομ" από τα παλιά "έβαλε στα καλάθια" την ΑΕΚ ισοφαρίζοντας 44-44.

Ο Νικολαΐδης παρά το ασφυκτικό πρέσινγκ του Σλούκα εκτελεί. Γράφει το 49-44. Ο Άρης που έχει περισσότερο βάθος στον πάγκο, ανανεώνεται από τις συνεχείς αλλαγές. Ενίοτε δείχνει μεγαλύτερη φρεσκάδα. Κλείνει υπέρ του (50-49) την τρίτη περίοδο και αποκτά μικρό ψυχολογικό προβάδισμα. Με (σχεδόν) ελληνική πεντάδα ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο ο Αρης, ήτοι τους Σλούκα - Χατζηβρέττα - Χαραλαμπίδη - Ταπούτο και τον Τάκερ.

Πέρασε μπροστά 53-49, αλλά γενικότερα δείχνει να λειτουργεί καλύτερα στο παρκέ, ιδιαίτερα στην άμυνα όπου "κλειδώνει" την ανήμπορη (επιθετικά) ΑΕΚ. Στο 54-55 (33') οι διαιτητές παραβλέπουν βήματα του Τάκερ, χρεώνουν με φάουλ τον Μακ, ο Τάκερ ευστοχεί και στις δύο βολές και γράφει το 54-57. Η γηπεδούχος θαρρείς και κατέβασε διακόπτη. Εμφάνισε συμπτώματα ομάδας που δεν κάνει προετοιμασία. Ο Άρης με ηγέτη τον Τάκερ (28 πόντοι, 12 ριμπάουντ) και έξοχο τον Ταπούτο πέτυχε σερί 11-0 (56-68 στο 38') και σφιχταγκάλιασε τη νίκη.

Διαιτητές: Πηλοΐδης - Παπαπέτρου - Ψαριανός
Τα δεκάλεπτα: 17-12, 33-30, 49-50, 65-74.
ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 2, Σπαρκς 5 (1), Νικολαΐδης 15 (3), Παπανικολάου 2, Μακ 16, Ντικούδης 17, Δορκοφίκης, Καλλινικίδης 2, Μελς 6.
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μπράουν 12, Ντάνστον 4, Ταπούτος 16 (2), Τάκερ 28, Χατζηβρέττας, Χαραλαμπίδης 5, Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 2, Σλούκας 7 (1).