ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ - ΙΚΑΡΟΣ 95-75

19/02/2011 (20:47) Ο Πανελλήνιος πήρε μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με 95-75 του Ικαρου Καλλιθέας. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν ν...

19/02/2011 (20:47)

Ο Πανελλήνιος πήρε μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε με 95-75 του Ικαρου Καλλιθέας. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να συνεχίσουν την εντυπωσιακή τους πορεία, αφού δεν είχαν συγκέντρωση με αποτέλεσμα να ηττηθούν με σχετική ευκολία. Οι γηπεδούχοι με πιεστική άμυνα και σωστές επιθέσεις κατάφεραν να βρουν τους κατάλληλους χώρους, ώστε να φτάσουν στη νίκη με 95-75.
Στο πρώτο δεκάλεπτα και οι δυο ομάδες μπήκαν κάπως μουδιασμένες και αγχωμένες. Μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Κάπου εκεί ο Πανελλήνιος έκανε σερί 8-0 και δημιούργησε μια διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα και να μην μπορούν να αντιδράσουν στην επιθετική δραστηριότητα του Πανελληνίου.

Οι παίκτες του Ίκαρου έκαναν ένα ξέσπασμα και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πανελλήνιο να προηγείται του Ίκαρου με 24-18.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Πανελλήνιο να κάνει επι μέρους σκορ 11-3 και έστειλε τη διαφορά στους 14 πόντους. Οι "Ολυμπιονίκες" με πιεστική άμυνα και σωστές επιθέσεις "κλείδωσαν" τους αντιπάλους τους.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν ικανοί να διεκδικήσουν τη νίκη, με την μέχρι τότε απόδοσή τους στην αναμέτρηση. Τελείως νωχελικοί στην άμυνα και στην επίθεση αλλά και πολλές λάθος επιλογές. Το ημίχρονο έκλεισε με τον Πανελλήνιο να προηγείται με 50-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αφού και οι δυο ομάδες ήταν νωχελικές. Ο Πανελλήνιος δεν έχασε το προβάδισμα, καθώς επιθετικά ήταν πιο αποτελεσματικός από τον αντίπαλό του.

Οι φιλοξενούμενοι για ακόμα ένα δεκάλεπτο δεν κατάφεραν να μειώσουν στο σκορ, αφού οι παίκτες του Ίκαρου, έδειχναν να μην πιστεύουν στο θετικό αποτέλεσμα. το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Πανελλήνιο όχι μόνο να κρατάει το προβάδισμα, αλλά αυξάνοντάς το, με αποτέλεσμα να προηγείται με 74-55.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος της αναμέτρησης ήταν η πιο φτωχή από άποψη θεάματος. Ο Πανελλήνιος από την μια γνωρίζοντας ότι είναι ο νικητής, καθώς ο Ίκαρος δεν έδειχνε ικανός να κερδίσει, έπαιξε για να κρατήσει την διαφορά.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν στην μέρα τους με αποτέλεσμα να μην αποδώσουν τα αναμενόμενα, αν και προσπάθησαν να επιστρέψουν στο σκορ, χωρίς αποτέλεσμα.

Οι παίκτες του Ίκαρου δεν μπόρεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα δεν κατάφεραν να δείξουν ότι ήθελαν τη νίκη. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Πανελλήνιο να επικρατεί με 95-75.

Διαιτητές: Τανατζής - Παπαπέτρου - Δεσλής
Τα δεκάλεπτα: 24-18, 50-38, 74-55, 95-75
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 3 (1), Παπαμακάριος 13 (3), Μπέιλι 18 (2), Καλαϊτζής 6, Κραμπένχοφτ 3 (1), Σμιθ 19 (2), Καραθανάσης, Σκλάβος 2, Σκεπάνοβιτς 5, Φράνσις 21, Όστοϊτς 5, Τσακαλέρης.
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛ. (Λυκογιάννης): Χάρις 25, Αγαδάκος 6, Φαλέκας 1, Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου 5 (1), Τόμπσον 10, Καλαμπόκης 8, Ντζιγκάνοβιτς 3, ΜακΑλάρνι 5 (1), Κερασοβίτης 1, Πετροδημόπουλος, Κράσιτς 7 (1).