ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 82-77

26/02/2011 (18:48) Ο Πανιώνιος επικράτησε με 82-77 του Ηλυσιακού σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετό ενδιαφέρον ως το φινάλε της αναμέτρησης, ακόμα κι όταν οι γηπεδούχοι έδειχναν...
26/02/2011 (18:48)

Ο Πανιώνιος επικράτησε με 82-77 του Ηλυσιακού σε ένα παιχνίδι που είχε αρκετό ενδιαφέρον ως το φινάλε της αναμέτρησης, ακόμα κι όταν οι γηπεδούχοι έδειχναν να παίρνουν το... πάνω χέρι και να βρίσκονται στον δρόμο για μια άνετη νίκη. Ο Ηλυσιακός όμως δεν παρέδωσε τα όπλα καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, απλά στο φινάλε μέτρησε η εμπειρία και η θέληση.
Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς και ο Ηλυσιακός πήρε τα ηνία στο σκορ (14-13), αλλά ο Πανιώνιος δεν του επέτρεψε να ξεφύγει και κατάφερε όχι μόνο να μειώσει αλλά και να πάρει το προβάδισμα στο δεκάλεπτο.

Το προβάδισμα παρέμεινε στα χέρια των γηπεδούχων, μέχρι την ώρα που ο Χατζής ισοφάρισε σε 41-41 και ο Καρύδας έδωσε το πλεονέκτημα στην ομάδα του, η οποία πήγε προηγούμενη με έναν πόντο (43-42) στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Μπαρτζώκα μπήκαν αποφασισμένοι για να "καθαρίσουν" το ματς και πήρε διαφορά δέκα πόντων (73-63). Μόνο που ο Ηλυσιακός δεν πτοήθηκε και συνέχισε να μάχεται για να αλλάξει το σκηνικό. Ο Μπάξτερ μείωσε στους τέσσερις πόντους, αλλά ο Άντερσον πήρε την κατάσταση στα χέρια του.

Με δύο συνεχόμενα τρίποντα ο Αμερικανός έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στον Πανιώνιο (81-73) και έβαλε τέλος στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων.