ΙΚΑΡΟΣ - ΜΑΡΟΥΣΙ 77-81

05/02/2011 (18:42) Σε ένα όμορφο παιχνίδι το Μαρούσι επικράτησε του Ικάρου με 77-81 και φιγουράρει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρη είχε σε μεγά
05/02/2011 (18:42)

Σε ένα όμορφο παιχνίδι το Μαρούσι επικράτησε του Ικάρου με 77-81 και φιγουράρει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρη είχε σε μεγάλη μέρα τον Νέστορα Κόμματο, ο οποίος είχε 21 πόντους με έξι τρίποντα και ήταν ο δήμιος των γηπεδούχων. Σημαντική προσφορά στη νίκη του Αμαρουσίου είχαν και οι Γκαγκαλούδης, Χαριτόπουλος και Μπάγκαριτς.
Για τον Ίκαρο, το νταμπλ νταμπλ του Τόμπσον (24 πόντοι, 13 ριμπάουντ) και οι 16 πόντοι του Καράμπουλα δεν ήταν αρκετά για τη νίκη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα κοντά στο σκορ. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις με τους Τόμπσον και Μακ Άλαρνι, ενώ για το Μαρούσι οι Γκαγκαλούδης και Χαριτόπουλος αποτελούσαν διαρκή πηγή κινδύνων για την άμυνα του Ικάρου. Στό 7' οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 14-16, όμως ο Ίκαρος ήταν αυτός που ολοκλήρωσε την περίοδο έχοντας προβάδισμα βραχείας κεφαλής (23-21).

Οι Τόμπσον και Μακ Άλαρνι προκαλούσαν ρήγματα στην άμυνα του Αμαρουσίου και στο δεύτερο δεκάλεπτο δίνοντας στην ομάδα της Καλλιθέας προβάδισμα πέντε πόντων στο 15' (32-27). Ο Κόμματος όμως με το τρίτο του τρίποντο, και ο Κογιαντίνοβιτς με δύο βολές έφεραν το ματς ξανά στα ίσα στο 17' (32-32).

Λίγα δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα ο Λανς Χάρις με δύο βολές έφερε μπροστά τον Ίκαρο με 38-36, όμως ο Γκαγκαλούδης με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το σκορ ημιχρόνου (38-38).

Ο Νέστορας Κόμματος συνέχισε να "πυροβολεί" και στην τρίτη περίοδο έξω από 6.75 έχοντας 4/6, και μαζί με τον Μπάγκαριτς έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο Μαρούσι με 44-48 στο 24'. Ο Ίκαρος αντέδρασε και στο 26' ισοφάρισε σε 50-50 με καλάθι του Κράσιτς, όμως ο Χαριτόπουλος και ο Μπάγκαριτς έδωσαν ξανά προβάδισμα τεσσάρων πόντων στου φιλοξενούμενους (50-54).

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ξανά με τους Τόμπσον και Καράμπουλα, όμως άλλο ένα τρίποντο του Κόμματου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με το Μαρούσι να είναι μπροστά (54-57).

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου ανέλαβε δράση η τριπλέτα των Χαριτόπουλου, Κόμματου και Γκαγκαλούδη οι οποίοι ανέβασαν την διαφορά στους οχτώ (60-68) στο 33'. Οι Καλλιθεώτες όμως με μπροστάρη τον Τόμπσον πέτυχε ένα γρήγορο 7-0 σερί μειώνοντας στον πόντο ανάγκασαν τον Βαγγέλη Αλεξανδρή να πάρει τάιμ άουτ στο 35'.

Η κίνηση αυτή αφύπνοσε τους παίκτες του Αμαρουσίου το οποίο πήρε διαφορά έξι πόντων (67-73) στο 38' με καλάθια των Μπάγκαριτς και Κογιαντίνοβιτς.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν, όμως άλλο ένα τρίποντο του Κόμματου (68-76) τους "έκοψε" τα πόδια. Ο Ίκαρος όμως δεν τα παράτησε και με ένα μίνι σερί 6-2 έφερε την διαφορά στους τέσσερεις 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (74-78).

Όπως ήταν λογικό το υπόλοιπο του παιχνοιδιού θα πήγαινε στα φάουλ. Δύο βολές του Χουέρτας έκαναν το 80-74 όμως ο Καράμπουλας μείωσε με τρίποντο σε 80-77. Το τελικό 81-77 διαμορφώθηκε με μία βολή του Χουέρτας.

Διαιτητές: Τανατζής - Καρακατσούνης - Πουρσανίδης.
Τα δεκάλεπτα: 23 - 21, 38 - 37, 54 - 57, 77 -81.
ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 6, Αγαδάκος 4, Φαλέκας 4, Καράμπουλας 16 (2), Πολυτάρχου 4, Τόμπσον 24, Καλαμπόκης 1, Μακ Άλαρνι 14 (2), Κερασοβίτης, Κατούφας 2, Πετροδημόπουλος, Κράσιτς 2.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Αλεξανδρής): Νοέας 3, Μπάγκαριτς 13, Ακεψιμαϊδης, Χουέρτας 5, Χαριτόπουλος 15 (1), Γκαγκαλούδης 14 (2), Βαβάτσικος, Κλεμέντε 2, Κογιαντίνοβιτς 8, Σιαμανδούρας, Κόμματος 21 (6).