ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΑΡΗΣ 84-66

19/02/2011 (18:50) Στο κλειστό "Α. Παπανδρέου" το Περιστέρι φιλοξένησε τον Αρη στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Οι Περιστεριώτες πήραν άνετα το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας...

19/02/2011 (18:50)

Στο κλειστό "Α. Παπανδρέου" το Περιστέρι φιλοξένησε τον Αρη στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής. Οι Περιστεριώτες πήραν άνετα το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με 84-66, αν και οι Θεσσαλονικείς στην τέταρτη περίοδο έκαναν μια προσπάθεια να επιστρέψουν στο σκορ.
Ο Αρης με νέο προπονητή τον Λευτέρη Σούμποτιτς δεν έκανε το ιδανικό ντεμπούτο του στον πάγκο των Θεσσαλονικιών. Το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη έφτασε εύκολα στη νίκη παίζοντας συγκεντρωμένα και με πάθος. Οι φιλοξενούμενοι σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφεραν να δυσκολέψουν τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε πολύ δυναμικά για το Περιστέρι, αφού ήθελαν από το πρώτο λεπτό του αγώνα να δώσουν στον Αρη να καταλάβει ποιος θα φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν τρομαγμένοι απέναντι στην ενέργεια και την θέληση του Περιστερίου. Ο Βρκιτς για ένα ακόμα παιχνίδι ξεκίνησε καλά πετυχαίνοντας 8 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Ταπούτος με 7 πόντους προσπάθησε περισσότερο. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι να προηγείται με 20-14.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αρης θέλησε να μπει δυνατά στην διεκδίκηση του αγώνα πετυχαίνοντας ένα τρίποντο. Αλλά το Περιστέρι κάνοντας ένα σερί 8-0, αύξησε την διαφορά 10 πόντους.

Οι παίκτες του Αρη έδειχναν να τα έχουν χαμένα με το νέο προπονητή Λευτέρη Σούμποτις να μην μπορεί να βρει τις λύσεις. Ο Σκοτ πήρε την σκυτάλη από τον Βρκιτς και ήταν ένας λόγος για να φτάσει η διαφορά στους 15 πόντους.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη ήταν αποφασισμένοι για το θετικό αποτέλεσμα. οι φιλοξενούμενοι δεν έβρισκαν τις απαντήσεις στις αντεπιθέσεις του Περιστερίου. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι να παραμένει μπροστά στο σκορ με 45-29.

Οι παίκτες του Αρη επέστρεψαν δυναμικά από τα αποδυτήρια, κάνοντας ένα σερί 10-2 και μείωσαν την διαφορά. Το Περιστέρι μπήκε λίγο μουδιασμένα στο δεύτερο ημίχρονο, δίνοντας την δυνατότητα στους Θεσσαλονικείς να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Οι Περιστεριώτες δεν έκατσαν με δεμένα χέρια και αντέδρασε κάνοντας ένα σερί 6-0 και κράτησε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι "κίτρινοι" ήταν αποφασισμένοι να μειώσουν την διαφορά και κατάφεραν στο τέλος του δεκαλέπτου να την ρίξουν κάτω από τους 10 πόντους.

Οι γηπεδούχοι όμως με ένα τρίποντο στα τελευταία δευτερόλεπτο, κράτησε τη διαφορά στους 12 πόντους. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Περιστέρι να κρατάει με δυσκολία το προβάδισμα και να προηγείται με 62-50.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το Περιστέρι δεν θέλησε να μπει σε περιπέτειες και μπήκε δυνατά στο παρκέ και με ένα σερί 12-4 έφερε τη διαφορά στους 20 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια στο τρίτο δεκάλεπτο και έμμειναν από δυνάμεις, με αποτέλεσμα το Περιστέρι να επιβάλει τον ρυθμό του.

Οι γηπεδούχοι παίζοντας ασφυκτική άμυνα δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Αρη να μειώσουν τη διαφορά και έφτασαν άνετα στη νίκη, επικρατώντας με84-66.

Διαιτητές: Σχοινάς, Κορομηλάς, Πουρσανίδης
Τα δεκάλεπτα:20-14, 45-29, 62-50, 84-66
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Β. Μάντζαρης 11 (1), Γούντγουορντ, Παπανικολάου 10 (2), Μαρούγκας 2, Α. Μάντζαρης, Σκοτ 13 (3), Τσιάκος 10 (1), Πέτρουλας 8 (2), Βρκιτς 24 (1), Λούμπι 2, Μαρίνος, Μότσνικ 4.
ΑΡΗΣ (Σούμποτις): Μπράουν 18 (4), Ταπούτος 19 (1), Τάκερ 6, Χαραλαμπίδης 2, Σκορδίλης, Κουμπούρας 2, Μπορόβνιακ 5, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 6, Τόμας 8.