ΚΟΛΟΣΣΟΣ - ΚΑΒΑΛΑ 70-74

05/02/2011 (18:59) Στο Βενετόκλειο της Ρόδου ο Κολοσσός υποδέχτηκε την Καβάλα, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και γνώρισε την ήττα με 70-74. Το παιχνίδι ή

05/02/2011 (18:59)

Στο Βενετόκλειο της Ρόδου ο Κολοσσός υποδέχτηκε την Καβάλα, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και γνώρισε την ήττα με 70-74. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό.
Το ημίχρονο έκλεισε με την Καβάλα να προηγείται με 41-38. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πιο συγκεντρωμένοι από τον Κολοσσό. Οι παίκτες τις Καβάλας ήταν αρκετά εύστοχοι από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να θέλουν αλλά να μην μπορούν. Το δεύτερο μέρος ήταν συναρπαστικό με τις δυο ομάδες να προσπαθούν αλλά μόνο η Καβάλα τα κατάφερε. Ο Κολοσσός έκανε την τελευταία του προσπάθεια αλλά δεν απέφερε καρπούς.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Καβάλα να προσπαθεί να επιβάλει το ρυθμό της, κάτι που κατάφερε μέχρι ενός σημείου. Το προβάδισμα άλλαζε χέρια διαρκώς. Ο Κολοσσός υπερτερούσε κάτω από τις ρακέτες, αφού τελείωσε το δεκάλεπτο με 11 ριμπάουντ, έναντι 3 της Καβάλας, με αποτέλεσμα να έχει δεύτερες επιθέσεις και να τις αξιοποιεί.

Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι από την γραμμή των 6.75, έχοντας 1/4. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Κολοσσό να προηγείται με 24-16.

Στη δεύτερη περίοδο η Καβάλα μπήκε πιο δυνατά από τον Κολοσσό, κάνοντας ένα σερί 6-2. Ο Κολοσσός όμως επέστρεψε στο σκορ. Οι δυο ομάδες είναι αρκετά άστοχες.

Καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσαν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας, με αποτέλεσμα να έχουμε ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Η Καβάλα βελτιώθηκε στον τομέα των ριμπάουντ με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 41-38 του Κολοσσού.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά για την Καβάλα, αφού επέστρεψε από τα αποδυτήρια κάνοντας ένα σερί 8-0. Ο Κολοσσός έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει στην πίεση της Καβάλας.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σκορ με τον Καλάθη να βρίσκεται σε καλή μέρα, αναγκάζοντας τον τεχνικό της Καβάλας να πάρει εκνευρισμένος τάιμ άουτ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Καβάλα να προηγείται με 53-50.

Και στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Καβάλα μπήκε εντυπωσιακά στο παρκέ κάνοντας ένα σερί 9-0. Οι παίκτες του Κολοσσού δεν θύμιζαν σε τίποτα το εντυπωσιακό σύνολο που μας είχαν συνηθίσει.

Η Καβάλα είχε απάντηση σε όλες τις προσπάθειες των παικτών του Κολοσσού. Ένα ξέσπασμα των παικτών του Κολοσσού, έφερε τη διαφορά στους δυο πόντους. Οι παίκτες της Καβάλας φαίνονταν αγχωμένοι, ενώ η αστοχία των Ροδιτών συνεχιζόταν.

Δυο συνεχόμενα λάθη του Παλάσιο, έβαλαν μπροστά στο σκορ για 2 πόντους τους γηπεδούχους δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης. Μια τεχνική ποινή σε κάθε πάγκο έκανε το παιχνίδι δραματικό.

Ο Καραποστόλου με ένα τρίποντο και δυο εύστοχες βολές επανακτά το προβάδισμα για τη Καβάλας και της χαρίζει τη νίκη με 74-70.