ΠΑΟΚ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 84-92

19/02/2011 (20:08) Ο Πανιώνιος πανηγύρισε μιά μεγάλη νίκη, μέσα σε μία από τις πιό δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, επικρατώντας στην παράταση του ΠΑΟΚ με 92-84. Οι Άντερσον
ΠΑΟΚ - ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ  84-92
19/02/2011 (20:08)

Ο Πανιώνιος πανηγύρισε μιά μεγάλη νίκη, μέσα σε μία από τις πιό δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, επικρατώντας στην παράταση του ΠΑΟΚ με 92-84. Οι Άντερσον και Άλεξιτς ήταν οι κορυφαιοι των φιλοξενουμένων, πετυχαίνοντας 21 και 22 πόντους αντίστοιχα και τον Τσιάρα να προσθέτει άλλους 16 με σημαντικά καλάθια σε κρίσιμα σημεία. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Μάρσαλ και Γκεσέφσκι έχοντας 21 και 18 πόντους αντιστοίχως.

Οι "κυανέρυθροι" ξεκίνησαν δυνατά και αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους προηγούμενοι 0-7 στο 2' με πέντε πόντους του Μπάρλου και δύο του Κόβιλ. Ο Γκεσέφσκι απάντησε με τρίποντο για τους γηπεδούχους, όμως οι Άντερσον και Μπάρλος έδωσαν σημαντικό προβάδισμα 12 πόντων στον Πανιώνιο (3-15) στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, βυθίζοντας στον προβληματισμό τον Δικέφαλο του Βορρά.

Η διαφορά ανέβηκε στους 15 (5-20) με καλάθι του Βλαδίμηρου Γιάνκοβιτς τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου, ωστόσο ο Γκεσέφσκι προσπαθούσε με τα καλάθια του να αφυπνίσει τους συμπαίκτες του. Το τρίποντο του Παραγιού έκανε το 12-25 όμως οι δυό ελεύθερες βολές του Μάρσαλ έγραψαν το σκορ δεκαλέπτου (14-25).

Ο Πανιώνιος συνέχισε το βιολί του και στην δεύτερη περίοδο διατηρώντας την διαφορά σε διψήφια νούμερα (17-31 στο 14'), ελέγχωντας τον τομέα των ριμπάουντ και δείχνοντας σοβαρότητα στην άμυνα. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε μετά από ώρα στους εφτά (27-34) με καλάθι του Γκρέι, προτού ο Μπάρλος δώσει εκ νέου προβάδισμα 10 πόντων (27- 37) στο 17' στους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι αυτή τη φορά δεν άφησαν τον Πανιώνιο να ξεφύγει και μείωσαν με τους Μάρσαλ, Δέδα και Αποστολίδη, με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 33-37.

Οι Μάρσαλ και Άντερσον μετέτρεψαν σε προσωπική υπόθεση την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και με συνεχόμενους τους πόντους έκαναν το 37-42 στο 23'. Τα εξαιρετικά ποσοστά του Πανιωνίου πίσω από τα 6.75 του επέτρεψαν να ανεβάσει την διαφορά στους 10 (45-55) στο 27', με δύο συνεχόμενα του Άλεξιτς. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν είχε πει την τελέυταία του λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε στους πέντε (55-60) με τρίποντο του Μάρσαλ στην εκπνοή του δεκαλέπτου.

Για πρώτη φορά από την έναρξη του αγώνα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 33' (62-62) με τρίποντο του Μάρσαλ και πέρασαν μπροστά με βολές του ίδιου παίκτη (66-65) στο 35'. Το επόμενο λεπτό το προβάδισμα άλλαξε με τους Τσιάρα και Άλεξιτς να προσφέρουν από δύο πόντους στην ομάδα τους (66-69). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς πλευρά. Ο Άλεξιτς έδωσε προβάδισμα στους "κυανέρυθρους" (74-76), δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Ο Γκρέι στην επαναφορά κέρδισε φάουλ από τον Άντερσον, όμως ευστόχησε μόνο στη δεύτερη βολή. Στην επόμενη φάση ήταν η σειρά του Άντερσον να στηθεί στην γραμμή των ελευθέρων βολών ευστοχώντας μόνο στη μία, πέρνωντας ωστόσο στο επιθετικό ριμπάουντ αλλά κάνοντας λάθος δίνοντας την επίθεση στον ΠΑΟΚ. Ο Γιαννακίδης κέρδισε φάουλ από τον Μπάρλο, βάζοντας και τις δύο βολές, ισοφαρίζοντας σε 77-77, με τον Μπατή να αστοχεί στο σουτ της νίκης, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Ο Πανιώνιος ήταν αυτός που ξεκίνησε πιό δυνατά το έξτρα πεντάλεπτο με τον Τσιάρα να κάνει το 80-85 με τρίποντο, τρία λεπτά πριν το τέλος της παράτασης. Ο Άντερσον πέτυχε άλλο ένα τρίποντο ανεβάζοντας την διαφορά στους εφτά (82-89) γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενουμένων, αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να ζητήσει τάιμ άουτ.

Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 84-89 όμως το λάθος του Μάρσαλ 45'' πριν τη λήξη επέτρεψε στον Πανιώνιο να ελέγξει το υπόλοιπο του αγώνα και να φτάσει τελικά στη νίκη με 84-92.

Διαιτητές: Αναστόπουλος - Σώμος - Καλδίρης.
Τα δεκάλεπτα: 14-25, 33-37, 55-60, 77-77 (παρ. 84-93)
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 21 (2), Αράπης, Αποστολίδης 5 (1), Δέδας 5 (1), Ντοζίερ 14, Γκρέι 15, Γιαννακίδης 2, Καλλές 4, Γκεσέφσκι 18 (4).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Άντερσον 21 (4), Άλεξιτς 22 (2), Γιαννόπουλος 1, Τσιάρας 16 (2), Αθηναίου, Μπατής 5 (1), Γιάνκοβιτς 2, Ιωάννου, Σαρικόπουλος, Κόβιλ 9, Παραγίος 5 (1), Μπάρλος 11 (1).