ΠΑΟΚ - ΑΡΗΣ 79-74

05/02/2011 (19:10) Ο λιγότερο κακός, σε ένα από τα χειρότερα (από κάθε άποψη) ντέρμπι της Θεσσαλονίκης νίκησε στην Πυλαία. Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Άρη με 79-74, σ' ένα ματς που δεν...
05/02/2011 (19:10)

Ο λιγότερο κακός, σε ένα από τα χειρότερα (από κάθε άποψη) ντέρμπι της Θεσσαλονίκης νίκησε στην Πυλαία.
Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε του Άρη με 79-74, σ' ένα ματς που δεν είχε θεατές, δεν είχε καλό θέαμα, δεν είχε ορθολογιστική διαχείριση από τον πάγκο (και των δύο), δεν είχε ρυθμό, είχε πολλά νεύρα, πολλές εκτός μπασκετικής λογικής προσωπικές ενέργειες και πολλές (το ΜΟΝΟ ίσως ενδιαφέρον στοιχείο) ανατροπές στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ στηρίχθηκε στους "δίδυμους πύργους" του και είναι αλήθεια πως ο Άρης δεν είχε απάντηση. Βεβαίως, παραμένει ένα ζήτημα η αντιμετώπιση των διαιτητών προς τον "Λάζο", αλλά… πάμε παρακάτω.

Ο "δικέφαλος" εκμεταλλευόμενος την απόλυτη υπεροχή κοντά στο καλάθι, όχι μόνο έφθειρε τους αντίπαλους ψηλούς, αλλά πήρε και διαφορές, που έμοιαζαν… ασφαλείας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι "κοντοί" θέλησαν να παίξουν για τα στατιστικά τους και κατέληξαν να παίζουν με τη φωτιά.

Ο Σούλης Μαρκόπουλος πρέπει να πιάσει πρωτίστως τον Γκρέι και δευτερευόντως τον Μάρσαλ και να τους εξηγήσει ότι όταν οι αντίπαλοι ψηλοί είναι φορτωμένοι με φάουλ και στο παρκέ υπάρχουν δύο "πύργοι", η μπάλα πάει υποχρεωτικά σε αυτούς και δεν σουτάρουν (οι "κοντοί") κατά βούληση, στον γάμο του καραγκιόζη.

Ο Άρης έμεινε κοντά στο σκορ σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, που τέλειωσε με απόλυτη ισορροπία (15-15). Το πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου ανήκε αποκλειστικά στον ΠΑΟΚ, που με επιμέρους σκορ 17-4 πάτησε… γκάζι (32-19), εκμεταλλευόμενος την πληθωρική παρουσία του "Λάζου".

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν με σερί 13-1 και η διαφορά έπεσε στον πόντο (33-32), για να έρθει ένα καταστροφικό γι' αυτούς τρίτο δεκάλεπτο, όπου στο ξεκίνημα έχασαν με διάστρεμμα τον Μπράουν και στο τέλος του τον Χατζηβρέττα με πέντε φάουλ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 57-42, αλλά ο Άρης μείωσε τη διαφορά στους 10 (64-54). Η λογική έλεγε να… ταϊστούν οι ψηλοί, όμως οι Αμερικανοί του ΠΑΟΚ έκαναν ροντέο τις επιθέσεις της ομάδας, ο Μαρκόπουλος άφησε πολύ ώρα (καταπονώντας τους) τον Παπαδόπουλο και τον Γκετσέφσκι στο παρκέ και το γήπεδο… έγειρε.

Ο Άρης μείωσε αρχικά σε 66-58, στο 27' σε 71-69 κι έφτασε τη διαφορά στον πόντο (72-71). Ο Ταπούτος επιχείρησε ανεπιτυχώς να γίνει ο ήρωας της βραδιάς, Παπαδόπουλος και Μάρσαλ ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή του φάουλ κι ο ΠΑΟΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Η διαιτησία ήταν πολύ κακή, ασορτί με την εικόνα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα
: 15-15, 33-32, 64-54, 79-74.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Γκρέι 13 (2), Μάρσαλ 26 (3), Γιαννακίδης, Ντόζιερ 4, Γκετσέφσκι 11, Αποστολίδης, Καλαμπάκας, Δέδας 4, Καλλές, Παπαδόπουλος 21.
ΑΡΗΣ
(Ντρούκερ): Τάκερ 10, Ταπούτος 19 (1), Σλούκας 12, Μπράουν 7, Τόμας 9, Χατζηβρέττας 5 (1), Σκορδίλης, Χαραλαμπίδης 7 (2), Μπορόβνιακ 5.