Άνετα και στο δεύτερο παιχνίδι ο Άρης

Ο Άρης έκανε νέο περίπατο κόντρα στην Ντιναμό Τιφλίδας, επικρατώντας με το ευρύ 92-54 και βρίσκεται τυπικά στην επόμενη φάση. Με αντίπαλο την Νίζνι (25-28/9) στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Basketball Champions League.

Στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τον Άρη να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα στο 8ο λεπτό (15-14). Από εκεί και μετά ο Άρης πάτησε γκάζι και με πρωταγωνιστή τον Λευτέρη Μποχωρίδη, ξέφυγε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-16). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και παρακολουθούσαν τον Άρη να εκτοξεύει την διαφορά στους 17 πόντους στην ανάπαυλα (49-32). Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης ξεκίνησε με πέντε τρίποντα, ενώ συνολικά είχε επτά στο συγκεκριμένα διάστημα (7/11) με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει ακόμα πιο πολύ (70-42). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Άρη να μην ρίχνει ωστόσο τον ρυθμό του και με σερί 11-0 και το σκορ έγινε 83-40 (+43, η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα) κι εντέλει επικράτησε με 92-54.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 49-32, 72-40, 92-54.

Άρης (Αγγέλου): Βεργίνης 5 (1), Νταλό 3 , Χρηστίδης 2. Σλαφτσάκης 4, Αγγέλου 9 (3), Τζόουνς 13 (3), Κάιζερ 9, Μποχωρίδης 13 (2), Φλιώνης  3 (1), Μπελ 13 (2), ΜακΓκί 4, Χάρις 14 (3).

Ντιναμό Τιφλίδας (Χοστάρια):  Ντάουελ 14 (2), Μπούμπαλο 10, Μποκολισβίλι 7, Ρεβαζασβίλι, Τσότσουα 13 (3), Γκρντζελίντζε, Μιρζιασβίλι, Σουόφαίρ 2, Μπερισβίλι 7 (2), Μακ 1, ΜακΓκόκι.