ΠΑΟ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 61-65

Του Γιώργου Κογκαλίδη 12/01/2011 (23:11) Έργο Ντούντα! Ο Ολυμπιακός πιο ήρεμος, πιο ορθολογιστικός, πιο… έξυπνος από ποτέ, νίκησε με 65-61 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και πήρε π...
Του Γιώργου Κογκαλίδη
12/01/2011 (23:11)

Έργο Ντούντα!
Ο Ολυμπιακός πιο ήρεμος, πιο ορθολογιστικός, πιο… έξυπνος από ποτέ, νίκησε με 65-61 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και πήρε προβάδισμα τίτλου! Με τον Ράσκο Νεστέροβιτς να δείχνει πως κάθε οικοδόμημα χρειάζεται μια γερή κολόνα, αλλά και να αναδεικνύει το κενό στην "πράσινη" ρακέτα, οι "ερυθρόλευκοι" όχι μόνο νίκησαν, αλλά υποχρέωσαν τον Παναθηναϊκό να μειώσει κατά 40% την παραγωγικότητά του. Κι αν αυτό δεν είναι έργο Ίβκοβιτς, τότε πιο είναι;

Είναι πολλοί αυτοί που υποστηρίζουν πως στα "μεγάλα" παιχνίδια το θέαμα περνά σε δεύτερη μοίρα. Κι, όμως, το πρώτο ημίχρονο ήταν τόσο χορταστικό, που χρειάστηκε να ψάξουμε πολύ στο μυαλό μας για να θυμηθούμε ανάλογο 10λέπτο. Σούπερ θέαμα, με έναν εξαιρετικό Ολυμπιακό, έναν παθιασμένο Παναθηναϊκό και τρεις διαιτητές που βοήθησαν να μην χαλάσει ο ρυθμός του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, με τον Μπουρούση να κάνει πολύ καλό παιχνίδι, τον Τεόντοσιτς να πετυχαίνει ένα τρίποντο από αυτά που λίγοι πετυχαίνουν και τον Σπανούλη να δείχνει ανεπηρέαστος (όσο έπαιξε) από τις αποδοκιμασίες. Ο Παναθηναϊκός είχε προβλήματα, αλλά τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ, η επιβλητική παρουσία του Βουγιούκα στην άμυνα (από τη στιγμή που μπήκε στο παιχνίδι ο Νεστέροβιτς), το καλό ξεκίνημα του Μπατίστ, του έδωσαν στο μεγαλύτερο διάστημα την πρωτοπορία, για να λήξει η πρώτη περίοδος με απόλυτη ισορροπία (18-18).

Οι "πράσινοι" είχαν πρόβλημα στο περιφερειακό σουτ, στη δημιουργία (ο Διαμαντίδης ήταν επηρεασμένος από την ίωση), οπότε δεν μπορούσαν να "χτίσουν" διαφορά. Από την άλλη είχαν απόλυτη συγκέντρωση (100% στις βολές). Την ίδια στιγμή ο Ίβκοβιτς έκανε πολύ καλή κατανομή χρόνου και δυνάμεων, το ροτέισον δεν διαφοροποιούσε τη δυναμική, αφού πάντα υπήρχε "καλή πεντάδα" στο παρκέ και όταν τροφοδοτήθηκε ο Νεστέροβιτς, ο Ολυμπιακός βρήκε και εύκολα καλάθια.

Μέχρι το 15' υπήρχε απόλυτη ισορροπία. Ο Σχινάς χρέωσε με αντιαθλητικό τον Σάτο και λίγο αργότερα τον Ίβκοβιτς με τεχνική ποινή και μάλλον είχε δίκιο και στις δύο περιπτώσεις. Ο Σάτο, στο καλύτερο παιχνίδι του ως τώρα στον Παναθηναϊκό, ήταν αυτός που έδωσε αφορμή για να πάρει… φωτιά (και λόγω καπνογόνων) η εξέδρα, καθώς με πέντε συνεχόμενους πόντους έβαλε την ομάδα του μπροστά με 32-29, τη στιγμή που οι "ερυθρόλευκοι" έδειξαν ιδιαίτερη επιμονή (χωρίς να δικαιωθούν) σε σουτ τριών πόντων.

Με καλάθι του Νίκολας η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +5 (34-29), αλλά ο Σπανούλης από τη γραμμή των βολών μείωσε σε 34-30, ο Έρτσεγκ με τέσσερις πόντους έφερε ξανά τον Ολυμπιακό στα ίσα (34-34) και ο Χαλπερίν με το τελευταίο σουτ του πρώτου μισού, τον έβαλε μπροστά (34-36). Η βραδιά ήταν μεγάλη και μόλις είχε αρχίσει…

Όπως τέλειωσε το ημίχρονο έτσι ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο, με τον Νεστέροβιτς να κυριαρχεί στο βαμμένο και τον Έρτσεγκ να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες, αλλά από την άλλη ο Νίκολας "όπλισε" και με πέντε συνεχόμενους πόντους έφερε το ματς στα ίσα (43-43). Δεν φαίνονταν να υπάρχει τρόπος να ξεκολλήσει μια ομάδα από τις δύο, αφού το τέμπο ήταν αργό, οι επιστροφές σωστές, τα λάθη περιορισμένα, η δημιουργία περιορισμένη.

