ΙΚΑΡΟΣ - ΑΕΚ 83-68

Του Γιώργου Νικολάου 22/01/2011 (19:09) Στο παρκέ έπαιζε μία ομάδα με οργάνωση και προσανατολισμό και η γνωστή πολύπαθη ΑΕΚ, που κινδυνεύει! Ο Ίκαρος επικράτησε 83-68 σε ένα
Του Γιώργου Νικολάου
22/01/2011 (19:09)

Στο παρκέ έπαιζε μία ομάδα με οργάνωση και προσανατολισμό και η γνωστή πολύπαθη ΑΕΚ, που κινδυνεύει! Ο Ίκαρος επικράτησε 83-68 σε ένα γήπεδο (κλειστό Γλυφάδας) που έμοιαζε περισσότερο με έδρα των φιλοξενουμένων! Οι οπαδοί της "Ένωσης" -ήταν περίπου τριακόσιοι, αλλά εξόχως δυναμικοί- κέρδισαν τη μάχη της εξέδρας. O καυγάς του τεχνικού του Ικάρου, Άρη Λυκογιάννη, με τον γυμναστή της ΑΕΚ, Βασίλη Ντάκουλα, στην ανάπαυλα απλώς "άναψε τα αίματα" για λίγο.

Αυτό που δεν έσβησε είναι ο καημός του προέδρου της ΑΕΚ, Μπάμπη Καραμανλή, ο οποίος άλλαξε… δέκα θέσεις στην εξέδρα, αλλά δεν άλλαξε την τύχη της ομάδας του, που καταρρέει.

Ο Ίκαρος υπήρξε εντυπωσιακός στα πρώτα λεπτά. Εκμεταλλεύτηκε την υψομετρική διαφορά και προηγήθηκε στο 5' με 14-5. Ο Μηνάς Γκέκος που είχε ξεκινήσει με τον Νίκο Παπανικολάου στη θέση του… φυγά Λαμόντ Μακ, πήρε τάιμ άουτ για να δώσει οδηγίες, αλλά δίχως αποτέλεσμα.

Η μοίρα της ΑΕΚ (είναι προφανές ότι) έχει προδιαγραφεί. Καμία έκπληξη το 25-13 του 9' στο πιο άνετο απόγευμα των γηπεδούχων στην εφετινή περίοδο και το 31-18 του 13", που προκάλεσε το νέο τάιμ άουτ του Γκέκου. Πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Ο Λυκογιάννης έριξε στο ματς τους Καράμπουλα και Κατούφα. Το σκορ έγινε 36-18. Κι ας μην έπαιζαν οι Τόμπσον και Κράσιτς που έσερναν το χορό στην επίθεση κατά την πρώτη περίοδο.

Στο 16', πήρε το βάπτισμα του πυρός ο Τζάρετ Χαρτ για λογαριασμό της ΑΕΚ, που μείωσε 36-26 στο 17', έχοντας δείξει κάποια σημάδια βελτίωσης στην άμυνα. Ο Μακ Αλάρνεϊ ανέλαβε δράση στην επίθεση και οι γηπεδούχοι που δεν απειλήθηκαν ποτέ προηγήθηκαν 41-26 στο 18'. Στο 1.34' πριν από τη λήξη ένα πρόβλημα στην στεφάνη (σ.σ. βγήκε το διχτάκι) προκάλεσε την ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα, γεγονός που μάλλον ανακούφισε την κουρασμένη ΑΕΚ. Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι δραματικά.

Ο Ίκαρος που υπερίσχυσε (με Χάρις) πλήρως στα ριμπάουντ στο διάστημα της υπεροχής, προηγήθηκε 60-37 στο 25'. Όταν οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα, η ΑΕΚ άντεξε στην άμυνα, αναχαίτισε τις επιθέσεις και με επί μέρους σερί 14-1 μείωσε 61-51 στο 28'.

Το φάουλ (που είδε ο Σταματόπουλος σε διεκδίκηση) στα 21 δευτερόλεπτα -κατά Καλλινικίδη- ήταν η αιτία της "έκρηξης" Γκέκου και κόστισε στην ΑΕΚ το 66-52 σε μία φάση όπου η ΑΕΚ έδειχνε με το κοντό σχήμα να "ξαναμπαίνει" στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι που έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος μείωσαν 70-62 στο 34', αλλά δεν επέστρεψαν πλήρως.

Ο Αφεντουλίδης αδίκησε (κι αυτός) τον Καλλινικίδη και τον "απέβαλε" στο 34' με πέντε φάουλ. Η ΑΕΚ έχασε δύναμη στην άμυνα. Νέο λάθος σφύριγμα του Αφεντουλίδη στο 36' έστειλε εκτός παρκέ (με 5 φάουλ) και τον Καστλ. Η ΑΕΚ λύγισε στη συνέχεια και το 83-68 ήλθε φυσιολογικά για τον ανώτερο (ποιοτικά) Ίκαρο…

Διαιτητές: Τανατζής - Αφεντουλίδης - Σταματόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 25-16, 45-30, 66-55, 83-68.
ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 16 (12 ριμπ.), Αγαδάκος 2, Φαλέκας, Καράμπουλας 8 (1), Πολυτάρχου 5 (1), Τόμπσον 16, Καλαμπόκης 10, Μακ Λάρνεϊ 10 (2), Κερασοβίτης 1, Κατουφάς 3, Πετροδημόπουλος 1, Κράσιτς  11 (3).
ΑΕΚ (Γκέκος): Καστλ 11 (1), Νικολαΐδης 13 (3), Παπανικολάου 4, Χαρτ 7, Ντικούδης 12, Δορκοφίκης 5, Καλλινικίδης  7, Μελς 9 (1).