ΗΡΑΚΛΗΣ - ΙΚΑΡΟΣ 78-64

12/01/2011 (18:47) Στο Ιβανώφειο της Θεσσαλονίκης, ο Ηρακλής φιλοξένησε τον Ίκαρο Καλλιθέας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, επικρατώντας με 78-64. Οι γηπεδούχοι ήθελαν μόν...

12/01/2011 (18:47)

Στο Ιβανώφειο της Θεσσαλονίκης, ο Ηρακλής φιλοξένησε τον Ίκαρο Καλλιθέας, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, επικρατώντας με 78-64. Οι γηπεδούχοι ήθελαν μόνο τη νίκη για να ξεφύγουν από τη προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι φιλοξενούμενοι από την μεριά τους ήθελαν τη νίκη για να "σκαρφαλώσουν" ακόμα πιο ψηλά από την 9η θέση. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηρακλής δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, αφού οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην έχουν μπει στο κλίμα του αγώνα. Το 44-29 υπέρ των γηπεδούχων, σκορ ημιχρόνου, είναι απόλυτα δίκαιο για τον Ηρακλή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν κάπως νωχελικά. Αλλά δεν συνέχισαν έτσι. Δεν άφησαν περιθώρια στον Ίκαρο, να επιστρέψει στο παιχνίδι. Το τελικό 78-64 αφήνει απόλυτα ικανοποιημένους τους Θεσσαλονικείς, ενώ προβληματίζει τους φιλοξενούμενους. Κορυφαίος από τον Ηρακλή ήταν ο Λαμπρόπουλος με 16 πόντους, ενώ για τον Ίκαρο ξεχώρισε ο Μακαλάρνι με 16 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε εντυπωσιακά για τον Ηρακλή, κάνοντας ένα πολύ καλό πρώτο 5λεπτο. Κάπου εκεί η ομάδα του Ικάρου αντέδρασε και ισορρόπησε το παιχνίδι. Ο Παπανικολόπουλος για τους γηπεδούχους ήταν από τους πρωταγωνιστές της ομάδας του, ενώ για την ομάδα του Ικάρου, ξεχώρισε ο Μακαλάρνι. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Ηρακλή να προηγείται με 25-17 επί του Ικάρου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε έτσι ακριβώς όπως τελείωσε η πρώτη και για τις δυο ομάδες. Ο Ηρακλής έδειξε ποιος θέλει περισσότερο να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Ίκαρο, πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα. Οι φιλοξενούμενο έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν στο κρεσέντο του Ηρακλή σε άμυνα και επίθεση. Οι Θεσσαλονικείς με μόλις δύο λάθη σε ένα ημίχρονο, έναντι 10 του Ικάρου, έκαναν ότι ήθελαν τον αντίπαλο τους, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 44-29.

Κάπως νωχελικός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ηρακλής, κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ίκαρος όσο μπορούσε, ρίχνοντας την διαφορά στους 12 πόντους. Στο τελευταίο 3λεπτο της τρίτης περιόδου, όμως οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη έκαναν ένα ξέσπασμα και επανέφεραν τη διαφορά στους 16 πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 65-49.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι θέλοντας να επιστρέψουν στο σκορ, έπαιξαν το τελευταίο τους χαρτί. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, αφού ο Ηρακλής έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι. Το τελικό 78-64 επιτρέπει στους γηπεδούχους να ελπίζουν στην παραμονή της ομάδας στην κατηγορία, ενώ προβληματίζει τους ανθρώπους του Ικάρου.

Διαιτητές: Χριστοδούλου, Καρακατσούνης, Πουρσανίδης
Τα δεκάλεπτα: 25-17, 44-29, 65-49, 78-64
ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλαφατάκης): Πεταλωτής, Μπόλντουιν 12 (2), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 12 (1), Αγκελακόπουλος, Τζάζβιν 10, Πέτροβιτς 11 (1), Κοπρίβιτσα, Δέσπος, Ηλιάδης 13 (1), Εϊτουταβίτσιους 4, Λαμπρόπουλος 16 (1).
ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 8, Αγαδάκος, Φαλέκας 3, Καράμπουλας 5, Πολυτάρχου, Τόμπσον 16, Καλαμπόκης 6, Μακαλάρνι 16 (3), Κερασοβίτης, Κατούφας 6 (1), Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς 2.