ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 57-72

13/02/2011 (14:50) Στο Ιβανόφειο της Θεσσαλονίκης ο Ηρακλής φιλοξένησε το Περιστέρι, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Οι Περιστεριώτες επικράτησαν με 72-57 του Ηρακλή και ο

13/02/2011 (14:50)

Στο Ιβανόφειο της Θεσσαλονίκης ο Ηρακλής φιλοξένησε το Περιστέρι, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής. Οι Περιστεριώτες επικράτησαν με 72-57 του Ηρακλή και ουσιαστικά εξασφάλισε την παραμονή του στην Α1. Σε αντίθεση με τον Ηρακλή όπου με την συγκεκριμένη ήττα εξασφάλισε την συμμετοχή του στην Α2 από την επόμενη σεζόν. Οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να μαζέψουν τους απαιτούμενους πόντους ώστε να παραμείνουν στην κατηγορία.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το Περιστέρι να μπαίνει στο παρκέ δυνατά και τον Ηρακλή των πολλών προβλημάτων να μην μπορεί να κάνει και πολλά. Οι φιλοξενούμενοι με συγκέντρωση στην αμυνα και αρκετή ευστοχία στην επίθεση πήραν από το πρώτο δεκάλεπτο μια ασφαλή διαφορά.

Οι Θεσσαλονικείς έδειχναν να μην μπορούν να αντιδράσουν στο εντυπωσιακό ξεκίνημα του Περιστερίου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι να προηγείται με 19-12.

Η δεύτερη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στο Περιστέρι, αφού έπαιξε άμυνα σεμιναριακή. Δέχτηκε μόλις 9 πόντους και πετυχαίνοντας 15 πόντους στην επίθεση άνοιξε ακόμα περισσότερο την διαφορά.

Οι παίκτες του Ηρακλή έδειχναν να τα έχουν χαμένα. Προσπάθησαν αρκετά αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η επιθετική δυστοκία και η αναποτελεσματική άμυνα, τους έφεραν πίσω στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε με το Περιστέρι να προηγείται με 34-21.

Οι δυο ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, με τον Ηρακλή να προσπαθεί και να το καταφέρνει μέχρι ενός σημείο να επιστρέψει στο σκορ. Μπήκε δυνατά και έπαιξε καλή αμυνα. Επιθετικά μπήκαν ορισμένα σουτ και ανέβηκε η ψυχολογία, με αποτέλεσμα να βάλει 18 πόντους στην τρίτη περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην περίμεναν αυτή την αντίδραση από τον Ηρακλή και δεν μπόρεσε να διαχειριστεί αυτή την κατάσταση. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι να προηγείται με 47-39.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το Περιστέρι θέλησε και κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη και δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό του. Από την άλλη μεριά ο Ηρακλής συνέχισε να προσπαθεί αλλά δεν είχε ούτε την αντοχή ούτε το χρόνο για να πετύχει κάτι παραπάνω από το τελικό 57-72.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Σώμος, Καλδίρης.
Τα δεκάλεπτα: 12-19, 21-34, 39- 47, 57-72
ΗΡΑΚΛΗΣ (Χουγκάζ): Πάρκερ 6, Δεμερτζής 2, Αγκελακόπουλος 4 (1), Ντρόμπνιακ 5, Πέτροβιτς, Κοπρίβιτσα 13 (1), Δέσπος, Κόλεμαν, Ηλιάδης 14 (3), Εϊτουταβίτσιους 5 (1), Λαμπρόπουλος 8.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 21 (2), Γούντγουορντ 2, Παπανικολάου 16 (3), Μάντζαρης Α. 3 (1), Σκοτ 6 (2), Τσιάκος 7 (1), Πέτρουλας 3 (1), Βρκιτς 2, Λούμπι 6, Μαρίνος, Μότσνικ 6.