ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 86-69

12/02/2011 (21:12) Ο Πανιώνιος παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι και δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω του. Οι "κυανέρυθροι" επικράτησαν του Πανελληνίου με 8...
12/02/2011 (21:12)

Ο Πανιώνιος παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι και δεν ξανακοίταξε ποτέ πίσω του. Οι "κυανέρυθροι" επικράτησαν του Πανελληνίου με 86-69 παραδίδοντας μαθήματα άμυνας και δείχνοντας χαρακτήρα μέχρι και το φινάλε.
Ντέρμπι για ένα δεκάλεπτο ήταν στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι του Πανιωνίου με τον Πανελλήνιο. Η αλήθεια είναι ότι οι "Ολυμπιονίκες" πάτησαν καλύτερα το παρκέ στην οδό Αρτάκη. Μάλιστα οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου βρέθηκαν στη θέση του οδηγού μέχρι τα μισά της περιόδου προηγούμενοι με 11-13 στο 5ο λεπτό.

Μέχρι εκεί ο Πανιώνιος είχε απλά τον έλεγχο της κατάστασης, αποκλειστικά χάρη στον Κόβιλ, που ήταν ο μοναδικός επιθετικά συνεπής από τους "κυανέρυθρους". Οι γηπεδούχοι από το σημείο αυτό και έπειτα βελτιώθηκαν σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού τους, ξεκινώντας κυρίως με την άμυνά τους, που έγινε περισσότερο συμπαγής και ομαδική.

Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου ο Πανιώνιος είχε προηγηθεί με 26-21, ενώ η δεύτερη περίοδος αποδείχθηκε ευεργετική για τους γηπεδούχους και καταστροφική για τους φιλοξενούμενους. Σε δέκα λεπτά αγώνα στην δεύτερη περίοδο, η εκπληκτική πλέον άμυνα των Νεοσμυρνιωτών δέχθηκε μόλις πέντε πόντους και με επιμέρους σκορ 20-5 τα πράγματα έγιναν μάλλον εύκολα για τον Πανιώνιο.

Ο Κόβιλ τελείωσε το ημίχρονο με 18 πόντους, ενώ στην δεύτερη περίοδο μπήκε για τα καλά στην παραγωγική διαδικασία και ο Άντερσον που πρόλαβε να πετύχει 10. Στο κομμάτι της καθολικής επικράτησης του Πανιωνίου το κομμάτι των ριμπάουντ έπαιξε καταλυτικό ρόλο. Οι "κυανέρυθροι" μάζεψαν 21 σκουπίδια στο πρώτο εικοσάλεπτο απέναντι στα μόλις 10 που πρόλαβε να συλλέξει ο Πανελλήνιος.

Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους στο +20 (46-26) και τον Πανελλήνιο με την πλάτη στον τοίχο. Η τρίτη περίοδος δεν άλλαξε δραστικά την εικόνα της αναμέτρησης. Ο Πανιώνιος αποδείχθηκε τόσο συνεπής όσο έπρεπε προκειμένου να διατηρήσει τη διαφορά που απέκτησε στο πρώτο ημίχρονο. Ο Πανελλήνιος είχε κάποια μικρά καλά διαστήματα, όμως, ουσιαστικά δεν κατάφερε να απειλήσει.

Το καλύτερο που κατάφεραν οι Ολυμπιονίκες ήταν να μειώσουν στους 9 έξι λεπτά πριν το φινάλε, μετά από τρίποντο που πέτυχε ο Βαγγέλης Σκλάβος κάνοντας το σκορ 67-58. Κάπου εκεί ωστόσο ανέλαβε δράση ο Νίκος Μπάρλος. Με σημαντικά καλάθια του Έλληνα φόργουρντ ο Πανιώνιος δεν αγχώθηκε περισσότερο και έφτασε στη νίκη, πιο εύκολα από όσο θα περίμενε κι ο ίδιος πριν ξεκινήσει η συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-26, 65-47, 86-69
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Άντερσον 14 (1), Αθανασούλας, Άλεξιτς 11, Γιαννόπουλος 4, Τσιάρας 5, Μπατής 8 (2), Γιάνκοβιτς 4, Ιωάννου 9 (1), Σαρικόπουλος, Κόβιλ 18, Παραγιός, Μπάρλος 13 (1).
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 7 (1), Παπαμακάριος 11, Μπέιλι 4, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 12 (2), Σμιθ 13 (1), Σκλάβος 12 (2), Ούντριχ, Φράνσις 10, Όστοϊτς, Κομποδιέτας.