ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΑΡΟΥΣΙ 92-76

20/02/2011 (18:47) Ο Ολυμπιακός ήρθε με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη στην Ισπανία επί της Βαλένθια και επιβλήθηκε στο ΣΕΦ του Αμαρουσίου με 92-76, συνεχίζοντας αήττητος την...
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΑΡΟΥΣΙ  92-76
20/02/2011 (18:47)

Ο Ολυμπιακός ήρθε με κεκτημένη ταχύτητα από τη νίκη στην Ισπανία επί της Βαλένθια και επιβλήθηκε στο ΣΕΦ του Αμαρουσίου με 92-76, συνεχίζοντας αήττητος την πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Κώστας Παπανικολάου έδειξε ότι δεν θεωρείται τυχαία ένας από τους καλύτερους νέους παίκτες στην Ευρώπη, πετυχαίνοντας 19 πόντους, ενώ από το Μαρούσι ο Γιάννης Γκαγκαλούδης σκόραρε 18.
Με τον Μίλος Τεόντοσιτς ορεξάτο από την πρόσφατη ανάδειξη του σε καλύτερο Ευρωπαίο παίκτη του 2010, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με 4-0 με όλους τους πόντους να έρχονται από τον Σέρβο, όμως οι Μπάγκαριτς και Χουέρτας έφεραν μπροστά το Μαρούσι με 4-5 στο 3'.

Οι "ερυθρόλευκοι" μέσα στα επόμενα τρία λεπτά έτρεξαν ένα 10-0 σερί, εκμεταλλευόμενοι τις κακές επιθετικές επιλογές του Αμαρουσίου, με έξι συνεχόμενους πόντους του Ζόραν Έρτσεγκ.

Με την είσοσο του Σπανούλη το παιχνίδι απέκτησε γρήγορο ρυθμό, κάτι που ευνόησε τους παίκτες του Ολυμπιακού, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο με προπορευόμενοι με 24-14.

Το Μαρούσι συνέχισε με άμυνα ζώνης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως η καλή κυκλοφορία των γηπεδούχων τους έδινε λύσεις. Οι φιλοξενούμενοι με την τριάδα Μπάγκαριτς, Κλεμέντε και Χουέρτας δημιουργούσαν ρήγματα στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά έλειπε το κάτι παραπάνω για να πλησιάσουν ακόμα περισσότερο από τους οχτώ πόντους (31-23) στο 15'.

Με ένα γρήγορο 7-0 των Πειραιωτών, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 15 (38-23) κάνοντας ακόμα πιό δύσκολο το έργο των παικτών του Βαγγέλη Αλεξανδρή. Οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man κάτι που δυσκόλεψε τον Ολυμπιακό, με συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια με την διαφορά στους 10 (43-33).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο θέλοντας να αποδείξουν ότι δεν βρίσκονται τυχαία στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Με ατομικές προσπάθειες κοντά στο καλάθι κατάφεραν να κερδίσουν φάουλ και με βολές μείωσαν στους έξι (47-41) στο 23'.

Το Μαρούσι συνέχισε να είναι κόντά μέχρι και ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (61-55) όμως ο Ολυμπιακός ζωντάνεψε και ανέβασε την διαφορά μετά από ώρα πάνω από τους 10 (68-55) με λέι απ του Πελεκάνου.

Το μόνο που είχε να κάνει η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν απλά να διατηρήσει την διαφορά, κάνοντας παράλληλα συντήρηση δυνάμεων εν όψει του εκτός έδρας... τελικού με την Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ για την Ευρωλίγκα.

Με τον Μπάγκαριτς να συμπληρώνει πέντε φάουλ το έργο των "ερυθρολεύκων" έγινε ακόμα πιό εύκολο, με την διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 19 (88-69) δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Εν τέλει ο Ολυμπιακός επικράτησε με 92-76 , κάνοντας το 18/18 στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Φούφης - Διαμαντής - Ταρενίδης.
Τα δεκάλεπτα: 24-14, 43-33, 68-55, 92-76.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 11 (1), Σπανούλης 9, Πελεκάνος 10 (2), Μαυροκεφαλίδης 10, Γλυνιαδάκης 4, Νίλσεν 3, Παπανικολάου 19, Έρτσεγκ 17, Τεόντοσιτς 9.
ΜΑΡΟΥΣΙ (Αλεξανδρής): Μπογιτς 7, Νοέας, Μπάγκαριτς 13, Ακεψιμαϊδης 6, Χουέρτας 13 (3), Χαριτόπουλος 4, Γκαγκαλούδης 18 (2), Κλεμέντε 15 (1), Σιαμανδούρας, Καλογιαννίδης.