ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΙΚΑΡΟΣ 96-84

30/01/2011 (21:04) Στο κλειστό γυμναστήριο της Νέας Σμύρνης ο Πανιώνιος φιλοξένησε τον Ίκαρο Καλλιθέας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και πήρε μια αγ

30/01/2011 (21:04)

Στο κλειστό γυμναστήριο της Νέας Σμύρνης ο Πανιώνιος φιλοξένησε τον Ίκαρο Καλλιθέας, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και πήρε μια αγχωτική νίκη επικρατώντας στην παράταση με 96-84 αφού ο κανονικός αγώνας έληξε 81-81. Στην παράταση ο Πανιώνιος έδειξε μεγαλύτερη θέληση και πήρε τη νίκη, αφού ο Ίκαρος ήταν αρκετά κουρασμένος.
Και οι δυο ομάδες ήθελαν τη νίκη, η καθεμία για τον δικό της λόγο. Οι γηπεδούχοι ήθελαν τη νίκη για να ξεκολλήσουν από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι από την μεριά τους ήθελαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε αρκετά νωχελικά και από τις δυο ομάδες. Ο Ίκαρος μέχρι τα μισά της περιόδου είχε το προβάδισμα. Μετά ο Πανιώνιος ανέλαβε δράση και μείωσε στο σκορ. Το σκορ άλλαζε χέρια συνεχώς. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιο να προηγείται με 22-21.

Στη δεύτερη περίοδο οι δυο ομάδες  ήταν ισορροπημένες σε όλους τους τομείς. Αρκετά άστοχες και οι δυο, αλλά και καλές άμυνες. Ο Πανιώνιος δεν κατάφερε να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας, με τον Ίκαρο να μένει κοντά στο σκορ.

Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 37-36 υπέρ του φιλοξενούμενου Ίκαρου. Πρωταγωνιστής του Πανιωνίου ήταν ο Αλεξιτς με 9 πόντους, ενώ από τον Ίκαρο ο Χάρις με 13 πόντους ήταν η αιχμή του δόρατος για τους φιλοξενούμενους. Ο Πανιώνιος επέστρεψε από τα αποδυτήρια με συγκέντρωση και έκανε ένα σερί 12-5 και πήρε μια ικανοποιητική διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι όμως επέστρεψαν στο σκορ και ισοφάρισαν, παίζοντας καλές άμυνες. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πανιώνιος να προηγείται με 60-60 επί του Ίκαρου.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στον Ίκαρο Καλλιθέας. Από το λεπτό που πήρε το προβάδισμα, δεν το έχασε σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου. Ο Πανιώνιος δεν μπορούσε να αντιδράσει αν και ήταν κοντά στο σκορ.

Το τέλος του παιχνιδιού ήταν συναρπαστικό, καθώς στο τελευταία δευτερόλεπτα ο Πανιώνιος προηγήθηκε για ένα πόντο. Αλλά ο Ίκαρος πήρε πάλι το προβάδισμα με ένα πόντο. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Τσιάρας είχε την δυνατότητα να πάρει τη νίκη για την ομάδα του αλλά έχασε την μια από τις δυο βολές και το παιχνίδι πήγε στην παράταση, αφού ο κανονικός αγώνας έληξε 81-81.

Στην παράταση ο Πανιώνιος έδειξε να έχει πιο καθαρό μυαλό και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας του Ίκαρου με 96-84. Οι φιλοξενούμενοι στην παράταση έδειχναν κουρασμένοι και να μην πιστεύουν ότι μπορούν να "κλέψουν" τη νίκη.

Διαιτητές: Χριστοδούλου - Κορομιλάς - Μάνος
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 37-36, 60-60, 81-81(κ.α.), 96-84
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Αντερσον 8 (1), Αθανασούλας, Αλεξιτς 15, Γιαννόπουλος, Τσιάρας 11, Μπατής 18 (3), Γιάνκοβιτς 3, Καββαδάς, Ιωάννου 4, Κόβιλ 28, Παραγυιός 5 (1), Μπάρλος 4.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛ.
(Λυκογιάννης): Χάρις 16, Αγαδάκος 4, Φαλέκας, Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου 7 (1), Τόμπσον 16, ΜακΑλάρνι 23 (5), Κερασοβίτης, Κατούφας 5 (1), Πετροδημόπουλος 2, Κράσιτς 7 (1), Τουτζιαράκης.