ΑΡΗΣ - ΚΟΛΟΣΣΟΣ 75-66

26/02/2011 (17:50) Ο Αρης επικράτησε εύκολα τον Κολοσσό με 75-66, με τους παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς να έρχονται με... φόρα από την ευρωπαϊκή τους νίκη και να κατακτούν βα...

26/02/2011 (17:50)

Ο Αρης επικράτησε εύκολα τον Κολοσσό με 75-66, με τους παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς να έρχονται με... φόρα από την ευρωπαϊκή τους νίκη και να κατακτούν βαθμολογική αλλά κυρίως ψυχολογική δύναμη. Οι φιλοξενούμενοι από την μεριά τους ήθελαν τη νίκη, για να κάνουν ένα νέο ξεκίνημα, όπου θα τους έφερνε και πάλι στις καλές εμφανίσεις και τα θετικά αποτελέσματα.
Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Αρη να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα. Ο Κολοσσός όμως αντέδρασε και με ένα γκολ φάουλ του Γκόλεματς μείωσε την διαφορά. Και οι δυο ομάδες έχουν υποπέσει από την αρχή του αγώνα σε αρκετά λάθη.

Οι παίκτες του Αρη έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι κυρίως από την γραμμή των 6.75, αλλά οι φιλοξενούμενο έβρισκαν τον τρόπο να απαντήσουν. Οι Ροδίτες ενάμιση λεπτό πριν το τέλος της περιόδου πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα, από ένα τρίποντο του Καυκή. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καμία από τις δυο ομάδες να προηγείται, έχοντας ισορροπία στο σκορ, 20-20.

Στη δεύτερη περίοδο δυο γρήγορα λάθη από τον Κολοσσό και δυο εύστοχες επιθέσεις από τον Αρη, διαμόρφωσαν μια διαφορά 4 πόντων. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από την γραμμή των ελευθέρων βολών να μειώσουν τη διαφορά. Οι παίκτες του Αρη όμως με ένα κάρφωμα του Ταπούτου και ένα τρίποντο του Μπράουν έστειλαν τη διαφορά στους 7 πόντους.

Τα λάθη και από τις δυο ομάδες συνεχίζονται, με αποτέλεσμα το σκορ να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα. Οι γηπεδούχοι με καλή άμυνα δεν επέτρεπε στους αντιπάλους τους να πετύχουν κάποιο καλάθι, ενώ εκείνοι συνέχιζαν να πυροβολούν από την περιφέρεια. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην έχουν συγκέντρωση, καθώς πνιγόντουσαν σε μια κουταλιά νερό αφού δεν είχαν καθαρό μυαλό. Ο Αρης εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του Κολοσσού να επιτεθεί και αύξησε την διαφορά στους 10 πόντους. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Αρη να προηγείται με 43-35.

Οι δυο ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, όπως έκλεισε η δεύτερη περίοδος. Οι παίκτες του Αρη ανέκτησαν τη διαφορά των 10 πόντων. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κάνουν λάθη, εξοργίζοντας τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, όπου αμέσως πήρε τάιμ άουτ και τα "έψαλε" στους παίκτες του. Οι παίκτες του Κολοσσού, δείχνουν να έχουν μείνει στα αποδυτήρια, αφού ούτε μετά το τάιμ άουτ δεν έδειξαν σημάδια ζωής.

Τα λάθη και για τις δυο ομάδες είναι 30, από 15 η κάθε ομάδα. Ο Χαραλαμπίδης συνεχίζει να ευστοχεί από το τρίποντο και έστειλε την διαφορά στους 14 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι δείχνουν να μην τους ενδιαφέρει η υπόθεση νίκη, αφού αγωνίζονται σαν σε φιλικό προετοιμασίας. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Αρη να κρατάει το προβάδισμα με 60-46.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος άρχισε με τον Αρη να συνεχίζει με τον ίδιο ρυθμό. Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να κάνουν λάθη, μένοντας πίσω στο σκορ. Το παιχνίδι έδειχνε να έχει τελειώσει από το ημίχρονο, αφού ο Κολοσσός δεν έδειχνε ικανός για τη νίκη. Οι παίκτες του Λευτέρη Σούμποτιτς έδειχναν σοβαροί και συγκεντρωμένοι.

Δεν επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση, έχοντας σε καταπληκτική μέρα τον Χαραλαμπίδη. ΟΙ παίκτες του Αρη στα τελευταία λεπτά του αγώνα χαλάρωσαν, με αποτέλεσμα να κάνουν πολλά λάθη και επιτρέποντας στους παίκτες του Κολοσσού να μειώσουν τη διαφορά.

Η πίεση του χρόνου και η αστοχία δεν επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν τη νίκη. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Αρη να επικρατεί ευκολότερα από το τελικό 75-66.

Διαιτητές
: Γκόντας - Αφεντουλίδης - Κατραχούρας
Τα δεκάλεπτα: 20-20, 43-35, 60-46, 75-66
ΑΡΗΣ (Σούμποτιτς): Μπράουν 7 (2), Ταπούτος 13 (2), Τάκερ, Τσαϊρέλης 4, Χατζηβρέττας 6, Χαραλαμπίδης 24 (5), Σκορδίλης, Κουμπούρας, Μπορόβνιακ 16, Σλούκας 3, Τόμας 2.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ Ρ. (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 19, Καυκής 3 (1), Τζόρνταν 8, Πάνος 1, Ασημακόπουλος 3, Χαρίσης 2, Τσάμης 4, Παππάς 11, Γκόλεματς 12 (1), Γεωργαλής 3 (1).