Ως εκ τούτου, οι λογαριασμοί θα έμεναν ανοιχτοί για τον δεύτερο γύρο, με τον Ολυμπιακό να μεταφέρει το σκηνικό στη δική του έδρα. Με 11 πόντους σε μια περίοδο, ο Νίκολας έβαλε την υπογραφή του και ήταν αυτός που διατήρησε τον Παναθηναϊκό, ειδικά από τη στιγμή που ο Διαμαντίδης ήθελε, αλλά ήταν εμφανές ότι δεν μπορούσε.

Η άμυνα των "πράσινων" έγινε πιο επιθετική, οι φιλοξενούμενοι έκαναν μαζεμένα λάθη, αλλά με χαμηλά ποσοστά (αμφότεροι) στα περιφερειακά σουτ, η ροή του αγώνα δεν άλλαζε. Κι έφτανε ένα τρίποντο του Χαλπερίν, για να ξαναβάλει μπροστά τον Ολυμπιακό (49-51) στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τεχνική ποινή (για "θέατρο") από τον Αναστόπουλο στον Τεόντοσιτς. Σφύριγμα ολόσωστο, αφού ήταν η τρίτη… βουτιά του Σέρβου. Όσο περνούσε η ώρα, τόσο χειροτέρευε η ποιότητα, ή αν προτιμάτε τόσο καλύτερα αντιδρούσαν οι άμυνες. Τα καλάθια "μίκρυναν" και οκτώ λεπτά πριν τη λήξη υπήρχε απόλυτη ισορροπία (51-51). Φτάσαμε στα μισά της τελευταίας περιόδου, πέντε λεπτά πριν λήξει το ματς, αλλά το σκηνικό παρέμεινε ίδιο, σε βαθμό που να μας πείθει ότι η συνάντηση θα κριθεί στο σουτ.

Το 54-53 δεν έδινε αβαντάζ σε καμιά από τις δύο ομάδες και όλα θα ήταν καλύτερα, αν ο ανόητος με το πιστόλι των φωτοβολίδων δεν δρούσε 4.20'' πριν τη λήξη. Η φωτοβολίδα πέρασε ξυστά από τον Παπαλουκά, ο πρώτος διαιτητής της συνάντησης Χρυσόστομος Σχινάς κάλεσε τις ομάδες στα αποδυτήρια και διέκοψε το παιχνίδι!

Η αναμέτρηση ξεκίνησε μετά από λίγα λεπτά, αφού υπήρξε και παρέμβαση δια μικροφώνου (άγρια) από τον Μάνο Παπαδόπουλο. Ο Ράσκο Νεστέροβιτς, μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό με καλάθι + φάουλ ισοφάρισε σε 58-58, ενώ στο ρολόι είχαν σχηματιστεί τα τρία τελευταία λεπτά του ντέρμπι.

Ο Διαμαντίδης ήθελε αλλά δεν μπορούσε και οι δύο επιθέσεις που πήρε δεν βρήκαν στόχο. Αντίθετα, ο Παπαλουκάς στο τρανζίσιον και ο Νεστέροβιτς στο "παλιά μου τέχνη κόσκινο", "πάγωσαν" το ΟΑΚΑ, δίνοντας στον Ολυμπιακό αέρα τεσσάρων πόντων (58-62), με τον υπολειπόμενο χρόνο να είναι 1.43!

Η πλάστιγγα έγειρε ακόμα περισσότερο στην πλευρά των "ερυθρόλευκων", καθώς ο Νίκολας πάτησε γραμμή, ο Παπαλουκάς έκανε ένα προσωπικό σόλο και το σκορ πήγε στο 58-64, έχοντας κυλήσει 30 δευτερόλεπτα.

Το άστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη ακολούθησε το αβίαστο λάθος του Σπανούλη και μετά νέο άστοχο τρίποντο από τον Νίκολας, για να πάρει φάουλ και βολές ο Παπαλουκάς. Το παιχνίδι είχε κριθεί, καθώς η διαφορά είχε πάει στους επτά πόντους. Το τελευταίο τρίποντο του Φώτση, έγραψε το τελικό σκορ (61-65).

Διαιτητές: Σχινάς - Αναστόπουλος - Κορομηλάς.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-36, 49-51, 61-65.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ
(Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 6, Φώτσης 9 (1), Σάτο 13, Νίκολας 15 (1), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 2, Βουγιούκας 5, Καλάθης 3 (1), Καϊμακόγλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 9, Νεστέροβιτς 17, Γκόρντον, Σπανούλης 4, Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 8, Μαυροκεφαλίδης 2, Χαλπερίν 5 (1), Παπανικολάου, Έρτσεγκ 10, Τεοντοσιτς 10 (2).