ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 64-89

06/02/2011 (18:45) Ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα άνετο απόγευμα απέναντι στο Περιστέρι, επικρατώντας με 89-64. Το "τριφύλλι" είχε σε μεγάλη μέρα τους περιφερειακούς του, οι οποίοι...
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  64-89
06/02/2011 (18:45)

Ο Παναθηναϊκός πέρασε ένα άνετο απόγευμα απέναντι στο Περιστέρι, επικρατώντας με 89-64. Το "τριφύλλι" είχε σε μεγάλη μέρα τους περιφερειακούς του, οι οποίοι πυροβολούσαν κατα βούληση και ανέβασαν από νωρίς την διαφορά. Οι γηπεδούχοι από την άλλη είδαν τον Βρκιτς να κάνει εξαιρετικό παιχνίδι (23 πόντοι), όμως πλήρωσαν το μπλακ αουτ του δευτέρου δεκαλέπτου, που αποδείχτηκε κομβικό τόσο για το αποτέλεσμα, όσο και για τη διαφορά.

Το Περιστέρι μπήκε ορεξάτο στο παιχνίδι και ο "καυτός" Βρκιτς με δύο τρίποντα έκανε το 6-0 στο 2'. Η απάντηση των "πρασίνων" ήταν άμεση και στο επόμενο λεπτό έφεραν την διαφορά στους δύο πόντους (7-5) με καλάθι του Μπατίστ και τρίποντο του Τέπιτς. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις παρά την πιεστική άμυνα του Παναθηναϊκού, ενώ οι παίκτες του Ομπράντοβιτς επιδόθηκαν σε αρκετά άστοχα σουτ κάτι που επέτρεψε στο Περιστέρι να μείνει κοντά στο σκορ (15-20) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός άρχισε να εκμεταλλεύεται τους Βουγιούκα και Τσαρτσαρή και με ένα 7-0 σερί ανέβασε την διαφορά στους 12 (15-27) στο 13'. Το Περιστέρι δεν έβρισκε στόχο εντός παιδιάς και οι "πράσινοι" ανέβασαν ακόμα περισότερο την διαφορά στο 16' (16-34).

Ο Μάντζαρης πέτυχε το πρώτο δίποντο του δεκαλέπτου για την ομάδα του στο 18', όμως ο Παναθηναϊκός "πυροβολούσε" από παντού και με τρίποντο του Φώτση το σκορ ανέβηκε στο 20-43. Η λήξη του ημιχρόνου απλά επιβεβαίωσε την κυριαρχία των φιλοξενούμενων με την διαφορά να διατηρείται πάνω από τους 20 πόντους (25-47).

Η αστοχία του Περιστερίου συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο και όσο ανέβαινε η διαφορά ο Παναθηναϊκός έιχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα, με αποτέλεσμα να ανέβει η διαφορά στους 27 (30-57) στο 24'. Παρά το μεγάλο προβάδισμα οι"πράσινοι" δεν χαλάρωσαν και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 43-72, με εφτά συνεχόμενους πόντους του Νικ Καλάθη.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Βρκιτς έκανε ότι μπορούσε όμως η διαφορά δεν έλεγε να κατέβει, καθώς οι περιφερειακοί του Παναθηναϊκού ήταν σε μεγάλη μέρα. Στα μισά της τελευταίας περιόδου, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Μπόγρη και Ζούμπο, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 64-89.

Διαιτητές: Χριστοδούλου - Ανδρικόπουλος - Νικολούλης.
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 25-47, 43-72, 64-89.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 4, Ψαρόπουλος 3 Παπανικολάου 9, Μάντζαρης Α., Μαρούγκας, Σκοτ 3 (1), Τσιάκος 7 (1), Πέτρουλας 2, Βρκιτς 23 (4), Λούμπι 8, Μότσνικ 5 (1), Μαρίνος.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 13 (1), Περπέρογλου 15 (1), Μπατίστ 8, Φώτσης 3 (1), Σάτο 8, Νίκολας 10 (2), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 3 (1), Βουγιούκας 12, Καλάθης 11 (1), Μπόγρης 2, Ζούμπος.