ΜΑΡΟΥΣΙ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 81-79

Του Γιώργου Νικολάου 15/01/2011 (19:24) Τι κι αν κτίστηκε τελευταία στιγμή; Το Μαρούσι δείχνει προς το παρόν να "απομυθοποιεί" συστήματα, προετοιμασίες, και πολιτικές ετών ...
Του Γιώργου Νικολάου
15/01/2011 (19:24)

Τι κι αν κτίστηκε τελευταία στιγμή; Το Μαρούσι δείχνει προς το παρόν να "απομυθοποιεί" συστήματα, προετοιμασίες, και πολιτικές ετών και να ξορκίζει τους… ψιθύρους για οικονομική αστάθεια. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή κατέθεσαν τη ψυχή τους στο παρκέ και επικράτησαν 81-79 του Περιστερίου στο "θρίλερ" του Αγίου Θωμά όπου δοκιμάστηκαν αντοχές και νεύρα.
Το Περιστέρι ξεκίνησε εντυπωσιακά στην πρώτη περίοδο. Προηγήθηκε 15-4 και 18-8 με παίκτη-έκπληξη τον Πέτρουλα στην επίθεση και τον Λούμπι να μαζεύει τα ριμπάουντ, αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 8-0, μείωσαν σε 16-18, ενώ στο 13' πέρασαν μπροστά 26-25. Στο 17', το σκορ έγινε 37-27.

Ο "διακόπτης είχε πέσει" για το Περιστέρι, που αποδείχθηκε ανήμπορο ν’ αντιδράσει. Η πίεση των παικτών του Βαγγέλη Αλεξανδρή αποδείχθηκε εξουθενωτική στο διάστημα αυτό, ενώ ο Ουέρτας εκτελούσε στην επίθεση (σ.σ. ο Πορτορικανός πέτυχε 15 πόντους στο διάστημα αυτό).

Προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το ματς "πήρε φωτιά". Η διπλή τεχνική ποινή του Σπύρου Γκόντα, που τιμώρησε διαδοχικά τους Νάσο Χούμπαυλη και Αργύρη Πεδουλάκη εκτόξευσε το Μαρούσι στο 41-30 και… το ξύλο σε παρκέ και εξέδρα. Το ημίχρονο έκλεισε 41-32.

Το Μαρούσι στην τρίτη περίοδο θέλησε να κρατήσει τον έλεγχο, αλλά σταδιακά τον έχανε. Το αναιμικό 49-42 του 25', όταν και ο "τίγρης" αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ για να σουλουπώσει την ομάδα του "έδειξε" ντέρμπι. Το Μαρούσι προηγήθηκε κατόπιν 55-42 και έδειχνε ότι μπορούσε να κρατήσει στα σκήπτρα της αναμέτρησης. Λάθος.

Ο Μπάγκαριτς χρεώθηκε με το τέταρτο φάουλ. Το γεγονός προκάλεσε ρήγμα στη ρακέτα των γηπεδούχων, που απειλήθηκαν (59-56), καθώς ο Χαριτόπουλος δεν είχε το "μομέντουμ" του πρώτου μέρους. Το βρήκε στην τέταρτη περίοδο και ήταν μπροστάρης στο 66-56 του 33', αλλά το ματς δεν είχε τελειώσει.

Το Περιστέρι αντεπιτέθηκε. Έκλεισε τους διαδρόμους στους Κόμματο και Ουέρτας. Και με επί μέρους σερί 11-1, ισοφάρισε 67-67 στο 3.31 πριν από τη λήξη, αλλά με τον πρώτο σκόρερ, τον Κινγκ, να αποβάλλεται με πέντε φάουλ. Το Περιστέρι δεν τα παράτησε. Προηγήθηκε 69-68 και 72-71 με τον… Χάρη Καρακατσούνη να προκαλεί (με τα σφυρίγματα του) την αντίδραση του Αλεξανδρή στο παρκέ και του Ελληνιάδη στην εξέδρα.

Το Μαρούσι πέρασε μπροστά (73-72) με 2/2 βολές του Σιαμανδούρα, ενώ με το τρίποντο του Κλεμέντε στα 52 δευτερόλεπτα έγραψε το 76-72. Ο Παπανικολάου μείωσε 76-74 στα 24 δευτερόλεπτα, έπειτα από επίθεση διαρκείας των φιλοξενουμένων. Στα 16 δευτερόλεπτα, ο Ουέρτας εκτέλεσε 2/2 βολές, έγραψε το 78-74 και υπέγραψε τη νίκη.

Στα 15 δευτερόλεπτα, ο Τσιάκος μείωσε με 2/2 βολές σε 78-76. Το θρίλερ δεν είχε τελειωμό. Ο Ουέρτας στα 14 δευτερόλεπτα εκτέλεσε 2/2 βολές και έγραψε το 80-76. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Πέτυχε τρίποντο. Μείωσε σε 80-79 και…το σερί βολών συνεχίστηκε. Στα 4 δευτερόλεπτα στήθηκε ο Γκαγκαλούδης στη γραμμή. Εχασε τη μία… Πέτυχε το 81-79. Στην αντεπίθεση, ο Σκοτ έκανε σουτ εκτός χρόνου… Το ματς τελείωσε.

Διαιτητές: Γκόντας - Καρακατσούνης - Καλδίρης.
Τα δεκάλεπτα: 14-18, 41-32, 59-56, 81-79.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Αλεξανδρής): Μπάγκαριτς 9, Ακεψιμαίδης 2, Ουέρτας 22 (3), Χαριτόπουλος 7 (1), Γκαγκαλούδης 11 (1), Βαβάτσικος, Κλεμέντε 11 (2), Κογιαντίνοβιτς 7 (1), Σιαμανδούρας 2, Κόμματος 10 (2).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 10 (1), Κινγκ 17, Παπανικολάου 7 (7 ασίστ), Α. Μάντζαρης, Σκοτ 11 (3), Τσιάκος 6, Πέτρουλας 10 (2), Λούμπι 15 (9 ριμπάουντ), Μότσνικ 3 (1).