ΊΚΑΡΟΣ - ΠΑΟΚ 64-76

27/02/2011 (18:39) Στο κλειστό της Γλυφάδας ο Ίκαρος Καλλιθέας φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Στο τελευταίο κατά σειρά παιχνίδι της αγωνιστικής, ο Π...

27/02/2011 (18:39)

Στο κλειστό της Γλυφάδας ο Ίκαρος Καλλιθέας φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής. Στο τελευταίο κατά σειρά παιχνίδι της αγωνιστικής, ο ΠΑΟΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 76-64.
Οι γηπεδούχοι είχαν μοναδικό στόχο τη νίκη, ώστε να φύγουν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Ο Ίκαρος, βρίσκεται στην τέταρτη θέση από το τέλος και με νίκη θα ανέβαινε στην 9η θέση, παίρνοντας μια μεγάλη ανάσα για την δύσκολη συνέχεια. Οι Θεσσαλονικείς από την μεριά τους ήθελαν τη νίκη, ώστε να διατηρηθούν σε θέσεις πλει οφ. Ο ΠΑΟΚ βρισκόταν στην έκτη θέση και με τη σημερινή νίκη αναρριχήθηκε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε κάπως νωχελικά και από τις δυο ομάδες. Ο Ίκαρος δεν έχασε σε κανένα σημείο του δεκαλέπτου το προβάδισμα. Εύκολα ή δύσκολα έβρισκε τον τρόπο να κρατάει το κεφάλι στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του, με αποτέλεσμα να μένει πίσω στο σκορ.

Κάθε φορά που οι παίκτες του ΠΑΟΚ προσπαθούσαν να επιστρέψουν στο σκορ, οι αντίπαλοί τους έβρισκαν τη λύση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ίκαρο να προηγείται με 19-14.

Με τον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος, αφού οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ και άνοιγαν συνεχώς την διαφορά. Οι παίκτες του Ίκαρου, έχουν επιβάλει τον ρυθμό τους, "κλειδώνοντας" τους αντιπάλους τους. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, έδειχναν να μην έχουν συγκέντρωση, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να μειώσουν στο σκορ.

Λίγα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου οι παίκτες του ΠΑΟΚ με ένα σερί 9-0 μείωσαν τη διαφορά στον πόντο. Οι γηπεδούχοι σε εκείνο το σημείο έχασαν την συγκέντρωσή τους με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν την διαφορά. Το ημίχρονο έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να παίρνει για πρώτη φορά στον αγώνα το προβάδισμα, επικρατώντας με 32-35.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο, καλύτερος από τον Ίκαρο, κάνοντας ένα 7-0 και αύξησε την διαφορά. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, εκτελούσαν με ακρίβεια τις εντολές του προπονητή τους, με αποτέλεσμα να πάρουν μια διαφορά. Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, αλλά δεν είχαν ενέργεια στο παιχνίδι τους.

Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου όμως, έκαναν το ξέσπασμά τους και πήραν πάλι το προβάδισμα. Παίζοντας καλές άμυνες ανάγκασαν τον αντίπαλό τους να χάσει τον ρυθμό του και να μειώσει στο σκορ αλλά και να πάρει το προβάδισμα. Οι δυο ομάδες ήταν απόλυτα ισορροπημένες και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 51-51.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα σερί 7-0 και πήρε μια διαφορά ασφαλείας. Οι Θεσσαλονικείς έδειξαν να θέλουν περισσότερο τη νίκη, δείχνοντάς το μέσα στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι έδειχναν κάπως κουρασμένοι. Δεν έβγαζαν ενέργεια στο παρκέ με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω στο σκορ και ουσιαστικά να χάσουν το παιχνίδι.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ανέβαζαν συνέχεια την διαφορά, εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια του Ίκαρου. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη επικρατώντας με 76-64.

Διαιτητές: Σχινάς - Φούφης - Ανδρικόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 19-14, 32-35, 51-51, 64-76
ΊΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Χάρις 14 (1), Αγαδάκος, Φαλέκας, Καράμπουλας 2, Πολυτάρχου, Τόμπσον 14, Καλαμπόκης 15 (1), Τζιγκάνοβιτς 2, ΜακΑλάρνι 11 (2), Κερασοβίτης, Κατούφας, Κράσιτς 6 (2).
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 22 (2), Αράπης, Αποστολίδης 2, Δέδας 12 (2), Ντόζιερ 8, Γκρέι 16 (1), Γιαννακίδης 2, Καλλές 6, Γκετσέφσκι 8.