ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 94-76

09/01/2011 (19:05) Με τον Πανιώνιο να παίζει άμυνα για όσκαρ από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, την ίδια στιγμή που από το τρίποντο οι παίκτες του έβλεπαν το καλάθι σαν βα
09/01/2011 (19:05)

Με τον Πανιώνιο να παίζει άμυνα για όσκαρ από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, την ίδια στιγμή που από το τρίποντο οι παίκτες του έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι (12/24) οι "κυανέρυθροι" επικράτησαν εύκολα του Ηρακλή με 94-76. Άστοχος ο "γηραιός" στο ντεμπούτο του Γιώργου Καλαφατάκη παρέδωσε τα όπλα από το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.
Πανιώνιος και Ηρακλής ξεκίνησαν το παιχνίδι χέρι - χέρι. Οι γηπεδούχοι καθυστέρησαν να βρουν ρυθμό και έδωσαν το δικαίωμα στους Θεσσαλονικείς να είναι μέσα στο παιχνίδι και κυρίως με τον Πέτροβιτς να έχουν σωστές επιθετικές επιλογές.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα μέχρι και το όγδοο λεπτό κρατούσαν τα ηνία στο σκορ προηγούμενοι με 17-20 και τον Τζάζβιν να έχει μπει από νωρίς στην εξίσωση της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά ο Πανιώνιος στα τελευταία δύο λεπτά της πρώτης περιόδου, άλλαξε ολοκληρωτικά την εικόνα του.

Με τον Σάσα Βούγιανιτς να ανεβάζει ρυθμούς, τον Νίκο Μπάρλο να ακολουθεί και την άμυνα των Νεοσμυρνιωτών να λειτουργεί πλέον σε καλύτερους ρυθμούς, ο Πανιώνιος όχι απλά ισοφάρισε, αλλά προηγήθηκε με 27-22, πριν ο Ηλιάδης σε νεκρό χρόνο ευστοχήσει σε δύο βολές και κλείσει το δεκάλεπτο με σκορ 27-24.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε εξ' ολοκήρου στον Πανιώνιο. Ο Βούγιανιτς ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή του, όμως, η άμυνα ήταν αυτή που βοήθησε τους "κυανέρυθρους" να πραγματοποιήσουν σερί 8-0 και να βρουν την πρώτη τους διψήφια διαφορά πόντων, κάνοντας το 30-27 του 12', 38-27 στο 15'.

H αντεπίθεση του Πανιωνίου όμως, δεν σταμάτησε εκεί. Με νέο σερί 7-0 και επιμέρους σκορ 15-2 έφτασε τη διαφορά στους 18 πόντους (47-29), δίνοντας ανάσα στον Γιώργο Μπαρτζώκα ενόψει της ανάπαυλας. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 47-33 αφού στο τελευταίο λεπτό κάποια προσωπικά ξεσπάσματα του Πέτροβιτς μείωσαν τη διαφορά για τον Ηρακλή.

Ο Πανιώνιος δεν έχασε την συγκέντρωσή του στο δεύτερο μέρος. Εκμεταλλεύτηκε την πολύ κακή άμυνα του Ηρακλή και οι... ύποπτοι του πρώτου ημιχρόνου (Βούγιανιτς και Μπάρλος) την τιμωρούσαν σε κάθε ευκαιρία. Στην άλλη πλευρά του γηπέδου ο Ηρακλής είχε σοβαρό πρόβλημα να διασπάσει την κλειστή άμυνα του Πανιωνίου και με 4/13 τρίποντα κάτι τέτοιο ήταν αδύνατο.

Στο 30' το σκορ ήταν στο +20 για τους γηπεδούχους (72-52) και κάπου εκεί η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος. Στην τελευταία περίοδο ο Πανιώνιος απλά συντήρησε την υπέρ του διαφορά και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη με 94-76.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-33, 72-52, 94-76
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): ΜακΛίοντ, Αθανασούλας 10 (1), Βούγιανιτς 26 (4), Γιαννόπουλος 6 (2), Τσιάρας 13 (3), Μπατής 6 (1), Γιάνκοβιτς, Καββαδάς 2, Ιωάννου 2, Κόβιλ 10, Παραγιός 2, Μπάρλος 17 (1).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλαφατάκης): Μπόλτγουιν 19 (2), Δεμερτζής 2, Παπανικολόπουλος 10, Αγγελακόπουλος, Τζάζβιν 10, Πέτροβιτς 14 (2), Κοπρίβιτσα, Δέσπος, Ηλιάδης 10, Εϊτουταβίτσιους 2, Λαμπρόπουλος 9.