ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 73-80

15/01/2011 (18:49) Στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας ο Πανελλήνιος φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό και προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Ο

15/01/2011 (18:49)

Στο Χαλκιοπούλειο της Λαμίας ο Πανελλήνιος φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό και προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής. Οι "πράσινοι" έστω και δύσκολα κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 73-80.
Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ δύσκολο έργο απέναντι στον πρωταθλητή Ελλάδας, αφού ο Θανάσης Σκουρτόπουλος είχε στην διάθεσή του μόλις 10 παίκτες. Από την άλλη μεριά ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στη Λαμία με μοναδικό στόχο τη νίκη, ώστε να ξεχαστεί όσο το γρηγορότερο η ήττα από τον Ολυμπιακό.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κερδίζουν το πρώτο δεκάλεπτο με 21-14. Κάπως έτσι συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος με τον Πανελλήνιο να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 42-26.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε τελείως διαφορετικός στο παρκέ. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είδε τους παίκτες του να εκτελούν τις εντολές του και να δείχνουν την εμπειρία και την αξία τους στον αγώνα και να επικρατούν επί του Πανελληνίου με  73-80. οι γηπεδούχοι δεν είχαν δυνάμεις να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, αφού τα έδωσαν όλα στο πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για τον Παναθηναϊκό, κάτι που κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο Πανελλήνιος. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειχναν να μην έχουν ξεπεράσει το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και δεν απέδωσαν το μπάσκετ που ήθελε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Από την άλλη οι "Ολυμπιονίκες" έπαιξαν ισορροπημένο μπάσκετ και εκμεταλλεύτηκαν κάθε ευκαιρία που τους έδιναν οι αντίπαλοι, με αποτέλεσμα να προηγούνται στο τέλος της πρώτης περιόδου με 21-14.

Όπως ακριβώς τελείωσε η πρώτη περίοδος, άρχισε και η δεύτερη. Ο Παναθηναϊκός φαίνεται "υπνωτισμένος", ενώ ο Πανελλήνιος παρότι έχει σημαντικές απουσίες, δεν το βάζει κάτω. Η αστοχία των "πρασίνων" στα τρίποντα (0/11) συν την ενέργεια που έχουν οι παίκτες του Πανελληνίου, είναι τα αξιοπρόσεκτα του πρώτου ημιχρόνου. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Πανελλήνιο να προηγείται του Παναθηναϊκού με 42-26.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως έπρεπε να έχει ξεκινήσει ο αγώνας, βάση της δυναμικής των δυο ομάδων. Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από τα αποδυτήρια με τελείως διαφορετικό πρόσωπο. Όπως τον έχουμε συνηθίσει τα τελευταία χρόνια. Οι "πράσινοι" εκτέλεσαν άψογα τις εντολές του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, με αποτέλεσμα να προηγούνται με 61-54, στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι δυνάμεις του Πανελληνίου τελείωναν με τους 10 παίκτες να δίνουν την ψυχή τους για ένα ημίχρονο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι στον αγώνα αφού είχαν ξεμείνει από δυνάμεις. Ο Παναθηναϊκός με την εμπειρία και την αξία των παικτών του, έστω και δύσκολα κατάφερε να επικρατήσει με 73-80. και οι δυο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Παναθηναϊκός έδειξε, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, να τη θέλει περισσότερο και στο τέλος να την παίρνει.