ΠΑΟΚ - ΚΑΒΑΛΑ 92-55

15/01/2011 (18:55) Με τον πλέον δυναμικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε της Καβάλας στο κλειστό της Πυλαίας με 92-55 για την 13η αγωνιστική της Α1 τ...
15/01/2011 (18:55)

Με τον πλέον δυναμικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες η ομάδα του ΠΑΟΚ που επιβλήθηκε της Καβάλας στο κλειστό της Πυλαίας με 92-55 για την 13η αγωνιστική της Α1 των ανδρών. Ο Γκετσέφκι με 18 πόντους, βοήθησε ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ώστε ο δικέφαλος του Βορρά να βάλει τις βάσεις για την νίκη, ενώ από την Καβάλα οι Σέντρικ Σίμονς και Μπράνκο Γιόροβιτς σημείωσαν από 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το "πάρτι" των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου ξεκίνησε από την πρώτη περίοδο όταν και προηγήθηκαν με +10 (12-2), με τους φιλοξενούμενους να παρουσιάζονται εκνευριστικά άστοχοι στα πρώτα λεπτά.

Ένα λεπτό
πριν από την λήξη της περιόδου, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη κατάφερε να μειώσει στους έξι (18-12) με τους Σίμονς και Μακίντος, ωστόσο Γκετσέφσκι και Γκρέι ανέβασαν και πάλι την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (22-12).

Η δεύτερη περίοδος
ήταν καθαρά υπόθεση Γκετσέφσκι. Με τον Σκοπιανό σέντερ αιχμή του δόρατος (15 πόντους στο ημίχρονο με 3/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές) ο ΠΑΟΚ κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 18-8 ξέφυγε με +21 (41-20), ενώ με δύο βολές του θετικού για σήμερα Τζάστιν Γκρέι βρέθηκε μπροστά και με +22 (46-24), για να έρθει ο Παλάσιο να διαμορφώσει το 46-26 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Καβάλα με ένα 10-4 επιμέρους σκορ και πρωταγωνιστή τον Γιόροβιτς κατάφερε να κατεβάσει στους δεκατέσσερις την διαφορά (50-36), με τους Ρόουλ Μάρσαλ, Τζάστιν Γκρέι και Ρόμπερτ Ντόζιερ να ξαναδίνουν διαστάσεις στο παιχνίδι (55-36). Με δύο βολές του Αποστολίδη , οι Θεσσαλονικείς ξέφυγαν και πάλι με +21 (64-43), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με +19 (68-49).

Η τέταρτη περίοδος
αποδείχτηκε και ο χειρότερος εφιάλτης για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι σημειώνοντας μόλις έξι πόντους δεν μπορούσαν παρά να αποδεχτούν την ήττα με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο ρελαντί στο τελικό 92-55.