ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΟΚ 67-86

30/01/2011 (18:53) Ντέρμπι της πόλης; Ποιο ντέρμπι; Ο ΠΑΟΚ έκανε πλάκα με τον Ηρακλή και με το καλημέρα" μετέτρεψε το παιχνίδι σε έργο για έναν πρωταγωνιστή. Ο "δικέφαλος" επι...
30/01/2011 (18:53)

Ντέρμπι της πόλης; Ποιο ντέρμπι; Ο ΠΑΟΚ έκανε πλάκα με τον Ηρακλή και με το καλημέρα" μετέτρεψε το παιχνίδι σε έργο για έναν πρωταγωνιστή. Ο "δικέφαλος" επικράτησε με 86-67 περνώντας αλώβητος από το Ιβανώφειο και μάλιστα με επίδειξη δύναμης. Το χειρότερο ωστόσο για τον Ηρακλή, δεν ήταν η ήττα!
Μετά το τέλος του αγώνα οι παίκτες του "γηραιού" προεξέχοντος του Δέσπου κατευθύνθηκαν στο κέντρο του γηπέδου, έβγαλαν τις φανέλες τους και τις άφησαν εκεί, υλοποιώντας την απαίτηση του κόσμου σε όλο το παιχνίδι.

Βεβαίως κανένας από τους φιλάθλους της ομάδας της Θεσσαλονίκης δεν φώναξε σύνθημα να πληρωθούν οι απλήρωτοι, που από το ξεκίνημα της σεζόν κοπιάζουν αποκλειστικά και μόνο γι' αυτή τη φανέλα και όχι για τα συμβόλαιά τους που ήδη έχουν ξεγραμμένα!

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Γκρέι πάτησε γκάζι από την πρώτη κιόλας περίοδο πυροβόλησε ακατάπαυστα από την γραμμή των 6μ75, την ίδια στιγμή που η άμυνα του "δικεφάλου" έμοιαζε με τοίχο από μπετόν.

Οι παίκτες του Γιώργου Καλαφατάκη έμειναν ουκ ολίγες φορές με τη μπάλα στα χέρια και αν δεν συνέβαινε αυτό αναλώνονταν σε βιαστικές - πιεσμένες επιλογές. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται 9-23 και το παιχνίδι ουσιαστικά να έχει τελειώσει. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, βρέθηκαν σε μέρα που ότι έκαναν ήταν επιτυχημένο. Περιφερειακοί και ψηλοί συνεργάζονταν άριστα, η ομαδική άμυνα ήταν σεμιναριακού επιπέδου και διαρκώς η διαφορά στο σκορ άγγιζε limit up.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου σερί 11-0 των φιλοξενούμενων πέταξε για τα καλά στο καναβάτσο τον Ηρακλή. Η εξωπραγματική ευστοχία του ΠΑΟΚ στα περιμετρικά σουτ, κούρασε και τελικά απογοήτευσε τους παίκτες του "γηραιού", που πριν καλά - καλά τελειώσει το ημίχρονο είχαν πετάξει στο παρκέ λευκή πετσέτα.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους η μέγιστη τιμή της διαφοράς άγγιξε τους 27 πόντους (18-45), για να κλείσει το εικοσάλεπτο με σκορ 20-45. Η καλύτερη περίοδος για τον Ηρακλή ήταν η τρίτη, που κατάφερε να κάνει επιμέρους σκορ 21-14 και να μειώσει μέχρι και στους 14 (41-55) στο 29, έχοντας πλέον σε εκπληκτική κατάσταση τον Σμους Πάρκερ. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ αντιστάθηκε στην αντεπίθεση των γηπεδούχων και έκλεισε την περίοδο με σκορ 41-59.

Τίποτε το σπουδαίο για τον Ηρακλή στην τελευταία περίοδο του ματς. Οι παίκτες του Καλαφατάκη, αφού δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο καλό τους διάστημα (από το 25 ως το 29), μάλλον συμβιβάστηκαν με την ήττα και απλά στο τέλος γλίτωσαν από τον διασυρμό που είχε διαφανεί στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης.

Κορυφαίος από τους νικητές ο Μάρσαλ με 24 πόντους, πολύτιμη η συμβολή των Γκρέι, Ντόζιερ και Γκετσέφσκι. Από τους ηττημένους ο Πάρκερ κατάφερε να διακριθεί, ενώ προς το τέλος ανέβασε στροφές και ο Πέτροβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 9-23, 20-45, 41-59, 67-86
ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλαφατάκης): Πίτερς 5, Πάρκερ 26 (2), Δεμερτζής, Παπανικολόπουλος 2, Αγγελακόπουλος, Πέτροβιτς 5, Κοπρίβιτσα, Δέσπος 4, Κόλεμαν, Ηλιάδης, Εϊτουταβίτσιους 14 (1), Λαμπρόπουλος 7.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 24 (3), Αράπης, Αποστολίδης 2, Δέδας 2, Ντόζιερ 13, Γκρέι 14 (2), Παπαδόπουλος 7, Γιαννακίδης 9 (3), Καλές, Γκετσέφσκι 15 (2), Καλαμπάκας.