ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΒΑΛΑ 76-63

13/02/2011 (18:41) Άλλη μιά μεγάλη νίκη πρόσθεσε το Μαρούσι στο ενεργητικό του, καθώς επικράτησε της Καβάλας με 76-63, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την εξασφάλιση της τρίτης θέ...
13/02/2011 (18:41)

Άλλη μιά μεγάλη νίκη πρόσθεσε το Μαρούσι στο ενεργητικό του, καθώς επικράτησε της Καβάλας με 76-63, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την εξασφάλιση της τρίτης θέσης του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι είδαν τον Νέστορα Κόμματο στο τελευταίο του παιχνίδι με την φανέλα του Αμαρουσίου (συμφώνησε με την Μερσίν), να πετυχαίνει 26 πόντους, έχοντας την συμπαράσταση των Μπάγκαριτς και Γκαγκαλούδη. Από την Καβάλα του Δημήτρη Πρίφτη ξεχώρισαν οι Παλάσιο και Τζόροβιτς με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα ενώ πολύ καλός ήταν και ο Σίμονς με 17.

Το Μαρούσι ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, με αιχμές του δόρατος τους Χουέρτας και Μπάγκαριτς και πήρε διαφορά δέκα πόντων στο 7' (17-7), με τους φιλοξενούμενους να μοιάζουν ανήμποροι να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό της ομάδας του Βαγγέλη Αλεξανδρή. Επειδή όμως οι Καβαλιώτες δεν είναι τυχαία μία από τις δυνατές ομάδες φέτος, αντέδρασαν στα εναπομείναντα λεπτά της περιόδου και κατάφεραν να μειώσουν σε 22-15.

Το καλάθι του Σίμονς στο 11' μείωσε ακόμα περισσότερο για τους φιλοξενούμενους (22-17). Μετά από πέντε λεπτά αστοχίας, βιαστικών επιλογών και λαθών εκατέρωθεν, το Μαρούσι πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα με τους Γκαγκαλούδη και Κόμματο για το 28-17, με την απάντηση να έρχεται άμεσα με τρίποντο του Γιόροβιτς (28-20).

Ο Κόμματος συνέχιζε να σκοράρει με κάθε τρόπο και με οχτώ συνεχόμενους πόντους του η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 (38-21) ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα. Δύο βολές του Παλάσιο και δύο του Γιόροβιτς διαμόρφωσαν το σκορ ημιχρόνου σε 38-25.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι πιό ορεξάτοι, ενώ το Μαρούσι προσπαθούσε με βεβιασμένες επιθέσεις με αποτέλεσμα πολλά χαμένα τρίποντα και τους Καβαλιώτες να μειώνουν σε 45-42 ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Κόμματος συνέχισε να πυροβολεί, όμως ο Γιόροβιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο.

Το φινάλε του δεκαλέπτου έιχε την υπογραφή του Γκαγκαλούδη, ο οποίος με πέντε συνεχόμενους πόντους του έκανε το 53-45 δίνοντας ψυχολογικό προβάδισμα στην ομάδα του ενόψει της τελευταίας περιόδου.

Οι Κόμματος και Γκαγκαλούδης συνέχισαν το σόου τους και η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφια νούμερα στο 32' (60-46) αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να ζητήσει τάιμ άουτ. Ο Μπάγκαριτς μπήκε και αυτός στο πάρτυ κάνοντας το σκορ 68-48 στο 35'. Παλάσιο και Γιόροβιτς πάλευαν μόνοι τους για την Καβάλα και η διαφορά κατέβηκε στους 12 (70-58) δίνοντας ενδιαφέρον στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι όμως φάνηκαν ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά και πήραν τη νίκη με 76-63.

Διαιτητές: Χριστοδούλου - Κορομηλάς - Ξενικάκης.
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-25, 53-45, 76-63.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Αλεξανδρής): Μπόγιτς, Νοέας 2, Μπάγκαριτς 15, Ακεψιμαϊδης 2, Χουέρτας 9 (1), Χαριτόπουλος 4, Γκαγκαλούδης 18 (2), Κλεμέντε, Κόμματος 26 (5), Μανταλβάνος, Τσόντζος.
ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): ΜάκΙντος 2, Παλάσιο 21 (1), Κοστόφ, Χαφ 1, Στεφανίδης, Σίμονς 17, Γεωργάκης 1, Γιόροβιτς 19 (3), Καραποστόλου 2, Αγγελόπουλος.