ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ 79-49

05/02/2011 (19:02) Ο Ηλυσιακός φιλοξένησε τον Ηρακλή στο κλειστό των Ιλισίων, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο. Ο Ηλυσιακός κ...

05/02/2011 (19:02)

Ο Ηλυσιακός φιλοξένησε τον Ηρακλή στο κλειστό των Ιλισίων, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο. Ο Ηλυσιακός κατάφερε πάρει μια εντυπωσιακή νίκη, επικρατώντας με 79-49. Οι γηπεδούχοι ήθελαν πάση θυσία τη νίκη ώστε να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη. Οι Θεσσαλονικείς από τη μεριά τους ήθελαν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα για να μην "δεθούν" (οριστικά) σε καταστάσεις υποβιβασμού, που πλέον μοιάζει να... έρχεται γι' αυτούς.

Πριν καν ξεκινήσει, η αναμέτρηση άφηνε πολλές υποσχέσεις για να παρακολουθήσουμε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, κάτι που έγινε μόνο από την μεριά των γηπεδούχων. Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό των Ιλισίων είδαν την ομάδα τους να επικρατεί με άνεση του Ηρακλή.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν πιο δυνατά στο παρκέ. Κάτι που άλλαξε κατά τη διάρκεια του δεκαλέπτου, αφού ο Ηλυσιακός επέστρεψε στο σκορ.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να εκμεταλευτεί το άγχος (πάντα είναι στον γηπεδούχο) των παικτών του Ηλυσιακού, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι έδειχναν αποφασισμένοι για τη νίκη, κάνοντας πολύ καλές και πιεστικές άμυνες. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ηλυσιακό να προηγείται με 17-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Φλεβαράκη έκανε σερί 6-0 θέλοντας να δείξει στον αντίπαλό της ποιος θα πάρει τη νίκη. Ο Ηρακλής έδειχνε να έχει εκείνος το άγχος, καθώς επιθετικά δεν έκανε τις σωστές επιλογές.

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Ηλυσιακός πήρε μια διαφορά 10 πόντων. Ο Ηρακλής έδειχνε να τα έχει χαμένα. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ηλυσιακό να προηγείται με 39-23 του Ηρακλή.

Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε την τρίτη περίοδο όπως ακριβώς τελείωσε την δεύτερη. Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να πάρουν τη νίκη και το έδειχναν στο παρκέ. Οι "κυανόλευκοι" έδειχναν να μην μπορούν να σταματήσουν τους αντιπάλους τους.

Οι παίκτες του Ηλυσιακού δεν άφησαν κανέναν περιθώριο στους αντιπάλους του, με τη νίκη να είναι εύκολη υπόθεση. Οι φιλοξενούμενοι απλά παρακολουθούσαν τους παίκτες του Ηλυσιακού, ανήμποροι να αντιδράσουν στο επιθετικό τους κρεσέντο. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Ηλυσιακό να προηγείται με 65-35.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο Ηλυσιακός δεν έδειχνε να επαναπαύεται στην διαφορά των 30 πόντων.

Οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλει πλήρως τον ρυθμό τους. Από την άλλη οι Θεσσαλονικείς δεν μπήκαν ποτέ στον αγώνα. Αποτέλεσμα ο Ηλυσιακός να πάρει μια άνετη και εντυπωσιακή νίκη.

Το τελικό αποτέλεσμα είναι απόλυτα δίκαιο για τον Ηλυσιακό αφού δεν επέτρεψε στον Ηρακλή να διεκδικήσει τίποτα από τον αγώνα. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Ηλυσιακό να παίρνει μια εντυπωσιακή νίκη με 79-49.