ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΜΑΡΟΥΣΙ 78-61

29/01/2011 (18:46) Ο Κολοσσός κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη απέναντι στο Μαρούσι με 78-61, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για 35 λεπτά. Οι Ροδίτες ευτύχησαν να έχουν σε με
29/01/2011 (18:46)

Ο Κολοσσός κατάφερε να πάρει μία μεγάλη νίκη απέναντι στο Μαρούσι με 78-61, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι για 35 λεπτά. Οι Ροδίτες ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλη μέρα τρεις παίκτες τους καθώς οι Καλάθης, Χαρίσης και Τσάμης σκόραραν κατα βούληση και πέτυχαν τους 58 από τους 78 πόντους της ομάδας τους. Ο Χουέρτας ήταν συγκλονιστικός για το Μαρούσι πετυχαίνοντας 24 πόντους με 4/7 τρίποντα ενώ ο Χαριτόπουλος σκόραρε 14.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα όντας ιδιαίτερα εύστοχοι στις επιλογές τους και βρέθηκαν να προηγούνται 6-18 στο 5' με τρίποντο του αλάνθαστου επιθετικά μέχρι εκείνο το σημείο Χουέρτας, ενώ ο Χαρίσης είχε πετύχει όλους τους πόντους του Κολοσσού.

Ο Πατ Καλάθης ξεκίνησε να σκοράρει και αυτός και μαζί με τον Χαρίση οδήγησαν τους Ροδίτες σε ένα σερί 8-2 στο 7' και μείωσαν σε 14-20. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ο Κολοσσός έφερε στη διαφορά στο καλάθι και το σκορ στο 20-22.

Το Μαρούσι θυμήθηκε το καλό ξεκίνημα της πρώτης περιόδου και με τρίποντα του Κόμματου και του Χουέρτας και δύο πόντους του Μπάγκαριτς έχτισε μία διαφορά έξι πόντων στο 13' (24-30). Μετά από ένα τρίλεπτο αφλογιστίας και για τις δύο ομάδες, ήταν η σειρα του Τσάμη να πρωταγωνιστήσει με τέσσερεις πόντους σε ένα σερί 9-2 για τους γηπεδούχους και να τους φέρει μπροστά στο σκορ με 33-32, δύο λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Εν τέλει η ανάπαυλα βρήκε μπροστά τον Κολοσσό με 39-34, σε ένα ημίχρονο που ο Χουέρτας είχε ακριβώς τους μισούς πόντους του Αμαρουσίου και τους Καλάθη και Χαρίση να έχουν 13 και 10 πόντους αντίστοιχα για τους Ροδίτες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χουέρτας συνέχισε το βιολί του και ήταν ο κύριος υπεύθυνος για το 7-2 σερί των φιλοξενούμενων και την ισοφάριση στο 25'. Σε εκείνο το σημείο ήταν η ώρα του Χαριτόπουλου ο οποίος με οχτώ συνεχόμενους πόντους (δύο τρίποντα και ένα δίποντο) έδωσε προβάδισμα βραχείας κεφαλής στο Μαρούσι (45-49). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με μικρό προβάδισμα για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή (52-54).

Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και η τελευταία περίοδος του αγώνα με τς δύο ομάδες στο 34' να είναι ισόπαλες 56-56 δίνοντας υποσχέσεις για συγκλονιστικό φινάλε. Όμως ο Κολοσσός είχε άλλη άποψη. Με καλάθια των Τσάμη και Χαρίση και δύο τρίποντα του Πατ Καλάθη έκανε το 66-56 στο 37' "σκοτώνοντας" την ψυχολογία του Αμαρουσίου. Μέχρι το τέλος του αγώνα η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο νούμερο με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 78-61.

Διαιτητές: Πηλοΐδης - Σώμος - Πανταζής.
Τα δεκάλεπτα: 20 - 22, 39 - 34, 52 - 54, 78 - 61.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 19 (3), Καυκής 4, Τζόρνταν 4, Πάνος 5, Μανωλόπουλος 2, Ασημακόπουλος, Οικονομόπουλος, Χαρίσης 22, Τσάμης 17 (1), Γκόλεματς 5 (1), Γεωργαλής, Ιβάνοβιτς.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Αλεξανδρής): Νοέας, Μπάγκαριτς 11, Ακεψιμαΐδης, Χουέρτας 24 (4), Χαριτόπουλος 14 (2), Γκαγκαλούδης 3, Βαβάτσικος, Κογιαντίνοβιτς 6 (1), Σιαμανδούρας, Κόμματος 3 (1), Καλογερόπουλος.