ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΠΑΟΚ 71-66

12/01/2011 (19:05) Με τον Πατ Καλάθη να σημειώνει 18 πόντους και τον Κώστα Χαρίση να βάζει άλλους 15, ο Κολοσσός ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε στο Βενετόκ...
12/01/2011 (19:05)

Με τον Πατ Καλάθη να σημειώνει 18 πόντους και τον Κώστα Χαρίση να βάζει άλλους 15, ο Κολοσσός ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι επικράτησε στο Βενετόκλειο του ΠΑΟΚ με 71-66 για την 12η αγωνιστική της Α1 των ανδρών. Από τους φιλοξενούμενους ο Λάζαρος Παπαδόπουλος με 19 ήταν μια ομάδα μόνος του ενώ ο Τζάστιν Γκρέι πρόσθεσε 13 πόντους.

Ο Κολοσσός ήταν αυτός που έχοντας και την δύναμη του κόσμου του (για ένα ακόμη παιχνίδι) στο πλευρό του βρέθηκε να προηγείται στο ξεκίνημα με +5 (6-1), ενώ με ένα 13-6 επιμέρους σκορ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με +9 (23-14), με τους Κώστα Χαρίση και Πατ Καλάθη να μετράνε σε εκείνο το σημείο 8 και 5 πόντους αντίστοιχα.

Στην συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν και παρά το γεγονός ότι οι Ροδίτες προηγούνταν με +10 (27-17) στο 8ο λεπτό, ο "δικέφαλος" του Βορρά με ένα 8-0 σερί έφερε την διαφορά στο καλάθι (27-25). Οι γηπεδούχοι του Γιάννη Σφαιρόπουλου φάνηκαν να ανακάμπτουν, όταν οι Καλάθης και Γκόλεματς έδωσαν προβάδισμα +6 (33-27) στην ομάδα τους, όμως η εμπειρία και η εκτελεστική ικανότητα του Λάζαρου Παπαδόπουλου είχαν σαν αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να μειώσουν στους τρεις (35-32) ενώ με τρίποντο του Μάρσαλ ισοφάρισαν σε 35-35. Ο Πατ Καλάθης όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και ο Κολοσσός πήγε στα αποδυτήρια με +2 (37-35).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι, παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν να προηγούνται αρχικά με +9 (44-35 στο 8ο λεπτό) και +8 (54-46) o ΠΑΟΚ κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο πίσω με τρεις (54-51). Στην τέταρτη περίοδο έσπασαν καρδιές με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται για πρώτη φόρα με τρίποντο του Δέδα με 57-59 στο 6ο λεπτό και τους γηπεδούχους να ανακτούν το προβάδισμα λίγη ώρα μετά με τον Καλάθη (63-62 στο 2ο λεπτό). Ο ίδιος παίκτης ευστοχώντας από την περιφέρεια έβαλε μπροστά με +3 την ομάδα του (67-64), ενώ με καλάθι του Γιούριτσα Γκόλεματς η διαφορά έφτασε τους +4 (69-65) με τον Δέδα για τον ΠΑΟΚ λίγα λεπτά νωρίτερα να χάνει την ευκαιρία να βάλει μπροστά την ομάδα αστοχώντας από τα 6,75. Ο Κώστας Χαρίσης με κάρφωμα έβαλε τον επίλογο στην υπόθεση νίκη γράφοντας το τελικό 71-66.