ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΑΕΚ 68-59

06/02/2011 (14:37) Ένα ξέσπασμα του Πανελληνίου στα μέσα της τελευταίας περιόδου που συνοδεύτηκε με σερί 10-0 αρκούσε για να δώσει στους "Ολυμπιονίκες" την πέμπτη τους νίκη ...
06/02/2011 (14:37)

Ένα ξέσπασμα του Πανελληνίου στα μέσα της τελευταίας περιόδου που συνοδεύτηκε με σερί 10-0 αρκούσε για να δώσει στους "Ολυμπιονίκες" την πέμπτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησαν με 68-59 της ΑΕΚ.
Μία νίκη που ξεκόλλησε πλέον την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, από τα τελευταία σκαλοπάτια του βαθμολογικού πίνακα, ενώ έβαλε την ΑΕΚ που διεκδίκησε το ματς για περισσότερα από 30 λεπτά και επισήμως σε περιπέτειες. Η "Ένωση" έμεινε στις τέσσερις νίκες και ισοβαθμεί πια με τον Ηλυσιακό στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Ο Στίβεν Σμιθ και ο Τορίν Φράνσις αποτέλεσαν τους καταλύτες στην επιτυχία του Πανελληνίου. Οι δύο Αμερικανοί, εκτός του ότι κρατούσαν για τρία δεκάλεπτα την επίθεση της ομάδας τους σε υψηλά επίπεδα, ήταν αυτοί που στο ξέσπασμα των γηπεδούχων έκαναν την πιο πολύ δουλειά.

Το παιχνίδι από τις πρώτες του στιγμές, έδειξε ότι θα είναι ντέρμπι. Η ΑΕΚ με τον αέρα της καλής εμφάνισης κόντρα στον Ολυμπιακό (την περασμένη εβδομάδα) έδειξε να βρίσκει από νωρίς ρυθμό και με τον Τζάρεντ Χαρτ ζεστό με το "καλημέρα" αποδείχθηκε επικίνδυνη, ειδικά στο επιθετικό κομμάτι.

Ο Πανελλήνιος προσπάθησε να είναι περισσότερο συνεπής στην άμυνά του και ή αλήθεια είναι ότι μετά τα πρώτα λεπτά κατάφερε να μειώσει τον ρυθμό ευστοχίας των αντιπάλων του. Στη δική του επίθεση, υπήρχε μια σχετική πολυφωνία με τον Κράμπενχοφτ ίσως να ξεχωρίζει λίγο περισσότερο.
Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 16-18, με τις άμυνες να ξεχωρίζουν ως βασική προτεραιότητα και των δύο προπονητών.

Στο ίδιο τέμπο κύλησε και η δεύτερη περίοδος, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τις άμυνες να έχουν ξανά τον πρώτο λόγο. Η ΑΕΚ προσπάθησε, αλλά δεν κατάφερε ωστόσο να αξιοποιήσει τους ψηλούς της. Το παιχνίδι της "Ένωσης" στηριζόταν αποκλειστικά στην περιφέρειά της και αυτό μακροπρόθεσμα, έμοιαζε ότι θα της δημιουργούσε πρόβλημα.

Αντίθετα με τον Πανελλήνιο, που έβαλε στο παιχνίδι του τον Φράνσις, αλλά και τους υπόλοιπους ψηλούς που χρησιμοποίησε ο Σκουρτόπουλος. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 29-32 και το ντέρμπι καλά κρατούσε.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, ο Πανελλήνιος άρχισε να πατάει καλύτερα στα πόδια του και να ορίζει εκείνος τον ρυθμό της αναμέτρησης. Ειδικά στην τρίτη περίοδο η παρουσία του Φράνσις, έμοιαζε κλειδί νίκης για τους γηπεδούχους, ενώ ο Σμιθ είχε αναλάβει να τελειώνει κάθε φάση που προέκυπτε στην περιφέρεια.

Το παιχνίδι ωστόσο κρίθηκε την τελευταία περίοδο και εκεί που οι "Ολυμπιονίκες" με πολύ καλή άμυνα και γρήγορο μπάσκετ έχτισαν το 10-0 σερί. Η ΑΕΚ δεν επέστρεψε ποτέ στο ματς, μέχρι και το φινάλε ο Πανελλήνιος διατήρησε τη διαφορά που πήρε και έφτασε δίκαια στη νίκη.