ΜΑΡΟΥΣΙ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 68-59

23/01/2011 (14:28) Σε ένα όμορφο παιχνίδι με εναλλαγές στο προβάδισμα το Μαρούσι επικράτησε του Πανιωνίου με 68-59 και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η εξαιρετ
ΜΑΡΟΥΣΙ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ  68-59
23/01/2011 (14:28)

Σε ένα όμορφο παιχνίδι με εναλλαγές στο προβάδισμα το Μαρούσι επικράτησε του Πανιωνίου με 68-59 και διατηρήθηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η εξαιρετική εμφάνιση του Μπατή ο οποίος με 20 πόντους, ήταν η αρχή και το τέλος του Πανιωνίου πήγε στράφι, καθώς οι Μπάγκαριτς και Γκαγκαλούδης έδωσαν τη νίκη στο Μαρούσι.
Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά με το Μαρούσι να αποκτά δικαίωμα για βολές μόλις στο 4', καθώς ο Πανιώνιος συμπλήρωσε πέντε φάουλ, σε ένα σημείο που το σκορ ήταν στο 7-7.

Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο 7' με διαφορά πέντε πόντων (14-9) με καλάθι του Κλεμέντε, όμως οι "κυανέρυθροι" με σερί 7-2 κατάφεραν να ισοφαρίσουν 16-16, με τον Μπάγκαριτς ωστόσο να έχει τον τελευταίο λόγο δίνοντας προβάδισμα δύο πόντων (18-16) στο Μαρούσι με την λήξη της περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα τριών πόντων στο 13' (19-22) με καλάθια των Κόβιλ, Άλεξιτς και Γιαννόπουλου (μεσολάβησε μία βολή του Μπάγκαριτς για το Μαρούσι), όμως ο Χαριτόπουλος με καλάθι και φάουλ έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα. Τα φάουλ και τα λάθη εκατέρωθεν συνέχισαν να είναι το κυρίαρχο στοιχείο του αγώνα, κάτι που κρατούσε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Ο Μπατής και ο Τσιάρας με τρίποντά έσπασαν τη μονοτονία των βολών, δίνοντας προβάδισμα πέντε πόντων στους φιλοξενούμενους στο 19' (25-30). Δύο βολές του Κογιαντίνοβιτς με την λήξη του ημιχρόνου έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 27-30.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-0 του Πανιωνίου, το οποίο διαμορφώθηκε με τρίποντο του Γιαννόπουλου και δίποντο του Ιωάννου, με τον Κόμματο στην επόμενη φάση να απαντά πίσω από τα 6.75 για το 30-35. Δύο βολές (μία του Κόμματου και μία του Μπάγκαριτς), και ένα τρίποντο του Χουέρτας έφεραν ξανά το ματς στα ίσα στο 23' (35-35).

Σε εκείνο το σημείο ο Κλεμέντε πήρε την ομάδα στις πλάτες του και το Μαρούσι πέρασε μπροστά με καλάθι του Μπάγκαριτς (45-38) στο 25' και έδειξε να πατάει καλύτερα στο παρκέ. Ο Πανιώνιος όμως με πρώτο βιολί τον Μπατή έκανε ένα σερί 12-3 και πέρασε μπροστά (48-50). Με μερικά δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη του δεκαλέπτου ο Γκαγκαλούδης επιχείρησε το τρίποντο και ευστόχησε δίνοντας ψυχολογικό προβάδισμα (51-50) στους γηπεδούχους, ακριβώς με την εκπνοή της περιόδου.

Με τρίποντο του Γκαγκαλούδη άρχισε και το τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ η τεχνική ποινή που δέχτηκε ο πάγκος του Πανιωνίου επέτρεψε στον Χουέρτας να ανεβάσει την διαφορά στους 6 (56-50). Ο Μπατής συνέχισε να οδηγεί τους "κυανέρυθρους" αμυντικά και επιθετικά, δίνοντας με δύο βολές το προβάδισμα στην ομάδα του (56-58) στο 35'. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν και το Μαρούσι πέρασε μπροστά τρία λεπτά πριν τη λήξη με 62-58 με καλάθι του Κογιαντίνοβιτς στον αιφνιδιασμό.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να ξεμένουν από δυνάμεις και το καλάθι του Κόμματου ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα έφερε τη διαφορά στους 5 (64-59), με τα υπόλοιπα λεπτά να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 68-59.

Διαιτητές: Σχινάς - Φούφης - Βάρνταλος.
Τα δεκάλεπτα: 18 - 16, 27 -30, 51 - 50, 68 - 59.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Αλεξανδρής): Μπάγκαριτς 12, Ακεψιμαίδης, Χουέρτας 5 (1), Χαριτόπουλος 9, Γκαγκαλούδης 13 (2), Βαβάτσικος 2, Κλεμέντε 10, Κογιαντίνοβιτς 4, Σιαμανδούρας 2, Κόμματος 11 (2).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Αθανασούλας 6 (2), Άλεξιτς 4, Γιαννόπουλος 7 (1), Τσιάρας 7 (1), Αθηναίου, Μπατής 20 (3), Γιάνκοβιτς, Ιωάννου 2, Σαρικόπουλος, Κόβιλ 8, Παραγιός, Μπάρλος 5.