ΙΚΑΡΟΣ - ΑΡΗΣ 64-62

15/01/2011 (18:47) Kyle for the win! Σ' ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο το τηλεοπτικό κοινό δεν είχε τη δυνατότητα να παρακολουθήσει καθώς προτιμήθηκε να μεταδοθεί το Ολυμπιακ...
15/01/2011 (18:47)

Kyle for the win!
Σ' ένα συναρπαστικό παιχνίδι, το οποίο το τηλεοπτικό κοινό δεν είχε τη δυνατότητα να παρακολουθήσει καθώς προτιμήθηκε να μεταδοθεί το Ολυμπιακός - Ηρακλής, ο Ίκαρος είχε περισσότερα ψυχικά αποθέματα στο φινάλε, κάμπτοντας την αντίσταση του Άρη (64-62), χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Κάιλ ΜακΆλαρνι 15'' πριν χτυπήσει η κόρνα της λήξης, με τον Κώστα Σλούκα να αστοχεί στο τελευταίο σουτ του παιχνιδιού. Έτσι, ο Αμερικανός γκαρντ κατάφερε να "κλέψει" λίγη από τη δόξα του συμπατριώτη του, Ντιον Τόμπσον, ο οποίος "έβγαλε μάτια" με την απόδοσή του.

Εξάλλου, ο εντυπωσιακός του απολογισμός (21 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 4 κοψίματα, 2 κλεψίματα) τον βοήθησε να μαζέψει 39 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης, πραγματοποιώντας την καλύτερή του εμφάνιση στο ελληνικό πρωτάθλημα. Με από αυτή τη νίκη, το "νεοφώτιστο" συγκρότημα βρίσκεται πλέον "αγκαλιά" με την παραμονή του, καθώς συμπλήρωσε 6 νίκες με το τέλος του πρώτου γύρου.

Πέραν του Τόμπσον, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε πάνω στο παρκέ, σημαντική συνεισφορά στην επικράτηση της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη είχαν τόσο ο Γιάννης Καλαμπόκης (12 πόντοι), αλλά και ο ΜακΆλαρνι (14 πόντοι, 4/4 τρίποντα), που εκτός από το νικητήριο σουτ, πήρε λίγες και μετρημένες προσπάθειες, τις οποίες μετουσίωσε ως επί το πλείστον σε καλάθι.

Στον αντίποδα, οι Θεσσαλονικείς δεν πήραν σταθερά πόντους από κάποιον παίκτη τους, καθώς τα δύο μεγάλα "όπλα" τους (Τάκερ και Ταπούτος) έμειναν σε μονοψήφιο αριθμό πόντων, με τους Μπορόβνιακ και Μπράουν να προσπαθούν περισσότερο, σημειώνοντας 11 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

Το στοιχείο της ισορροπίας ήταν αυτό που επικράτησε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, καθώς οι δύο αντίπαλοι ήταν καλά διαβασμένοι και... αλληλοεξουδετερώνονταν. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπυν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 16-12 στο 6', όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και έπειτα από σερί 7-0, πέρασαν μπροστά με 19-16 στο 8', ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 21-20.

Στα μέσα της δεύτερης περιόδου, ο Ίκαρος κατάφερε να πάρει "αέρα" έξι πόντων (34-28), με τον Ντίον Τόμπσον να έχει 13 πόντους, σε 12 λεπτά συμμετοχής και τον Γιάννη Καλαμπόκη να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του. Ακολούθησαν "σφιχτές" άμυνες κι έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 38-34 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Άρης μπήκε δυναμικά, σκοράροντας με μεγαλύτερη ευκολία, ενώ η άμυνα των παικτών του Σαρόν Ντρούκερ έγινε πιο πιεστική. Σαν αποτέλεσμα αυτού, ήταν να αλλάξει το σκηνικό και οι φιλοξενούμενοι να περάσουν μπροστά (46-45 στο 23').

Από εκεί και πέρα, τα εναπομείναντα λεπτά απέκτησαν μία "άγρια ομορφιά", με τους παίκτες των δύο ομάδων να... τρώνε σίδερα και κανέναν από τους δύο να μην μπορεί να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας (στο τέλος της τρίτης περιόδου ο Ίκαρος βρισκόταν στο +3, 55-52). Ανάλογο σκηνικό είχαμε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον ΜακΆλαρνι να ρίχνει τους αντιπάλους του στο "καναβάτσο", 15'' πριν από το τέλος του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 38-34, 55-52, 64-62.
ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 8 (6 λάθη), Αγαδάκος 2, Φαλέκας 2, Καράμπουλας, Πολυτάρχου 2, Κερασοβίτης, ΜακΆλαρνι 14 (4/4 τρίποντα), Καλαμπόκης 12 (4 κλεψίματα), Τόμπσον 21 (15 ριμπάουντ, 4 κοψίματα, 2 κλεψίματα), Κράσιτς 1, Κατούφας, Πετροδημόπουλος 2.
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ):  Μπράουν 10, Ντάνστον 8, Ταπούτος 9 (1), Τάκερ 8 (14 ριμπάουντ), Χατζηβρέττας 4 (1), Τσαϊρέλης, Χαραλαμπίδης 6, Σκορδίλης, Μπορόβνιακ 11 (7 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος, Σλούκας 6.