ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΑΡΗΣ 97-70

23/01/2011 (14:54) Περίπου ένα ημίχρονο άντεξε ο Άρης στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε καταιγιστικός στο τρίτο δεκάλεπτο, πάτησε το γκάζι τέρμα και πήρε μια εύκολη νίκη με...
23/01/2011 (14:54)

Περίπου ένα ημίχρονο άντεξε ο Άρης στο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός αποδείχθηκε καταιγιστικός στο τρίτο δεκάλεπτο, πάτησε το γκάζι τέρμα και πήρε μια εύκολη νίκη με 97-70, αποδεικνύοντας ότι ξεπέρασε πολύ γρήγορα το σοκ της ήττας από την Φενέρεμπαχτσε Ούλκερ.
Ο Γιάννης Μπουρούσης ήταν ο κορυφαίος των "ερυθρολεύκων" κυριάρχησε στις δύο ρακέτες, έχοντας άξιους συμπαραστάτες στην επίθεση τον Παπανικολάου και τον Τεόντοσιτς. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο που πραγματοποίησε το καλύτερό του παιχνίδι από τη μέρα που επέστρεψε.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά το ματς, όμως, ο Άρης κατάφερε με τον Μπορόβνιακ να ανακάμψει και να κλείσει την πρώτη περίοδο με σκορ 17-15. Ο Άρης κατάφερε στα μισά της περιόδου να βελτιωθεί κυρίως στο αμυντικό κομμάτι. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι "ερυθρόλευκοι" να κάνουν μερικά εύκολα λάθη, που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι και έκλεισαν τη διαφορά μέχρι το -2.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν αισθητά την εικόνα, χωρίς ωστόσο να πιάσουν το πικ της απόδοσής τους. Οι ψηλοί της ομάδας πήραν περισσότερες μπάλες από ότι στο ξεκίνημα και κατάφεραν σε συνδυασμό με τη βελτιωμένη αμυντική τους λειτουργία να πάρουν την πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς (39-29 στο 18).

Ουσιαστικά αυτή ήταν και η αρχή του τέλους για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Το πρώτο μέρος τελείωσε με σκορ 44-33, όμως η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε ακόμα πιο παραγωγική για τον Ολυμπιακό και ακόμα πιο καταστροφική για τον Άρη.

Ο Ίβκοβιτς κάνοντας χρήση συντήρησης στο Νεστέροβιτς έδωσε τα κλειδιά της ρακέτας στον Μπουρούση που ήταν καταπληκτικός. Ο Παπανικολάου απείλησε και έκανε πολλές ζημιές στην παλιά του ομάδα, ενώ ο Βασιλόπουλος έδωσε ενέργεια τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Στο τέλος της τρίτης περιόδου οι Πειραιώτες προηγούνταν με 75-47 σκορ που μέχρι εκείνη τη στιγμή αποτελούσε τη μεγαλύτερη διαφορά στην αναμέτρηση.

Έκτοτε το παιχνίδι δεν σηκώνει κριτική. Ο Ολυμπιακός δεν ξανακοίταξε πίσω του, ο Άρης ότι και να προσπάθησε δεν κατάφερε να απειλήσει καν ότι θα επιστρέψει και ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στην Α1.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 44-33, 75-47, 97-70.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς, Νεστέροβιτς 7, Σπανούλης 9 (1), Βασιλόπουλος 11 (3), Μπουρούσης 16 (1), Κέσελ 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 13, Χαλπερίν 2, Νίλσεν 7 (1), Παπανικολάου 14 (2), Τεόντοσιτς 13 (2), Κατσίβελης.
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μπράουν 16 (2), Ταπούτος 4, Τάκερ 1, Τσαϊρέλης 10, Χατζηβρέττας 8, Χαραλαμπίδης 14, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 6, Χρυσικόπουλος 3 (1), Τόμας 8.