ΑΡΗΣ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 84-79

12/02/2011 (18:13) Ο Άρης κέρδισε δύσκολα τον Ηλυσιακό με 84-79 στην παράταση (κ.α 65-65), έχοντας τους Τόμας και Ταπούτο σε μεγάλη μέρα. Οι δύο παίκτες πέτυχαν από 16 πόντους αλλά
12/02/2011 (18:13)

Ο Άρης κέρδισε δύσκολα τον Ηλυσιακό με 84-79 στην παράταση (κ.α 65-65), έχοντας τους Τόμας και Ταπούτο σε μεγάλη μέρα. Οι δύο παίκτες πέτυχαν από 16 πόντους αλλά η προσφορά τους δεν περιορίστηκε στο σκοράρισμα, καθώς μάζεψαν 17 και 12 ριμπάουντ αντίστοιχα. Πολύ καλή ήταν και η απόδοση του Χαραλαμπίδη ο οποίος πέτυχε 15 πόντους, οι 10 εκ των οποίων με βολές σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού. Από τον μαχητικό Ηλυσιακό ξεχώρισαν οι Κυρίτσης και Καρύδας με 18 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ. Ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με τέσσερεις πόντους (4-8) στο 3' με καλάθι του Κασελάκη. Ο Άρης με μπροστάρη τον Μπράουν  έκανε ένα σερί 14-0, και πέρασε μπροστά με διαφορά 10 πόντων (18-8) στο 7'. Κυρίτσης και Καρύδας έσπασαν την αστοχία του Ηλυσιακού και μείωσαν σε 18-12, με την διαφορά των έξι πόντων να διατηρείται μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με σκορ 22-16.

Στην δεύτερη περίοδο ο Άρης ανέβασε την διαφορά ξανά στους 10 (28-18), με καλάθι του Μπορόβνιακ, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν, με τέσσερεις συνεχόμενους πόντους του Ντόουσον. Η αστοχία των δύο ομάδων κράτησε σε χαμηλά επίπεδα το σκορ του δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, προπορευόμενοι με 13 πόντους (37-24).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο, όμως η διαφορά που είχαν οι γηπεδούχοι τους επέτρεψε να κινούνται πιό άνετα στο παρκέ. Οι Τόμας και Ταπούτος έλεγχαν τα ριμπάουντ, δίνοντας επιθέσεις στην ομάδα τους, με τον πρώτο να κάνει μεγάλη δουλειά και στο σκοράρισμα, κάνοντας το 48-34 στο 27', με τέσσερεις συνεχόμενους πόντους του.

Στο επόμενο λεπτό ο Ηλυσιακός με τους Καρύδα, Χατζή και Ντόουσον έδειξε την διάθεση του να παλέψει το ματς μειώνοντας σε 48-40, όμως το καλάθι του Μπορόβνιακ διαμόρφωσε το σκορ της τρίτης περιόδου σε 50-40.

Χατζηβρέττας και Μπάξτερ πέτυχαν από τέσσερεις πόντους στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, και ο Ντόουσον μείωσε εκ νέου την διαφορά στους 8 (54-46) στο 33'. Ο Άρης με τους Ταπούτο και Χαραλαμπίδη έκανε το 60-51 στο 35', όμως ο Ηλυσιακός δεν τα παράτησε. Ένα καλάθι του Ντόουσον και ένα τρίποντο του Μπάξτερ διαμόρφωσαν το σκορ σε 60-56 στο 38' και έδωσαν μεγάλο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ένα λεπτό πριν το τέλος ο Καρύδας με τρίποντο μείωσε στον πόντο, αλλά ο Ταπούτος 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έκανε το 62-59, αναγκάζοντας τον Κώστα Φλεβαράκη να πάρει τάιμ άουτ. Με την επανέναρξη ο Μπάξτερ μείωσε ξανά στον πόντο και οι φιλοξενούμενοι έκαναν φάουλ στον Χαραλαμπίδη ο οποίος ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές, κάνοντας το 63-61.

Ο Ηλυσιακός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως ο Καρύδας έβαλε μόνο μία βολή στο φάουλ που κέρδισε από τον Τόμας, ενώ το ίδιο έπραξε και ο Χαραλαμπίδης για το 64-62. Με την επαναφορά ο Καρύδας κέρδισε φάουλ από τον Σλούκα χάνοντας ωστόσο την ευκαιρία να ισοφαρίσει αφού ευστόχησε μόνο στην μία βολή.

Το φάουλ πάνω στον Ταπούτο συνέχισε το σερί του 1/2 βολές με το σκορ να διαμορφώνεται σε 65-63. Ότι δεν κατάφερε ο Καρύδας, το έκανε ο Κυρίτσης για τον Ηλυσιακό, καθώς με δύο εύστοχες βολές έκανε το 65-65 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι επιφυλακτικές. Δύο λεπτά πριν τη λήξη ο Ταπούτος ισοφάρισε σε 69-69 ενώ ο Ηλυσιακός είχε πάρει προβάδισμα με καλάθι του Μπάξτερ. Ο Παπαντωνίου με 1/2 βολές έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 70-69 όμως ο Χαραλάμπιδης κερδίζοντας φάουλ, ευστόχησε και στις δύο βολέ και έκανε το 71-70 ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα.

Άλλες τέσσερεις βολές, του Χατζηβρέττα αυτή τη φορά, ανέβασαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (75-70) για τους γηπεδούχους. Ο Κυρίτσης μείωσε από τη γραμμή των βολών σε 75-72 όμως το τρίποντο του Χαραλαμπίδη 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της παράτασης, ψαλίδισε τις ελπίδες του Ηλυσιακού. Το μόνο που άλλαξε από εκείνο το σημείο ήταν το τελικό σκορ το οποίο διαμορφώθηκε σε 84-79.

Διαιτητές: Σπυρίδωνος - Παπαπέτρου - Μητσόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 22-16, 37-24, 50-40, 65-65, παρ. 84-79.
ΑΡΗΣ (Ντρούκερ): Μπράουν 11 (2), Ταπούτος 16, Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 8, Χαραλαμπίδης 15 (1), Μπορόβνιακ 8, Χρυσικόπουλος 5 (1), Σλούκας 5 (1), Τόμας 16.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης): Καρύδας 14 (2), Ουέμπ, Κυρίτσης 18, Χατζής 5 (1), Παπαντωνίου 1, Κούκουλας 6, Τόντιτς, Κασελάκης 6, Μπάξτερ 13 (1), Γαλιώτος 2, Ντόουσον 14.