ΚΑΒΑΛΑ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 66-58

29/01/2011 (18:53) Η Καβάλα σημείωσε μια σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Περιστερίου με 66-58, αλλά δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου γύρου με την...
29/01/2011 (18:53)

Η Καβάλα σημείωσε μια σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Περιστερίου με 66-58, αλλά δεν κατάφερε να καλύψει τη διαφορά του πρώτου γύρου με την ομάδα των δυτικών προαστίων να διατηρεί το προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας στον βαθμολογικό πίνακα.
Με τέσσερις παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων (Γιόροβιτς, Καραποστόλου, Σίμονς, Στεφανίδης) η Καβάλα επέβαλλε τον ρυθμό της  από τα πρώτα λεπτά και παρά τις προσπάθειες του Περιστερίου για ανατροπή, διατήρησε τα ηνία.

Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι, το Περιστέρι όμως με 8-0 σερί πήρε το προβάδισμα με 8-2, το οποίο και κράτησε σχεδόν τρία λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Η αντεπίθεση της Καβάλας όμως είχε αρχίσει και με σερί 14-0 πήρε διαφορά πέντε πόντων (18-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το Περιστέρι μείωσε στον πόντο με τρίποντο του Τσιάκου (20-19), όμως η Καβάλα ανέβασε και πάλι τη διαφορά, με το ημίχρονο να κλείνει στους δέκα πόντους με τον Στεφανίδη και τον Καραποστόλου να οδηγούν στην επίθεση.

Στην επανάληψη, τα πράγματα ήταν πιο… ξεκάθαρα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ανέβασαν νωρίς τη διαφορά στους 11 πόντους (43-32), αφού το Περιστέρι έμοιαζε να μην μπορεί να βρει λύσεις.

Ένα ξέσπασμα του Κινγκ και η προσπάθεια του Τσιάκου έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να κατεβάσουν τη διαφορά στους εννέα πόντους (60-51)
.

Ένα τρίποντο του Καραποστόλου έδωσε και πάλι ανάσα στην Καβάλα για να απαντήσει ο Κινγκ. Δεν ήταν όμως αρκετό όλο αυτό, αφού οι παίκτες του Πρίφτη ήταν πιο ψύχραιμοι, και ο Παλάσιο -που σε όλο το ματς ήταν απών- φρόντισε να βάλει τη σφραγίδα του με το τρίποντο που "έγραψε" το τελικό σκορ.