ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 88-58

15/01/2011 (18:37) Ο Ολυμπιακός πέτυχε ξεκούραστη νίκη επί του Ηρακλή με 88-58 στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ. Οι "ερυθρόλευκοι" ήθελαν και κατάφεραν να ξεκουράσουν κάποιους βασ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ  88-58
15/01/2011 (18:37)

Ο Ολυμπιακός πέτυχε ξεκούραστη νίκη επί του Ηρακλή με 88-58 στο άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ. Οι "ερυθρόλευκοι" ήθελαν και κατάφεραν να ξεκουράσουν κάποιους βασικούς παίκτες του εν όψει του δύσκολου παιχνιδιού με την Φενέρμπαχτσε για το ΤΟΡ 16. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χαλπερίν με 17 πόντους. Από τον Ηρακλή που δεν είχε να χάσει κάτι και ήθελε να ευχαριστηθεί το παιχνίδι και να πάρει εμπειρίες, ξεχώρισε ο Τζάζβιν με 12 πόντους και ο Λαμπρόπουλος με 10.

Οι "ερυθρόλευκοι" ξεκίνησαν το παιχνίδι με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας καθώς μέχρι το 6' είχαν 8/8 δίποντα. Σε εκείνο το σημείο η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (19-8) με κλέψιμο και λέι απ του Παπαλουκά. Ο "Γηραιός" δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην πιεστική άμυνα του Ολυμπιακού και μοιραία η διαφορά ξέφυγε (23-8) στο 8'.

Κάπου εκεί ο Ηλιάδης πέτυχε τέσσερεις συνεχόμενους πόντους, αφυπνίζοντας λίγο και τους συμπαίκτες του στην κυκλοφορία της μπάλας. Ο Έρτσεγκ με τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτα έφτασε τους εννέα πόντους και ο Δεμερτζής με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου (28-14).

Το δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν νωθρά και στο 13' ο Ηρακλής κάνοντας ένα 5-0 σερί κατέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (28-19), με την άμυνα ζώνης του να δυσκολεύει τον Ολυμπιακό. Σε εκείνο το σημείο η φωνές του Ίβκοβιτς αφύπνισαν τους παίκτες του και έχτισαν ξανά μία διαφορά 13 πόντων (36-23) στο 16', με τρίποντο του Χαλπερίν. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν ξανά να φέρουν τη διαφορά στους 10, όμως δύο τρίποντα του Πελεκάνου και του Σπανούλη και ένα δίποντο του Χαλπερίν τούς έκοψαν τα φτερά στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 44-26.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε χωρίς τον Κοπρίβιτσα στο δεύτερο ημίχρονο, λόγω φλεγμονής στο γόνατο. Όμως οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη κατάφεραν στο 24' με τρίποντο του Μπόουλντιν να μειώσουν σε 46-33. Για άλλη μια φορά οι φωνές του Ντούντα ήταν ευεργετικές για τον Ολυμπιακό και με ένα γρήγορο 8-0 σερί  ανέβασε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στο 27' (54-33). Οι παίκτες των γηπεδούχων από εκεί και πέρα δεν είχαν πρόβλημα να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 61-39.

Το μόνο που περίμεναν πλέον οι δύο ομάδες στην τελευταία περίοδο ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Με τον Ηρακλή να συμβιβάζεται στην ιδέα της ήττας, ο Ολυμπιακός σταθεροποίησε την διαφορά κοντά στους 30 πόντους και παίζοντας και οι δύο ελεύθερο μπάσκετ ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με τελικό σκορ 88-58.

Διαιτητές: Ψαριανός - Γεωργιάδης - Τσώνος.
Τα δεκάλεπτα: 28-14, 44-26, 61-39, 88-58.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 6, Σπανούλης 15 (1), Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 4, Πελεκάνος 11 (3), Μαυροκεφαλίδης 12, Χαλπερίν 17 (3), Γλυνιαδάκης, Νίλσεν 6, Παπανικολάου 6, Έρτσεγκ 11 (1), Κατσιβέλης.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλαφατάκης): Μπόουλντιν 9 (1), Δεμερτζής 1, Παπανικολόπουλος 8, Αγγελακόπουλος, Τζάζβιν 12, Πέτροβιτς 7 (1), Κοπρίβιτσα 2, Δέσπος, Ηλιάδης 7, Εϊτουταβίτσιους 2, Λαμπρόπουλος 10 (1), Πεταλωτής,