ΜΑΡΟΥΣΙ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 57-98

26/02/2011 (18:45) Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε θετικά μέτα την ήττα από την Λιέτουβος Ρίτας, επικρατώντας εύκολα του Αμαρουσίου με 57-98. Οι "πράσινοι" είχαν ακόμα ευκολότερο έρ
26/02/2011 (18:45)

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε θετικά μέτα την ήττα από την Λιέτουβος Ρίτας, επικρατώντας εύκολα του Αμαρουσίου με 57-98. Οι "πράσινοι" είχαν ακόμα ευκολότερο έργο από τη στιγμή που αποσύρθηκε ο Μπάγκαριτς, λόγω τραυματισμού στη μέση. Ο Ιαν Βουγιούκας έκανε μεγάλη δουλειά κάτω από το καλάθι, πετυχαίνοντας 21 πόντους.
Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κλεμέντε σκοράροντας 15 πόντους, ενώ πολύ καλή ήταν και η εμφάνιση του Ακεψιμαΐδη με 11 πόντους.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα επιβεβαίωσαν τον χαρακτήρα του ντέρμπι που είχε η αναμέτρηση. Το Μάρούσι ξεκίνησε με άγνοια κινδύνου και με τον Χαριτόπουλο να έχει 2/2 τρίποντα και βρέθηκε μπροστά με 10-8 στο 4'. Ο Παναθηναϊκός κάνοντας σερί 8-1 έχτισε μιά μικρή διαφορά πέντε πόντων (11-16), εκμεταλλευόμενος τις βεβιασμένες επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων.

Με τον Μπάγκαριτς να αποχωρεί από το παιχνίδι, λόγω προβλήματος στη μέση, οι "πράσινοι" κυριάρχησαν μέσα στο καλάθι και αύξησαν το προβάδισμα τους στους 10 πόντους (24-14), όμως στην επόμενη φάση ο Κλεμέντε κέρδισε καλάθι και φάουλ και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 17-24.

Μέσα στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός με εξαιρετική λειτουργία σε άμυνα και επίθεση έφτασε σε νταμπλ σκορ διαφορά (17-34), με το παίκτες του Αμαρουσίου να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον φρενήρη ρυθμό των "πρασίνων".

Οι γηπεδούχοι σκόραραν μόνο με βολές και αυτό είχε ως επακόλουθο να ανέβει ακόμα περισσότερο το προβάδισμα για το "τριφύλλι" (20-43) στο 17'. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή, ξεκίνησαν να βρίσκουν στόχο εντός παιδιάς, όμως η διαφορά δεν κατέβηκε και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 28-53.

Το Μαρούσι ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο θέλοντας να τρέξει και να μειώσει κάπως την διαφορά, και κατάφερε να τη ρίξει κάτω από τους 20 πόντους (38-57) στο 25'. Ο Παναθηναϊκός, δεν έδειξε σημάδια χαλάρωσης παρά το μεγάλο προβάδισμα και το 41-73 του τρίτου δεκαλέπτου τα λέει όλα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με το Μαρούσι να θέλει να σώσει τα προσχήματα και να δώσει χρόνο συμμετοχής στα νέα παιδιά και τον Παναθηναϊκό να επιδιώκει να κρατήσει ψηλά τον ρυθμό ενόψει των δύσκολων αγώνων που ακολουθούν. Εν τέλει το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 57-98.

Διαιτητές: Κορομηλάς - Ψαριανός - Θεωνάς.
Τα δεκάλεπτα: 17-24, 28-53, 41-73, 57-98
ΜΑΡΟΥΣΙ (Αλεξανδρής): Νοέας 2, Μπάγκαριτς 3, Ακεψιμαϊδης 11 (2), Χουέρτας 8 (2), Χαριτόπουλος 6 (2), Γκαγκαλούδης 9 (1), Κλεμέντε 15 (1), Σιαμανδούρας, Τσόντζος, Καλογιαννίδης, Καλογερόπουλος 3.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 6, Περπέρογλου 14 (2), Μπατίστ 7, Φώτσης 10, Σάτο 7, Νίκολας 14 (4), Τσαρτσαρής 6, Διαμαντίδης, Βουγιούκας 21, Καλάθης 2, Μπόγρης 4, Καϊμακόγλου 7.