ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ 84-74

16/01/2011 (19:19) Έμεινε ζωντανός ο Ηλυσιακός που στο φινάλε του πρώτου γύρου βρήκε πολύτιμη νίκη απέναντι στον Κολοσσό με 84-74. Η ομάδα τη Ρόδου κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρ
16/01/2011 (19:19)

Έμεινε ζωντανός ο Ηλυσιακός που στο φινάλε του πρώτου γύρου βρήκε πολύτιμη νίκη απέναντι στον Κολοσσό με 84-74. Η ομάδα τη Ρόδου κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε ακόμα και με 15 πόντους διαφορά. Στην επανάληψη όμως, Μπάξτερ, Καρύδας και Κυρίτσης επέβαλλαν τον δικό τους νόμο. Άψογο κοουτσάρισμα από τον Φλεβαράκη με πιεστικές άμυνες και αβάσταχτη ζώνη για τους Ρόδιους, γύρισε το παιχνίδι και το πήρε τελικά εύκολα!

Ο Κολοσσός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έδειξαν ιδιαίτερη προσήλωση στην άμυνά τους και με πίεση στην περιφερειακή γραμμή του Ηλυσιακού, κατάφεραν να βγάλουν αρχικά εκτός ρυθμού το μεγάλο τους όπλο που ακούει στο όνομα Τζίμι Μπάξτερ.

Η αποτελεσματική άμυνα είχε επιπλέον οφέλη για τους φιλοξενούμενους. Στην πρώτη περίοδο οι Ρόδιοι βρήκαν τέσσερις ευκαιρίες να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο και κάπως έτσι έχτισαν την πρώτη τους διαφορά (4-11 στο 6). Ο Πατ Καλάθης για μια ακόμα φορά αποδείχθηκε η πιο παραγωγική μονάδα στις επιθέσεις του Κολοσσού, δίνοντας ρυθμό και σωστές επιλογές.

Από την άλλη ο Ηλυσιακός ευτύχισε να έχει από το ξεκίνημα σε καλή κατάσταση τον Αλέξη Κυρίτση, ο οποίος επέτρεψε στην ομάδα του να μείνει κοντά στο σκορ σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Κολοσσό να προηγείται 17-12, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ρόδιοι είχαν κι άλλη ενέργεια να καταθέσουν.

Η διαφορά για την ομάδα του Σφαιρόπουλου έφτασε και το +15 περίπου ένα πεντάλεπτο πριν τελειώσει το ημίχρονο. Κάπου εκεί ο Ηλυσιακός αντέδρασε και πρόλαβε να μείνει ζωντανός. Τα πάντα για τους γηπεδούχους ξεκίνησαν από την άμυνα. Πίεσαν λίγο περισσότερο, έκλεψαν μπάλες από τον Κολοσσό και με δικούς τους αιφνιδιασμούς μπόρεσαν να μειώσουν μέχρι και στο -6 (27-33) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος του εικοσαλέπτου. Στην αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Μπάξτερ και ο Καρύδας αποτέλεσαν τους πιο παραγωγικούς... πόλους.

Ο Κολοσσός στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου πρόλαβε να αντιδράσει. Με τον Χαρίση πια να δίνει λύσεις από το ζωγραφιστό ανέκτησε διψήφια διαφορά πόντων (32-42), όμως το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 34-42.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους το παιχνίδι άλλαξε μορφή 100%. Πλέον η ομάδα που έλεγξε τον ρυθμό και έδειχνε να θέλει περισσότερο το παιχνίδι ήταν ο Ηλυσιακός και όχι ο Κολοσσός. Οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να πιέσουν σε όλο το γήπεδο και στη συνέχεια παρατάσσονταν σε μια ζώνη 2-1-2 που έβαλε πολλά και αναπάντητα προβλήματα στην ομάδα της Ρόδου.

Μέσα σε δύο αγωνιστικά λεπτά ο Ηλυσιακός κατάφερε με σερί 7-0 και προσωπικό ξέσπασμα του Τζίμι Μπάξτερ να μειώσει σε 41-42 και να μπει για τα καλά πλέον στο παιχνίδι. Η πιεστική άμυνα του Ηλυσιακού και η ζώνη του Φλεβαράκη αποδείχθηκαν κομβικά σημεία στην εξέλιξη της αναμέτρησης. Ο Καρύδας στην αντεπίθεση του Ηλυσιακού ήταν το μυαλό των "κιτρινόμαυρων", ενώ οι Μπάξτερ και Κυρίτσης οι εκτελεστές της υπόθεσης.

Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τον Ηλυσιακό μπροστά με 61-56 και τον Κολοσσό να αναζητά ηγέτη στην επίθεσή του αφού ο Καλάθης έδειχνε σκιά του καλού εαυτού του στο πρώτο ημίχρονο.

Στην τελευταία ο Κολοσσός έπαιξε το τελευταίο του χαρτί να μερικές πιεστικές άμυνες και επιθετικά τρικ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όμως, ο Ηλυσιακός είχε τον τρόπο να διατηρηθεί μπροστά στο σκορ και τελικά να φτάσει στη νίκη. Καταλυτικά σουτ πέτυχε στο τέλος και ο Νίκος Χατζής, που με την εμπειρία του προσέφερε ασφάλεια στη διατήρηση του αβαντάζ που δημιούργησε ο Ηλυσιακός στην τρίτη περίοδο.

Ασταμάτητος ο Μπάξτερ και ο Κυρίτσης, σπουδαία δουλειά από τον Καρύδα, θετικές οι πρώτες εντυπώσεις για τον Ντόουσον.

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 34-42, 61-56, 84-74
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Καρύδας 13 (1), Γουέμπ, Κυρίτσης 21 (1), Χατζής 10(1), Παπαντωνίου, Τόντιτς 5 (1), Κασελάκης, Μπάξτερ 19(1), Γαλιώτος 5, Ντόουσον 9, Γκραντ 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 20 (3), Καυκής 3, Τζόρνταν 2, Μανωλόπουλος 4 (1), Ασημακόπουλος 8, Χαρίσης 12, Τσάμης 7 (1), Παππάς 12 (3), Γκόλεματς 6, Γεωργαλής, Πάνος.