ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ 92-56

12/02/2011 (18:37) Στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τον Κολοσσό Ρόδου, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Οι "πράσινοι" επικράτησαν εύκολα του Κολ...

12/02/2011 (18:37)

Στο κλειστό γυμναστήριο του ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τον Κολοσσό Ρόδου, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Οι "πράσινοι" επικράτησαν εύκολα του Κολοσσού με 92-56 και θα υποδεχτεί την Κάχα Λαμποράλ με την καλύτερη ψυχολογία. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πολλά πράγματα από την συγκεκριμένη αναμέτρηση.
Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος δοκίμασε αρκετά πράγματα στον αγώνα και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες όπου προέρχονταν από τραυματισμό. Οι λίγοι φίλαθλοι που παραβρέθηκαν  στο ΟΑΚΑ, παρακολούθησαν ένα ωραίο παιχνίδι.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο και για τις δυο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός 5 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, πήρε το προβάδισμα και επέβαλε τον ρυθμό του. Ο Κολοσσός έπαιζες χωρίς αγχος, κάτι που τους έκανε να παίξουν ελεύθερο μπάσκετ.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να έχουν ψυχολογία μετά την ήττα από την Καβάλα, ενώ ο Παναθηναϊκός είναι πολύ καλός και στον επιθετικό αλλά και στον αμυντικό τομέα. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 22-18.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με δυο εύστοχα τρίποντα και έστειλε την διαφορά στους 8 πόντους. Οι "πράσινοι" είναι αρκετά συγκεντρωμένοικλείνωντας όλους τους δρόμους προς το καλάθι, στον Κολοσσό.

Οι φιλοξενούμενοι συνεχίζουν να παίζουν ωραίο μπάσκετ, αλλά οι γηπεδούχοι έχουν σκληρύνει την άμυνά τους και δεν είναι τόσο εύστοχοι, όσο στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά στο σκορ, επικρατώντας με 50-28 επί του Κολοσσού.

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την τρίτη περίοδο ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι πλέον έδειχναν ανήμποροι να σταματήσουν τους παίκτες του "τριφυλλιού".

Ο τεχνικός των Ροδιτών θέλησε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που προέρχονται από τραυματισμούς, αφού γνώριζε πως δεν μπορεί να κοντράρει μια από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης.

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης δεν αγωνίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς του έδωσε ανάσες.το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 65-42.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος συνεχίστηκε όπως τελείωσε η τρίτη. Ο Παναθηναϊκός να δημιουργεί και να εκτελεί και ο Κολοσσός να παρακολουθεί. Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και ξεκούρασε τον Διαμαντίδη και τον Μπατίστ.

Από την άλλη πλευρά και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος συνέχισε να δίνει χρόνο σε Ιβάνοβιτς, Μανωλόπουλο, Καυκή , Πάνο και Γεωργαλή, ώστε να μπουν σε αγωνιστικό ρυθμό και να βοηθήσουν στην συνέχεια.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι, δημιουργώντας μια διαφορά 40 πόντων. Ο Κολοσσός κέρδισε εμπειρίες από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Το τελικό 92-56 είναι απόλυτα δίκαιο.

Διαιτητές: Μπήτης - Παναγιώτου - Μπήκας
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 50-28, 65-42, 92-56
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 8 (2), Περπέρογλου 12 (1), Μπατίστ 8, Φώτσης 9 (1), Σάτο 7 (1), Νίκολας 14 (4), Τσαρτσαρής 11 (1), Διαμαντίδης 10 (2), Βουγιούκας 7, Μπόγρης 4, Ζούμπος 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 6 (2), Καυκής 2, Τζόρνταν 4, Πάνος 10, Μανωλόπουλος 3 (1), Ασημακόπουλος, Χαρίσης 4, Τσάμης 4, Παππάς 3 (1), Γκόλεματς 11 (1), Γεωργαλής 6, Ιβάνοβιτς 3 (1).