ΠΑΟΚ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 69-60

08/01/2011 (19:20) Το αήττητο στην έδρα του ήθελε να συνεχίσει ο ΠΑΟΚ και το έδειξε από την αρχή στην ομάδα του Περιστερίου. Παρά την μεγάλη προσπάθεια των φιλοξενουμένων σ
ΠΑΟΚ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ  69-60
08/01/2011 (19:20)

Το αήττητο στην έδρα του ήθελε να συνεχίσει ο ΠΑΟΚ και το έδειξε από την αρχή στην ομάδα του Περιστερίου. Παρά την μεγάλη προσπάθεια των φιλοξενουμένων στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου πανηγύρισαν τη νίκη με 69-60 με πρωταγωνιστές τους Μάρσαλ (17 πόντοι) και Παπαδόπουλο (13 πόντοι, 8 ριμπάουντ). Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Σκοτ και Κινγκ με 14 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Δύο τρίποντα του Γκρέι και ένα κάρφωμα του Μάρσαλ έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στους γηπεδούχους, στο 4' (8-3). Οι ξένοι του ΠΑΟΚ συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση, με το Περιστέρι να σκοράρει μόνο με βολές και τρίποντα μέχρι και το τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου, ως τη στιγμή που ο Σκοτ σκόραρε με λέι απ στον αιφνιδιασμό για το 19-11, με το οποίο έληξε και το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε φουριόζος το δεύτερο δεκάλεπτο φτάνοντας την διαφορά στους +13 στο 15' (26-13), εκμεταλλευόμενος τα πολλά λάθη των παικτών του Περιστερίου και σε συνδυασμό με τα άσχημα ποσοστά ευστοχίας των φιλοξενουμένων, ανεβάζοντας την διαφορά στους 18 πόντους, (36-18) στο 19' με τρίποντο του Γκεσέφσκι. Το 36-20 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου διαμόρφωσε με δίποντο ο Πέτρουλας.

Με τους Γκεσέφσκι και Μάρσαλ σε μεγάλα κέφια ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά και το δεύτερο ημίχρονο κάνοντας το 43-24 στο 23'. Το Περιστέρι πάλευε με τους Σκοτ και Σένσλι με τον τελευταίο να μειώνει με τρίποντο στο 26' σε 46-32. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα περισσότερο στα επόμενα λεπά και τελείωσαν την τρίτη περίοδο μόλις εννέα πόντους πίσω με τρίποντο του Τσιάκου (51-42).

Αποφασισμένοι να κυνηγήσουν το παιχνίδι, οι παίκτες του Περιστερίου μείωσαν στους 4 (51-47) στο 32' με τρίποντο του Μάντζαρη. Ο Σούλης Μαρκόπουλος βλέποντας την ομάδα του να απειλείται, κάλεσε τάιμ άουτ. Το Περιστέρι όμως έφτασε την διαφορά στους τρεις (54-51) στο 35' με τρίποντο του Κινγκ. Οι Αμερικάνοι του ΠΑΟΚ θυμήθηκαν τον καλό εαυτό των προηγούμενων λεπτών και με πέντε συνεχόμενους πόντους (τρίποντο του Γκρέι και δύο βολές του Μάρσαλ) ανέβασαν την διαφορά στους οχτώ πόντους (59-51) στο 38'.

Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι αποδέχτηκαν το αποτέλεσμα και το τρίποντο του Γκεσέφσκι που έκανε το σκορ 63-51 ένα λεπτό πριν το τέλος ήταν η χαριστική βολή. Οι τελευταίες στιγμές του αγώνα αναλώθηκαν σε ελεύθερες βολές με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 69-60.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Σώμος, Κατραχούρας.
Τα δεκάλεπτα: 19-11, 36-20, 51-42, 69-60
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 17 (1), Αποστολίδης 2, Δέδας 7 (2), Ντοζίερ 4, Γκρέι 11 (3), Παπαδόπουλος 13, Γιαννακίδης 3 (1), Γκεσέφσκι 12 (2), Καλλές.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 3 (1), Μάνταζρης Α. 6 (1), Κινγκ 12 (2), Ψαρόπουλος, Σκοτ 14 (4), Πέτρουλας 2, Σένσλι 11 (1), Λούμπι 2, Μότσνικ 2, Τσιάκος 8 (2).