ΑΡΗΣ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 84-89

12/01/2011 (19:23) Στο έρημο λόγω τιμωρίας, Αλεξάνδρειο ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη επικρατώντας του Άρη με 89-84, παίζοντας μάλιστα χωρίς τον Κιθ ΜακΛίον...
12/01/2011 (19:23)

Στο έρημο λόγω τιμωρίας, Αλεξάνδρειο ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη επικρατώντας του Άρη με 89-84, παίζοντας μάλιστα χωρίς τον Κιθ ΜακΛίοντ για περίπου 30 λεπτά, αφού ο Αμερικάνος αποχώρησε τραυματίας (με διάστρεμμα) από το παρκέ. Προβλημάτισε ο Άρης, σπουδαίο μπάσκετ από τους Νεοσμυρνιώτες που είχαν λύση σε κάθε πρόβλημα που έθετε ο Ντρούκερ.
Ιδιαίτερα ποιοτικό ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Αλεξάνδρειο με τον Άρη και τον Πανιώνιο να βάζουν σε δεύτερη μοίρα την άμυνα, δίνοντας μαθήματα επιθετικού μπάσκετ. Ο Άρης ξεκίνησε ελέγχοντας καλύτερα την κατάσταση και έχοντας εκπληκτικό ρυθμό στην επίθεση, σχεδόν με το ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Ο Πανιώνιος ωστόσο, κατάφερε να αντεπεξέλθει στην πίεση των γηπεδούχων και με τον Βούγιανιτς να κάνει ακόμα ένα πολύ καλό ματς πριν την αναχώρησή του για την Παρτίζαν οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να είναι κοντά στο σκορ και να κλείσουν το δεκάλεπτο με σκορ 24-20.

Ο Χρήστος Ταπούτος γενικά σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου τελείωσε το πρώτο εικοσάλεπτο με 14 πόντους και έχοντας μονοπωλήσει τις επιθέσεις της ομάδας του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με καλάθι του Κόβιλ στο 16ο λεπτό (34-36). Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες πορεύτηκαν χέρι - χέρι, με τον Ταπούτο πλέον να έχει χείρα βοηθείας και από τον Κώστα Σλούκα. Από την άλλη ο Πανιώνιος εκτός του Βούγιανιτς έδειξε να έχει σε καλή κατάσταση έναν πρώην παίκτη του Άρη τον Νίκο Μπάρλο, ο οποίος για ένα ακόμα παιχνίδι ήταν θετικός σε άμυνα και επίθεση.

Στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος κατάφερε να είναι η ομάδα που έλεγχε απόλυτα τον ρυθμό. Αν και ο Άρης μπήκε καλά στην επανάληψη, ωστόσο από το25' και έπειτα οι φιλοξενούμενοι όρισαν τους κανόνες. Με τον Βούγιανιτς να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και τον Άρη να αναζητά ηγέτη στην επίθεσή του, αφού η απειλή του Ταπούτου είχε σιγήσει οι "κυανέρυθροι" βρέθηκαν ακόμα και στον +8 (58-66) στο 29.'

Λίγο πριν ο Άρης είχε χάσει με ντισκαλιφιέ τον Μπόμπι Μπράουν, ο οποίος χτύπησε εκτός φάσης τον αντίπαλό του και αποβλήθηκε. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ωστόσο, ο Άρης φρόντισε να ψαλιδίσει τη διαφορά του Πανιωνίου και να φτάσει στο 30' με σκορ 63-66 πραγματοποιώντας ένα μικρό σερί 5-0.

Για μια ακόμα φορά ο Πανιώνιος συνήλθε! Στα πρώτα πέντε λεπτά της τελευταίας περιόδου κατάφερε να φτάσει και πάλι την διαφορά στην υψηλότερη τιμή της στο (+8) προηγούμενος 70-78. Ο Βούγιανιτς συνέχιζε το βιολί του στην επίθεση των φιλοξενούμενων ενώ πλέον οι Τσιάρας και Παραγιός προσέφεραν πολύτιμες λύσεις.

Ο Άρης κατάφερε με τον Χαραλαμπίδη να περιορίσει κάπως τον Σέρβο γκαρντ και ο Άρης να μειώσει μέχρι και στους 4 (76-80) όμως και πάλι ο Πανιώνιος βρήκε λύσεις. Ο Μπατής μπήκε στα παπούτσια του Βούγιανιτς, ο Κόβιλ αποτελούσε μόνιμη απειλή κοντά στο καλάθι και οι "κυανέρυθροι" έφτασαν στο +9 (76-85)  δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Μέχρι και το τέλος ο Άρης προσπάθησε να πιέσει, αλλά ο Πανιώνιος διέσπασε ιδανικά αυτή την πίεση. Στη δική της άμυνα η ομάδα της Νέας Σμύρνης αποδείχθηκε συνεπής σε κομβικά σημεία του ματς και έτσι το ροζ φύλλο αγώνα... δραπέτευσε από το Αλεξάνδρειο.

Τα δεκάλεπτα: 24-40, 44-42, 63-66, 84-89
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μπράουν 6 (2), Ντάνστον 9, Ταπούτος 21 (3), Τάκερ 6, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 10, Χαραλαμπίδης 14 (2), Μπορόβνιακ 7, Χρυσικόπουλος 1, Σλούκας 10 (2).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): ΜακΛίοντ 4, Αθανασούλας 3 (1), Βούγιανιτς 24 (3), Γιαννόπουλος 4, Τσιάρας 5 (1), Μπατής 10 (2), Γιάνκοβιτς, Ιωάννου, Σαρικόπουλος, Κόβιλ 18, Παραγιός 10, Μπάρλος 11 (1).