ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 86-77

22/01/2011 (17:50) Πριν την έναρξη του αγώνα και οι δύο ομάδες ήξεραν ότι πρόκειται για οριακό παιχνίδι. Ο Ηρακλής ήξερε ότι πρέπει να αρχίσει να παίρνει και νίκες εκτός έδρ...
22/01/2011 (17:50)

Πριν την έναρξη του αγώνα και οι δύο ομάδες ήξεραν ότι πρόκειται για οριακό παιχνίδι. Ο Ηρακλής ήξερε ότι πρέπει να αρχίσει να παίρνει και νίκες εκτός έδρας αν θέλει να παραμείνει στην κατηγορία, ενώ ο Πανελλήνιος να την εκμεταλλευτεί όσο μπορεί, ειδικά με ομάδες που έχουν ίδιους στόχους με αυτόν. Μεγάλος νικητής ήταν ο Πανελλήνιος με 86-77 έχοντας σε εξαιρετική μέρα την τριπλέτα Ούντριχ, Φράνσις και Σμιθ οι οποίοι πέτυχαν συνολικά 56 πόντους. Από τον Ηρακλή ξεχώρισαν, ο Τζάζβιν με 18 πόντους και οι Πέτροβιτς και Μπόουλντιν με 14.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες φάνηκαν αγχωμένες με χαρατηριστικό τα άστοχα σουτ, τα λάθη, και τα 10 φάουλ στο 5', σε ένα σημείο που το σκορ ήταν 8-5 υπέρ των γηπεδούχων. Όταν οι δύο ομάδες αποφάσισαν να παίξουν μπάσκετ, ο Πανελληνίος πήρε προβάδισμα έξι πόντων στο 7' (15-9) με δύο βολές του Σμιθ. Ο Κόλεμαν μπήκε και αυτός στο σκοράρισμα του Ηρακλή, (μεχρι τότε Τζάζβιν και Πέτροβιτς τα έκαναν όλα) και με τρίποντο έκανε το 15-12.

Ο εξαιρετικός στην πρώτη περίοδο Ούντριχ έκανε το 17-12 σε αιφνιδιασμό για τους "Ολυμπιονίκες"  δείχνοντας ξανά την πρόθεση τους να τρέξουν. Εώς τη λήξη του δεκαλέπτου Τζάζβιν και Πέτροβιτς πρόσθεσαν δύο και τρεις πόντους αντίστοιχα στον "γηραιό", ενώ το καλάθι του Ηλιάδη στην εκπνοή της περιόδου έφερε ξανά τους φιλοξενούμενους σε απόσταση βολής (23-19).

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με ρεσιτάλ τριπόντων. Τρία για τον Ηρακλή (Πέτροβιτς, Ηλιάδης, Εϊτουταβίτσιους) και ένα από τον Σμιθ για τον Πανελλήνιο με το σκορ να ανεβαίνει στο 26-28 στο 13'. Το επόμενο λεπτό ο Ηρακλής πήρε κεφάλι τεσσάρων πόντων (28-32) με δύο δίποντα των Ειτουταβίτσιους και Μπόουλντιν.

Προσωρινά όμως καθώς ένα τρίποντο του Κομποδιέτα και ένα δίποντο του Φράνσις έδωσαν προβάδισμα βραχείας κεφαλής στους γηπεδούχους (33-32) στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ώσπου στο τελευταίο λεπτό Σμιθ και και Σλάβος ανέβασαν την διαφορά στους 8 με το 43-35 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Σμιθ και Φράνσις ξεκίνησαν ορεξάτοι το δεύτερο ημίχρονο ενώ οι Τζάζβιν και Ηλιάδης έφεραν τον Ηρακλή σε απόσταση ενός τριπόντου στο 24' (49-46). Με ένα σερί 7-2 ο Πανελλήνιος ανέβασε ξανά την διαφορά στους 8 στο 26' (56-48) με τον Ούντριχ να συνεχίζει να "πυροβολεί". Στα επόμενα λεπτά ήταν η σειρά των φιλοξενουμένων να κάνουν ένα μικρό σερί 7-4 με τον Τζάζβιν να τους οδηγεί ξανά κοντά (60-55) ένα λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Πανελλήνιος είχε όμως τις απντήσεις και με εφτά πόντους σε ένα λεπτό άφησε πίσω τον Ηρακλη με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (67-55).

Ο "γηραιός" ήξερε ότι έπρεπε να τα παίξει όλα για όλα. Οι πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Πέτροβιτς με την έναρξη της τελευταίας περιόδου ήταν καλός οιωνός, καθώς η διαφορά έπεσε στους 7 (67-60). Όμως οι Μπέιλι και Ούντριχ έφεραν τον Πανελλήνιο σε απόσταση ασφαλείας στο 33' και το σκορ στο 71-60.

Οι γηπεδούχοι απο εκείνο το σημείο και μετά έλεγχαν την ροή του αγώνα, ώπου ένα τρίποντο του Μπόουλντιν στο 37' τους καρδιοχτύπησε, φτάνωντας την διαφορά στους 6 (75-69). Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο και μετά πήγε στα φάουλ χωρίς όμως να αλλάξει κάτι, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται σε 86-77.

Διαιτητές: Αναστόπουλος - Μπήτης - Ανδρικόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 23-19, 43-35, 67-55, 86-77.
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 3 (1), Μπέιλι 9, Κράμπενχοφτ 4, Σμιθ 17 (1), Καραθανάσης, Σκλάβος 6, Ούντριχ 21 (2), Φράνσις 18, Όστοϊτς 2, Κομποδιέτας 6 (2).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλαφατάκης): Πίτερς 4, Μπόουλντιν 14 (1), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 2, Τζάζβιν 18, Πέτροβιτς 14 (3), Δέσπος, Κόλεμαν 5 (1), Ηλιάδης 11 (3), Εϊτουταβίτσιους 9 (1), Λαμπρόπουλος.