ΜΑΡΟΥΣΙ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 80-75

Του Νίκου Κώνστα 09/01/2011 (18:59) Στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά το Μαρούσι φιλοξένησε τον Ηλυσιακό, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και επικ

Του Νίκου Κώνστα
09/01/2011 (18:59)

Στο κλειστό γυμναστήριο του Αγίου Θωμά το Μαρούσι φιλοξένησε τον Ηλυσιακό, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και επικράτησε με 80-75. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά συναρπαστικά, κυρίως στην διακύμανση του σκορ. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα δεκάλεπτο. Στη πρώτη περίοδο ο Ηλυσιακός μπήκε αποφασισμένος στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 11-20. Το δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξαν τα δεδομένα.
Το Μαρούσι κυριάρχησε στο παρκέ, παίζοντας αποτελεσματικές άμυνες δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 32-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ άλλαζε χέρια συνέχεια. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο όσον αφορά το σκορ, αφού και οι δυο ομάδες πέτυχαν από 24 πόντους διαμορφώνοντας το 56-55. Ενώ η τελευταία περίοδος ήταν εξίσου συναρπαστική με την τρίτη, με το Μαρούσι να καταφέρνει να διατηρήσει τη διαφορά στο σκορ και επικράτησε με 80-75.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε ομαλά για τον φιλοξενούμενο Ηλυσιακό. Με αιχμή του δόρατος τον Αλέξη Κυρίτση με 8 πόντους κατάφερε να πάρει διαφορά 9 πόντων στο τέλος της περιόδου. Το Μαρούσι με 5 λάθη έναντι 2 δεν κατάφερε να κρατήσει το σκορ σε χαμηλό επίπεδο.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με ένα σερί 7-0 υπέρ του Αμαρουσίου μειώνοντας την διαφορά. Οι παίκτες του Αμαρουσίου έβγαλαν πολύ ενέργεια στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με 26-22. Ο Ηλυσιακός δεν έκατσε με δεμένα χέρια και με ένα ξέσπασμα, δυο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, με δυο αμαρκάριστα τρίποντα του Χατζή και Γουέμπ πέρασαν πάλι μπροστά στο σκορ. Το Μαρούσι αντέδρασε πάλι και πήγε προηγούμενο στα αποδυτήρια με 32-31.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το πιο συναρπαστικό από όλα. Από τον Ηλυσιακό τη βρόμικη δουλειά του σκοραρίσματος την ανέλαβαν Μπάξτερ και Κυρίτσης. Ενώ για τους γηπεδούχους υπήρχε ένας πλουραλισμός στο σκοράρισμα. Σημαντική βοήθεια για το Μαρούσι έδωσαν οι αειθαλείς Κόμματος και Γκαγκαλούδης. Το σκορ εναλλασσόταν διαρκώς διαμορφώνοντας το τελικό 56-55.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε η τρίτη. Το Μαρούσι είχε ένα μικρό προβάδισμα και προσπαθούσε να το διατηρήσει. Από την άλλη ο Ηλυσιακός δεν τα παράτησε μέχρι το τελευταίο λεπτό αλλά δεν ήταν αρκετό. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν δίκαια με 80-75.

Διαιτητές: Τανατζής - Κορομηλάς - Ξενικάκης
Τα δεκάλεπτα: 11-20, 32-31, 56-55, 80-75
ΜΑΡΟΥΣΙ (Αλεξανδρής): Μπόγιτς, Νοέας, Μπάγκαριτς 9, Ακεψιμαΐδης, Χουέρτας 21 (3), Χαριτόπουλος 5 (1), Γκαγκαλούδης 12 (2), Βαβάτσικος, Κλεμέντε 8 (1), Κογιαντίνοβιτς 10 (3), Σιαμανδούρας, Κόμματος 15 (3).
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Καρύδας 5 (1), Γουέμπ 8 (2), Κυρίτσης 21 (1), Χατζής 10 (2), Παπαντωνίου, Κούκουλας, Τόντιτς, Κασελάκης, Μπάξτερ 27 (5), Γαλιώτος 4, Πρόγουελ, Γκραντ.