ΠΑΟΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 61-84

22/01/2011 (17:28) Στην Πυλαία άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ να φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό. Ο ΠΑΟΚ ήθελε τη νίκη για να διατηρηθεί στην 6η θέση. Από την μερ

22/01/2011 (17:28)

Στην Πυλαία άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής με τον ΠΑΟΚ να φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό. Ο ΠΑΟΚ ήθελε τη νίκη για να διατηρηθεί στην 6η θέση. Από την μεριά του ο Παναθηναϊκός είχε μοναδικό στόχο τη νίκη ώστε να διατηρήσει την διαφορά του από τον Ολυμπιακό. Οι "πράσινοι" επικράτησαν εύκολα του ΠΑΟΚ με 84-61. Το συγκρότημα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς δεν δυσκολεύτηκε να φύγει από την Θεσσαλονίκη με το ροζ φύλλο αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός δεν άφησε πολλά περιθώρια στους γηπεδούχους και σχετικά εύκολα διαμορφώθηκε το 33-46, όπου ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα σερί 7-0 και έστειλε την διαφορά στους 20 πόντους. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει και το έκανε μέχρι ενός σημείου, αφού δέχθηκε μόνο 12 πόντους στην τρίτη περίοδο. Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα, αφού δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να επιστρέψει στο σκορ. Η αναμέτρηση τελείωσε με τον Παναθηναϊκό αν επικρατεί με 84-61, επί του ΠΑΟΚ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε εντυπωσιακά για τον Παναθηναϊκό. Προηγήθηκε από την αρχή της περιόδου και δεν έχασε σε κανένα λεπτό το προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ θέλησε να αντιδράσει, αλλά δεν του το επέτρεψε ο Παναθηναϊκός. Ο Διαμαντίδης για τους φιλοξενούμενους ήταν από τους πρωταγωνιστές του δεκαλέπτου μαζί με τον Βουγιούκα, με 6 πόντους. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται του ΠΑΟΚ με 12-23.

Η δεύτερη περίοδος ήταν άκρως θεαματική. Και οι δυο ομάδες ήταν αρκετά εύστοχες. Ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε αισθητά στον επιθετικό τομέα, καθώς πέτυχε 21 πόντους, αλλά έμμεινε σταθερός στον αμυντικό τομέα, αφού δέχθηκε 23 πόντους όσους και στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη, δέχθηκε αρκετούς πόντους στην δεύτερη περίοδο, κάτι που δεν άρεσε στον Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 46-33, επί του ΠΑΟΚ.

Ο Νίκολας δείχνει να επιστρέφει σε αγωνιστικούς ρυθμούς τελειώνοντας το ημίχρονο με 11 πόντους. Από την πλευρά του ΠΑΟΚ ο Παπαδόπουλος, ήταν για ακόμα μια φορά ο πρωταγωνιστής των Θεσσαλονικών σημειώνοντας 11 πόντους.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε όπως ακριβώς η πρώτη περίοδος, με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα σερί 7-0. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με εντολή να τελειώσουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε να γίνει αυτό, αφού αντέδρασε και με ένα σερί 9-0 μείωσε την διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με  58-44.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να θέλει να κλειδώσει τη νίκη. Το συγκρότημα του Σούλη Μαρκόπουλου γνωρίζοντας πως δεν μποροεί να διεκδικήσει τη νίκη, γιατί δεν του το επιτρέπει ο αντίπαλος, θέλησε να κερδίσει όσα το δυνατόν περισσότερα από την αναμέτρηση. Το τελικό 61-84 είναι απόλυτα δίκαιο για τους φιλοξενούμενους, καθώς απέδωσε καλό μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση, αν έπαιζαν καλύτερη άμυνα στο πρώτο ημίχρονο.