ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΚΑΒΑΛΑ 76-59

22/01/2011 (18:55) Δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη για τον Ηλυσιακό όπου μετά τον Κολοσσό υπέταξε και την Καβάλα νικώντας την με 76-59 για την 14η αγωνιστική της Α1 των ανδρών. Ο ...
22/01/2011 (18:55)

Δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη για τον Ηλυσιακό όπου μετά τον Κολοσσό υπέταξε και την Καβάλα νικώντας την με 76-59 για την 14η αγωνιστική της Α1 των ανδρών. Ο Τζίμι Μπάξτερ με 13 και οι Νίκος Χατζής, Σάκης Καρύδας και Μίροσλαβ Τόντιτς με 12 πόντους ήταν οι κορυφαίοι για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, ενώ από την φιλοξενούμενη Καβάλα ο Μιλτ Παλάσιο με 16 πόντους αποτέλεσε για ένα ακόμα παιχνίδι τον κινητήριο μοχλό της ομάδας του.

Με τους Κυρίτση και Γουέμπ να σημειώνουν 6 πόντους, αλλά και τον νεαρό Εμμανουήλ Κούκουλα να πραγματοποιεί θετική εμφάνιση, ο Ηλυσιακός ξέφυγε με +8 (18-10) στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε τελικά με +4 (22-18) με τους Σον Χαφ και Σωτήρη Καραποστόλου να δημιουργούν "πονοκέφαλο" στον προπονητή των γηπεδούχων Κώστα Φλεβαράκη με τα εύστοχα σουτ από την περιφέρεια.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ηλυσιακός χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα και με πρωταγωνιστές τους Τζίμι Μπάξτερ και Σάκη Καρύδα ξέφυγε για πρώτη φορά με +11 (29-18), ενώ με καλάθι του Λεωνίδα Κασελάκη η διαφορά έφτασε και τους +13 (33-20). Με ένα μίνι σερί 6-0 οι φιλοξενούμενοι του Δημήτρη Πρίφτη μείωσαν στους επτά (33-26), όμως πολύ γρήγορα οι Μίροσλαβ Τόντιτς και Νίκος Χατζής την εκτόξευσαν και πάλι σε διψήφια νούμερα (41-26), για να γράψει με τρίποντο ο Λαμόντ Μακίντος το 41-29 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο και το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά μια παρωδία με τις δύο ομάδες να προσφέρουν κακό θέαμα επιθετικά και τον Ηλυσιακό να σκοράρει μόλις 8 πόντους. Ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τους Ιλισιώτες να κρατήσουν τα ηνία στο σκοράρισμα χάρις τον Αλέξη Κυρίτση, ο οποίος βγήκε νικητής απέναντι στο δίδυμο των Μιλτ Παλάσιο και Σέντρικ Σίμονς που προσπαθούσαν, αλλά μάταια να βάλουν μπροστά την Καβάλα. Τελικό σκορ τρίτου δεκαλέπτου 49-44, με τον Σάκη Καρύδα να το διαμορφώνει με 1/2  βολές.

Το παιχνίδι κρίθηκε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όταν έπειτα από φάουλ του Μπράνκο Γιόροβιτς πάνω στον Καρύδα και τεχνική ποινή που πήρε ο ίδιος για διαμαρτυρία, είχε σαν αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να εκτελέσουν τέσσερις βολές (δυο ο Καρύδας που κέρδισε το φάουλ και δύο βολές ο Νίκος Χατζής) οι οποίες και επέτρεψαν στο συγκρότημα του Κώστα Φλεβαράκη να ξεφύγει με +11 (55-44).

Με τρίποντο του Χατζή η διαφορά έφτασε μετά από ώρα και πάλι τους +16 (61-45) για να φτάσει έπειτα από προσπάθειες των Καρύδα και Τόντιτς στους +20 (70-50) καθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Το τελικό 76-59 χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα στους γηπεδούχους δίνοντας τους παράλληλα μια ακόμη ανάσα στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή στην κατηγορία.

Διαιτητές: Πηλοΐδης - Καρακατσούνης - Διαμαντής
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 41-29, 49-44, 76-59.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Καπινιάρης, Καρύδας 12, Γουέμπ 6 (2), Κυρίτσης 11 (1), Χατζής 12 (2), Παπαντωνίου, Κανονίδης, Τόντιτς 12, Κασελάκης 4, Μπάξτερ 13 (1), Κανονίδης, Ντόουσον, Κουκουλάς 6.
KABAΛΑ (Πρίφτης): ΜάκΙντος 5 (1), Παλάσιο 16, Κοστόβ 3, Χαφ 6 (1), Παπανικολάου , Σίμονς 11, Γιόροβιτς 2, Καραποστόλου 12 (2), Αγγελόπουλος.