ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ 64-55

22/01/2011 (19:03) Το Περιστέρι με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στον Κολοσσό με 64-55. Η άμυνα σημείο αναφ
22/01/2011 (19:03)

Το Περιστέρι με ένα ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο της αναμέτρησης κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στον Κολοσσό με 64-55. Η άμυνα σημείο αναφοράς στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, μια άμυνα που κυριολεκτικά έβγαλε εκτός λειτουργίας κάθε επιθετικό όπλο των Ρόδιων.
Ο Κολοσσός ξεκίνησε το παιχνίδι όπως θα ήθελε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος: Με ρυθμό, διάθεση σε άμυνα και επίθεση, όπως επίσης και με έναν καταπληκτικό Πατ Καλάθη, ο οποίος στα πρώτα λεπτά του ματς έδειχνε να μην έχει αντίπαλο.

Οι Ρόδιοι κατάφεραν πολύ γρήγορα να προηγηθούν ακόμα και με διψήφια διαφορά πόντων (4-15 στο 6ο λεπτό), όμως κάπου εκεί ξεκίνησε το παιχνίδι για το Περιστέρι. Ο Αργύρης Πεδουλάκης έβαλε τις φωνές στο πρώτο τάιμ άουτ της αναμέτρησης και οι παίκτες του μέχρι να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο πραγματοποίησαν εκπληκτικό σερί 12-0 κλείνοντας την περίοδο με σκορ 16-15.

Σε αυτό το σημείο της αναμέτρησης ο Βρκιτς ήταν ο παίκτης που σήκωσε στις πλάτες του τους γηπεδούχους και αυτός που έδωσε το σύνθημα για την ολική επαναφορά του Περιστερίου.

Όλο το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με τις ομάδες να προχωρούν χέρι - χέρι. Το Περιστέρι κατάφερε να αποσπαστεί δύο φορές μέχρι και με πέντε πόντους διαφορά (24-19 και 27-22), όμως, ο Κολοσσός αντέδρασε εξίσου καλά και στις δύο περιπτώσεις κλείνοντας τη ψαλίδα.

Πλέον ο Κώστας Χαρίσης είχε γίνει ο ηγέτης στην επίθεση των φιλοξενούμενων, με σαφείς οδηγίες από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο η μπάλα να ακουμπάει όσο το δυνατόν πιο συχνά στο ζωγραφιστό. Από το Περιστέρι ο Βρκιτς συνέχιζε να αποτελεί το νούμερο ένα κίνδυνο για τους φιλοξενούμενους.

Παρόλα αυτά μέχρι το τέλος του εικοσαλέπτου Περιστέρι και Κολοσσός προχωρούσαν μαζί με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει στο εικοσάλεπτο 29-30. Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στο Περιστέρι. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη με επιμέρους σκορ 20-8 κατάφερε να πάρει προβάδισμα νίκης. Η εκπληκτική άμυνα των γηπεδούχων αποτέλεσε το κομβικό σημείο της αντεπίθεσης τους.

Επιθετικά οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έγιναν πιο δημιουργικοί, ενώ προϊόν της καλής αμυντικής τους λειτουργίας ήταν μερικά εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο. Ο Κινγκ σε αυτό το σημείο ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, τόσο στο οργανωτικό, όσο και στο παραγωγικό κομμάτι. Μεγαλύτερη διαφορά για την ομάδα του δυτικού προαστίου ήταν το 45-32 του 28ου λεπτού, που διαμορφώθηκε μετά από καλάθι του Βαγγέλη Μάντζαρη.

Στο 30 το παιχνίδι ήταν 49-38 και ο Κολοσσός αναζητούσε εναγωνίως πια, τρόπο για να επιστρέψει στη διεκδίκηση της αναμέτρησης. Στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι προσπάθησε να... παγώσει το παιχνίδι και να του δώσει ένα ιδιαίτερα αργό τέμπο, προκειμένου να συντηρήσει την υπέρ του διαφορά ως και το φινάλε.

Η αλήθεια είναι ότι τα κατάφερε, όχι τόσο χάρη στην καλή του επίθεση που μετά το ξέσπασμα της τρίτης περιόδου έριξε ρυθμό, αλλά χάρη στην εκπληκτική του άμυνα που αποδείχθηκε συνεπής και έκανε το καλάθι για τους Ρόδιους, μια πολύ δύσκολη υπόθεση.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πιέσουν για να αλλάξουν την κατάσταση, όμως, το Περιστέρι ανταποκρίθηκε σωστά και σε αυτό το κομμάτι της αναμέτρησης. Μέχρι και το φινάλε έμεινε με τη διαφορά γύρω στους δέκα πόντους και πήραν μια σημαντική όσο και άνετη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 29-30, 49-33, 64-55
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μάντζαρης 13 (1), Κινγκ 7 (1), Παπανικολάου 2, Σκοτ 5 (1), Τσιάκος 9 (2), Πέτρουλας, Βρκιτς 18 (1), Λόμπι 4, Μότσνικ 6.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 8, Καυκής 4, Τζόρνταν 5 (1), Πάνος 5, Μανωλόπουλος 6 (2), Ασημακόπουλος 4, Χαρίσης 7, Τσάμης 10 (1), Παππάς 2, Γκόλεματς 3 (1), Γεωργαλής 1, Ιβάνοβιτς.