ΚΑΒΑΛΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 64-89

19/02/2011 (16:56) Εύκολο απόγευμα, σαν βόλτα στην όμορφη Καβάλα πέρασε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κέρδισε κάτι περισσότερο από άνετα την Ένωση με 89-64. Και να φανταστεί κανείς...
19/02/2011 (16:56)

Εύκολο απόγευμα, σαν βόλτα στην όμορφη Καβάλα πέρασε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κέρδισε κάτι περισσότερο από άνετα την Ένωση με 89-64. Και να φανταστεί κανείς ότι αυτό το +25 προέκυψε με τις ρεζέρβες, αφού στο λίγο που αγωνίστηκαν οι βασικοί η διαφορά ξεπέρασε και τους 30. Ένα δεκάλεπτο άντεξε ουσιαστικά η Καβάλα κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι "πράσινοι" από το τέλος της πρώτης περιόδου και έπειτα βρήκαν τον ρυθμό τους και ουσιαστικά από το σημείο αυτό το παιχνίδι πήρε τον δρόμο του.

Με καλάθι του Φώτση στον αιφνιδιασμό ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 25-16 στο 9ο λεπτό και έκτοτε δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω του. Με άμυνα που έμοιαζε τοίχος για τους παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο και να σκοράρουν εύκολους πόντους, ανεβάζοντας συνεχώς και με φρενήρη ρυθμό την υπέρ τους διαφορά.

Στο 14' η διαφορά ήταν αισίως στους 20 (20-40) και ο Ομπράντοβιτς βρήκε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να ξεκουράσει από νωρίς βασικούς του παίκτες όπως ο Διαμαντίδης, ο Μπατίστ και ο Νίκολας.

Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 27-55, ενώ λίγο πριν το +30 για τον Παναθηναϊκό διαμορφώθηκε στο 25-55. Ακόμα και εκεί ωστόσο οι ρεζέρβες του "Ζοτς" δεν... ηρέμησαν αφού είχαν αρκετά να αποδείξουν στον προπονητή τους. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο κατά την διάρκεια της τρίτης περιόδου και οι "πράσινοι" συμπλήρωσαν 30 λεπτά αγώνα προηγούμενοι 45-76.

Όλοι οι παίκτες του Παναθηναϊκού συμπεριλαμβανομένου και του νεαρού Ζούμπου κατάφεραν να σκοράρουν με τον Σάτο να πετυχαίνει τους περισσότερους (12) . Μόλις 17 λεπτά αγωνίστηκε ο Δημήτρης Διαμαντίδης, 16 ο Περπέρογλου, 8 ο Μπατίστ, 12 ο Φώτσης και 14 ο Τσαρτσαρής.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 27-55, 45-76, 64-89
ΚΑΒΑΛΑ (Πρίφτης): ΜακΙντος 3, Παλάσιο 15 (3), Κοστόβ 4, Χαφ 2, Παπανικολάου 2, Στεφανίδης 4, Πιεβάλιτσα, Σίμονς 14, Γεωργάκης 5, Καραποστόλου 9 (3), Αγγελόπουλος 6 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 8, Περπέρογλου 10 (2), Μπατίστ 9, Φώτσης 7 (1), Σάτο 14 (2), Νίκολας 12 (4), Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 8 (2), Βουγιούκας 9, Καλάθης 4, Μπόγρης 2, Ζούμπος 2.